Здравството е модернизирано, а пациентите се задоволни

2 копии

Од 2008 година досега е вложено многу во модернизација на здравството, но најважно од се е вратениот оптимизам кај пациентите во здравствениот систем, кој по 20 години запоставеност нуди поквалитетна дијагностика и третман, смета министерот за здравство во заминување, Бујар Османи. На прес-конференција на која даде отчет за своето министерување, тој оцени дека неговата работа како министер за здравство била успешна, а пациентите се позадоволни, зашто со секој нов реализиран предизвик, како што рече, здравството било скалило поблиску до целта. Реформа што ја планирал, а не успеал да ја заврши, е здравственото осигурување, односно пакетите на здравствени услуги за што му требало широк општествен консензус. Османи вели дека откако ќе ја напушти Владата, планира да му се врати на тоа што најмногу го сака и му недостига - лекарската професија. Според него изборот лекар да биде министер за здравство не е клучен фактор за успех во секторот, а најважно е човекот кој ќе го води ресорот да биде добар менаџер. Во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи во заминување, Антонио Милошоски, организираше проштален прием за дипломатскиот кор во земјава. Како што соопшти МНР, на приемот присуствувале и голем број гости кои во изминатиот период соработувале со министерот Милошоски, кој си заминува од функцијата шеф на дипломатијата и седнува во пратеничката клупа. Неговиот довчерашен колега, сега веќе поранешниот министер за здравство, Бујар Османи, пак, оцени дека откако тој дошол на функцијата се вратил оптимизмот кај пациентите во здравствениот систем, кој сега нуди поквалитетна дијагностика и третман.Оценката за неговата работа им ја препушта на граѓаните, а тоа што не успеал да го спроведе е здравственото осигурување, односно пакетите здравствени услуги, за што му требало широк општествен консензус. “Сиве овие проекти не успеваат да го регулираат системот бидејќи промените требаше да почнат пред десет до 15 години“, истакна Османи. Дека многу работи не зависеле од него смета и поранешниот вицепремиер за евроинтеграции, Васко ...
| | веќе видена | слични

Доскорешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски во саботата оствари проштална средба со претставниците на дипломатскиот кор во Македонија. На прошталниот прием во Клубот на пратениците Милошоски ја оцени досегашната соработка со дипломатите како успешна. Тој се надева дека таквата соработка ќе проидолжи и во периодот кога тој ќе биде претседател на собраниската комисија за ндворешна политика. На прошталниот прием освен амбасадорите присуствуваа и многу гости кои соработувале со Милошоски. На позицијата шеф на дипломатијата во новата влада него ќе го замени досегашниот амбасадор во ЕУ, Никола Поповски.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што минува времето, така на површина се повеќе излегува непрофесионалното, незаконско и необјективно постапување на СЈО кое е политичко обвинителство, ...
сите 216 | | | веќе видена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери, бараме ден поскоро да свика итна ...
сите 373 | | | веќе видена

Популарноста на Кристијано Роналдо е неверојатно голема на сите континенти, а тоа го потврдија и кинеските фанови. Медиумите од азиската земја информираат дека ...
сите 77 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед, Секој нов ден-нови фотграфии на социјалните мрежи. Брутално секси, Повеќе од ...
сите 32 | | | прочитана: 234 | веќе видена

Фолк пејачот Аца Лукас и неговата нова девојка Бранислава Пашајлија се вљубени до учи еден во друг. Страста не можат да ја скротат дури и на јавни места. Така ...
сите 49 | | | прочитана: 640 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравството е модернизирано, а пациентите се задоволни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: