Манифестација „Велигденска традиција“ премиерно во Крива Паланка

Во Градскиот музеј во Крива Паланка за првпат се одржа „Велигденска традиција“ која се организира со цел да се зачуваат велигденските обичаи и традиции … Во дворот на локалната установа „Градски музеј“ од Крива Паланка денеска првпат се одржа голема празнична манифестација „Велигденска традиција“ која се организира со цел да се зачуваат велигденските обичаи и традиции. - На Велигден се празнуваат животот и најрадосната вест за воскресението Христово. Нашата вера се темели на радоста која Исус ја донесе со светлината, а таа е наш патоказ низ животот. Затоа, не постои поубав повод на овие денови посветени на радоста, истата да ја прославуваме покрај во домовите и храмовите, и овде, заедно, со надеж дека традицијата на богоугодното прославување ќе се пренесе на идните генерации, рече на отворањето градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски. Пред неколку стотици кривопаланчани, кои на вториот ден Велигден беа присутни во дворот на музејот, беше поставена традиционална велигденска трпеза од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 39 | | | прочитана: 1147 | веќе видена

Сите знаеме колку е стресно кога седиме некаде на гости, шетаме надвор или сме на одмор, а постојано се прашуваме во главата дали сме заклучиле, дали болјерот ...
сите 37 | | | прочитана: 1307 | веќе видена

Кој нема да успее да купи карта за натпреварот од 3.квалификациско коло во Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Копенхаген кој ќе се одигра овој вторник, ќе ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Манифестација „Велигденска традиција“ премиерно во Крива Паланка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: