Турција го блокира пристапот до Twitter што предизвика огромен пораст на твитови од земјата


Како што можеби повеќето од вас сте запознаени, поради актуелноста на случувањата на вестите, Турската влада е во центарот на корупциски скандал веќе подолг период. Карактеристично за ерата на интернетот, а посебно социјалните мрежи, вестите и информациите околу скандалот масовно се шират помеѓу луѓето. Една од работите кои што се проширија, а секако тоа не им одговара на властите, е снимка на која што наводно премиерот Реџеп Таип Ердоган разговара со својот син за поголема сума на пари. Прво што се имаат обидено од Турската влада е преку барање до Twitter да ги отстранат линковите на оваа социјална мрежа кои водат до информации кои што не би сакале да бидат достапни. Се разбира тврдењата се дека тие не се вистинити и дека се поставени од нивните противници. Поради неуспехот со ова барање премиерот се има закането дека целосно ќе го блокира пристапот до мрежата за турските корисници, што по оваа најава истото почнало да се случува постепено кај сите корисници. Сепак блокирањето на пристапот не значи и дека ...
| | веќе видена | слични

Турската Влада се обидува целосно да го блокира пристапот до социјалната мрежа Twitter со изговор дека на овој начин ќе ги заштити самите граѓани и националниот оператор веќе блокирал голем број на корисници. Во Турција можни се нови протести, а речиси целата комуникација и организација досега се одвиваше преку Twitter и другите социјални мрежи. Поборник за блокирање на Twitter е Реџеп Таип Ердоган премиерот на Турција кој се соочува со сериозни обвинувања за можна злоупотреба на функцијата и голема корупција во турската влада. Блокирањето на Twitter е еден од начините да се замолчи опозицијата и незадоволните граѓани во пресрет на локалните избори. Сепак, Турците не се исплашија и објавија огромен број на смешни слики со пародија на целата ситуација. Освен на Twitter гаснење им се заканува и на останатите социјални мрежи, а исто така Google одбил налог за блокирање на видеа на YouTube каде се говори за корупциските скандали. Граѓаните и активистите во Турција гласно се спротиставуваат на овие мерки и ...
| | веќе видена | слични

Во чест на осмиот роденден на Twitter, Mashable направи видео анимација во која е прикажана еволуцијата на социјалната мрежа. Во краткото видео од илустраторот Bob Al-Greene може да го видите глобалниот раст на Twitter низ годините, од основањето па се до ден денес. Како експериментот на Jack Dorsey првично наречен “twttr” успеал да стигне до она што е сега, погледнете во видеото подолу.
| | веќе видена | слични

Одлуката што турската влада во четвртокот вечерта ја донесе за блокада на пристапот до Twitter, предизвика бурни реакции и критики против цензурата во турските медиуми и наиде на остра осуда од Европската унија. Против овој потег на владата се побунија и турските бизнисмени. Асоцијацијата на турски индустријалци и бизнисмени (TÜSİAD) соопшти дека забраната на Twitter, која е против слободите, очигледно открива неосновани стравови и не и служи на демократијата. “За жал, нашата земја не беше во можност да се ослободи од инстинктот за забрани во однос на пристапот до информации преку интернет, наместо да ја штити слободата на изразување и комуникација и да носи законски инфраструктури за развој на технологијата”, стои во соопштението од асоцијацијата, пренесува Заман. Писмено реагираа и Асоцијацијата на млади бизнисмени (TÜGİAD) и Здружението на жени претприемачи на Турција (KAGİDER). Властите за телекомуникации објавија во четвртокот вечерта дека го блокирале пристапот на Twitter по наредба на правосудството, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пејачот Аца Лукас им признал на пријателите дека е подготвен да ја заборави аферата на својата сопруга Соња, за која во последно време многу се пишуваше. Тој и ...
сите 11 | | | веќе видена

Фудбалска федерација на Македонија, градот Скопје и Република Македонија пред три години ја заслужија шансата да го организираме досега најголемиот спортски ...
сите 60 | | | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 87 | | | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 107 | | | прочитана: 917 | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 195 | | | прочитана: 4080 | веќе видена

Ние можеме да имаме заедничка историја со Бугарија, но мора да бидеме респектирани како посебен народ, вели професорката по историја и активистката на ГДОМ, ...
сите 601 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ја направи најголемата партизација на државните институции и целокупното општество. 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
сите 125 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 9 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција го блокира пристапот до Twitter што предизвика огромен пораст на твитови од земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: