Четириесет дена култура на „Скопско лето“

Четириесет дена култура на „Скопско лето“ „Скопско лето“ годинава слави 30 години од постоењето. И овој пат музичките концерти ќе бидат најбројни Тина Иванова Голем број настани од областа на музиката, балетот, театарот, филмот, сликарството... ќе го одбележат и годинашното јубилејно издание на културната манифестација „Скопско лето“, која традиционално ќе почне на 21 јули, ден на летото и светски ден на музиката. Триесеттото „Скопско лето“ официјално почнува со операта „Плаштот“ на Пучини во изведба на Македонската опера, која ќе се случи под отворено небо на плоштадот „Македонија“ во 21,30 часот. Претходница на операта во која, под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар, а во режија на Цветан Стојановски ќе настапат македонски солисти, е ликовната изложба „Моделот како Матрикс и Метафор“, која доаѓа од збратимениот град на Скопје, Нирнберг, а која ќе биде поставена во Музејот на град Скопје во 20,30 часот. Годинашново „Скопско лето“, кое по традиција е во организација на Дирекцијата за култура и уметност, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Марко Јариќ веќе неколу дена е во Србија, а Аца Лукас отпатува во Турција, каде летува со Соња и нивната ќерка Викторија. Аферата за љубовниот триаголник Соња, ...
сите 69 | | | прочитана: 356 | веќе видена

Дарен Озборн(47) е човекот кој со комбе удри во муслимански верници пред џамија во Лондон, и е татко на четири деца. Неговото семејство е шокирано од она што ...
сите 99 | | | прочитана: 346 | веќе видена

Никола Груевски како лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пред своите колеги од Европската народна партија посочил дека ЕУ и ќе треба многу внимателно да ги следи процесите ...
сите 140 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Собранието на критиките на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека новиот договор за добрососедство со Република Македонија ќе ...
сите 491 | | | прочитана: 170 | веќе видена

Еден бразилски новинар се јавуваше во живо во вестите додека се наоѓаше на прометна улица. После неколку секунди, покрај него „прелета“ автобус кој не го удри ...
сите 7 | | | прочитана: 761 | веќе видена

Македонските работници ангажирани од фирма подизведувач за изградба на автопатот Кичево-Охрид со месеци не ги добиле изработените плати, па затоа решија да ...
сите 100 | | | веќе видена

Им тргна на СДС со (анти)-реформите во образованието, напиша на Фејсбук претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски. „Им тргна на ...
сите 133 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров утре ќе му биде домаќин на норвешкиот колега Борге Бренде, кој ќе престојува во ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четириесет дена култура на „Скопско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: