„Хуриет“: Изборите во Македонија поминаа во недемократска атмосфера

Еден од најтиражните турски весници „Хуриет“, на 13 мај на своите страница објави анализа за изборните и за постизборните случувања во Македонија, во која истакнува дека тие поминаа во недемократска атмосфера и дека опозицијата не ги прифаќа за легитимни. Меѓу другото, во весникот има разговор со Енес Ибрахим, генерален секретар на Партијата за движење на Турците во Македонија, која е дел од опозициската коалиција предводена од СДСМ. „Предвремените парламентарни и претседателските избори поминаа далеку од демократски услови. Но и покрај сите притисоци и закани, турскиот народ покажа цврстина. Јас бев избран за пратеник од 3. изборна единица. Веќе 15 години од формирањето на нашата партија се бориме да бидеме гласот на Турците во Македонија и да ги решаваме нивните проблеми. Коалицијата во која се наоѓа и Партијата за движење на Турците не го прифаќа изборниот процес и сите 34 пратеници нема да ги подигнат своите пратенички мандати’’ изјавува Ибрахим. Тој за „Хуриет“ истакнува дека и поизборите продолжуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Дневниот весник Хурријет(слобода), кој е еден од најчитаните и најпрестижните печатени медиуми во Турција, на 13 Мај во своите страници даде пошироко место за изборните и постизборните случувања во Р. Македонија. Во објавената вест се потенцира дека изборите поминаа во недемократска атмосфера и дека опозицијата не ги прифаќа за легитимни, се вели во соопштението на Партијата за движење на Турците во Р.Македонија. Притоа се пренесува разговорот со Енес Ибрахим, генералниот секретар на Партијата за Движење на Турците во Македонија (ТХП), воедно и “пратеник„ од опозиционата коалиција предводена од СДСМ. “Предвремените парламентарни и претседателските избори поминаа далеку од демократски услови. Но и покрај сите притисоци и закани турскиот народ покажа цврстина. Јас бев избран за пратеник од 3. изборна единица. Веќе 15 години од оформувањето на нашата партија се бориме да бидеме гласот на турците во Р.Македонија и да ги решаваме нивните проблеми. Коалицијата која се наоѓа и Партијата за движење на Турците ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најдоцна до среда ќе се знае дали Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски ќе отидат во притвор, бидејќи рокот од 48 часа почна да тече денеска. Од ...
сите 311 | | | прочитана: 1115 | веќе видена

Милан Калиниќ ја промени фризурата, а неговиот нов имиџ никому не му се допадна. Водителот објави виеоснимка од својата нова фризура на Инстаграм. „Зошто им ...
сите 11 | | | прочитана: 175 | веќе видена

Македонија нема заедничка историја со Бугарија, ниту пак со некоја друга држава, вели новинарот и колумнист Тодор Пендаров. „Тоа е тоа што ми смета во овој ...
сите 397 | | | веќе видена

Медиумите под контрола на СДСМ почнуваат со притисоци за следната фаза околу прифаќање или отфрлање на неоснованите обвиненија. И досега тоа го правеа со т.н. ...
сите 373 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност, повремено облачноста ќе се зголемува и ќе има локална појава на дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен ...
сите 325 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Хуриет“: Изборите во Македонија поминаа во недемократска атмосфера

Од:
До кого (е-маил):
Порака: