Евакуација поради вулкан

Исланд Стотици луѓе се евакуирани во јужниот дел на Исланд, откако се активира еден вулкан кој не бил активен дури 200 години во близина на глечерот Ејафјалајокул."Проценивме дена засега никој не е во опасност, но ние почнавме со евакуација и преместивме околу 500 до 600 луѓе на побезбедни места", изјавил Сигургер Гудмундсон од исландскиот оддел за заштита на населението.Постои загриженост дека ерупцијата на вулканот би можела да предизвика поплави, бидејќи во близина се наоѓале неколку глечери.
| | веќе видена | слични

Ерупцијата на вулканот Еијафјалајокул во јужен Исланд покажува знаци на интензивирање, предупредија во понеделник исландските власти „Полицијата го засили надзорот во целата зона околу глечерот заради засилената активност на вулканската ерупција“, соопштија во заедничко соопштение полицијата и службата за цивилна заштита на Исланд. Полицијата блокираше неколку патишта и постави предупредувања за опасност во близина на вулканот, каде во понеделник се почувствувале помали земјотреси, пренесе државната телевизија RUV. Пукнатината од 800 метри која настана со ерупцијата се шири во насока на глечерот, околу 150 километри од главниот град Рејкјавик. Властите на Исланд евакуираа повеќе од 600 луѓе по ерупцијата на вулканот. Ерупцијата се случи во неделата околу петтиот најголем глечер во земјата.. „Ова е најдоброто место за ерупција, бидејќи областа не е покриена со мраз,“ изјави Туми Гудумундсон, геологист на Универзитетот на Исланд. Последен пат вулканот имал ерупција во 1820-та година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вулканската ерупција во јужниот дел на Исланд почнала да се интензивира предупредиле денеска исландските власти. Во неделата заради активноста на вулканот биле евакуирани 600 луѓе. Во соопштението издадено од полицијата и Агенцијата за цивилна заштита било наведено дека полицијата го зголемила следењето во целата зона околу глечерот Ејафјалаџокул и Мирдалсјкул поради зголемена вулканска ерупција. За сообраќал биле затворени повеќе патни правци и полициските органи предупредиле на опасност за движење во близина на вулканот. Таму утринава имало послаби потреси објавила државната телевизија РУВ. Последната ерупција на островот била регистрирана во 2004 година. На подрачјето на двата глечера таква имало во 1823 година.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 400 луѓе се евакуирани од јужниот дел на островската држава Исланд по ерупцијата на вулканот сместен под глечерот Ејафјатлајектл, соопшти исландската Агенција за цивилна заштита.Поради страв од топење на глечерот по ерупцијата во саботата пред полноќ, евакуиран е целиот регион, кој се наоѓа на 160 километри од престолнината Рејкјавик. Се уште не се познати вистинските размери на ерупцијата, но тим на експерти ја надлетува областа на вулканот за да ја процени состојбата. Поради ерупција се сопрени и сите авионски летови од Исланд и кон него и не се знае кога ќе бидат обновени. Последните ерупции на овој вулкан се случиле во 1821 година и во 1823 година. За најкатастрофални ерупции се сметаат тие од летото 1783 година, кои траеле до зимата 1784 година, кога настрадале повеќе од 21 процент од тогашната вкупна популација на островот и кој имал катастрофални последици за цела Европа. Тогаш еруптирал вулканот Лаки во националниот парк Сакфтавел, исто така, на југот на земјата, кој е дел од системот ...
| | веќе видена | слични

Приближно 400 луѓе се евакуирани по прексиноќешната ерупција на вулкан, кој се наоѓа под глечерот Ејафјатлајектл, во јужниот дел на Исланд.Поради страв од топење на глечерот, евакуирани се луѓето од подрачјето што се наоѓа околу 160 километри југоисточно од главниот град на Исланд, Рејкјавик. Последна ерупција на овој вулкан е забележена во 20-тите години од 19 век.
| | веќе видена | слични

Останато

Заврши уште еден ден без суштинска дебата во Собранието со смеење , нервоза и печатени реплики. На продолжението на конститутивната седница на Собранието на ...
сите 531 | | | прочитана: 1410 | веќе видена

Дебитантскиот настап на пратеничката од СДСМ Ивана Туфегџиќ во законодавниот дом наиде на остра критика кај постарите членови на СДСМ. Туфегџиќ на пратениците ...
сите 397 | | | прочитана: 190 | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум ...
сите 103 | | | веќе видена

Предлогот Талат Џафери да биде единствен кандидат за претседател на Собранието од новото парламентарно мнозинство извисил, бидејќи од една страна, лидерот на ...
сите 553 | | | прочитана: 251 | веќе видена

Нетранспарентно работење на СЈО околу ангажираните експерти и трошоците за нивни надоместоци. Порталот Прес 24 пишува дека СЈО не одговорило на прашањата на ...
сите 181 | | | веќе видена

За македонскиот трубач од светска класа, Џамбо Агушев најчесто слушаме за неговите бројни успеси кои ги нижи од настапите ширум светот. Приватноста на Џамбо и ...
сите 14 | | | прочитана: 8693 | веќе видена

Тенисерот Новак Ѓоковиќ објави фотографија на која се гледа трудничкото стомаче на неговата сопруга Јелена, со која го очекуваат нивното второ дете. Поради ...
сите 38 | | | прочитана: 626 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Евакуација поради вулкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: