Ден на планетата Земја 2012 – за убаво Водно!

Настанот именуван „Ден на планетата Земја 2012 – за убаво Водно!„ беше организиран од Амбасадата на САД во Македонија и Центарот за еколошка демократија – Флорозон, а на него беше изведена прошетка и собирање на отпадоци во околината на Средно Водно. „Вакви активности се во насока на подигање на јавна свест. Ние како институција се грижиме за решавање на проблемот на отпадот, но нашите напори треба активно да се подржани од сите релевантни институции. Од големо значење е и ангажирањето на невладините организации, особено во вакви акции за подигање на јавната свест. Но сметам дека најголем придонес можат да дадат самите граѓани развивајќи добри навики и одговорни однесувања, бидејќи секој од нас е одговорен за иднината на планетата која е наш дом“, истакна минситерот Адеми.
| | прочитана: 231 | веќе видена | слични

По повод Денот на планетата земја министерот за животна средина и просторно планирање, Абдулаќим Адеми и амбасадорот на САД Пол Волерс се приклучија на активностите за чистење отпад на Водно. Настанот се организира во рамките на кампањата „Македонија без отпад 2012“. „И во САД ниво на свеста кај луѓето беше на ниско ниво, луѓето насекаде фрлаа отпадоци, меѓутоа по 40 години свеста на луѓето е на многу повисоко ниво и тие воопшто и не помислуваат да фрлаат отпадоци на недозволени места. Сакаме ситото ниво на свест да го има и тука во Македонија бидејќи имате прекрасна природа како што е тука на Водно, но и на Матка, во Тиквешкиот регион, на Пелистер. Сакаме овие места да ги зачуваме убави и чисти“, рече Пол Волерс, амбасадор на САД во Македонија. „На овој начин, не само што ќе го одбележиме Денот на планетата, туку и ќе исчистиме и дел од падините на планината Водно. Најважно од се е што ќе дадеме и мал придонес за подигање на света кај граѓаните за заштита на животната средина“, рече министерот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Извесниот министер за замојделство Љупчо Николовски во име на СДСМ пред околу 15 минути во Собрание го донесе предлогот за состав на новиот владин кабинет, ...
сите 290 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се смета дека е една од најбогатите политички партии во Европа, според СЈО тие средства ги стекнале во последните пет години. Во досието на СЈО под ...
сите 196 | | | веќе видена

Велат дека секоја реклама е добра реклама, иако струмичанката Марија Андоновска, инаку познат македонски модел деновиве беше во фокусот на регионалните медуми ...
сите 12 | | | прочитана: 904 | веќе видена

Првата дама на САД Меланија Трамп пристигна во петокот на сончевиот италијански остров Сицилија, каде што нејзиниот сопруг учествува на самитот на Групата ...
сите 98 | | | прочитана: 355 | веќе видена

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска ...
сите 130 | | | прочитана: 223 | веќе видена

– Она што можеше да се прави и она што беше правено, тоа беше единствено ДУИ со ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е најголемата енигма на оваа политика. Зошто ДУИ не направи ...
сите 151 | | | прочитана: 162 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ден на планетата Земја 2012 – за убаво Водно!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: