„Сити бајк експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги

„Сити бајк Експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги „Сити бајк експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги од Агенцијата за пошти. Решението е донесено на 15-ти овој месец од Агенцијата поради непоседување лиценца која е законска обврска од минатата година со новиот Закон за поштенски услуги. Од Агенцијата информираат дека по нивното востановување во август минатата година сите компании што вршат поштенски услуги се повикани да обезбедат лиценца и оти сите веќе тоа го сториле, односно обезбедиле лиценца за работа, освен „Сити бајк експрес“. Лиценцата се издава со важност од пет години без паричен надомест, но обврска за давателите е соодветен квалитет на услугите што ги нудат.„Сити бајк експрес“ работи осум години на македонскиот пазар. Забраната е активирана од 16-ти овој месец. Ќе биде симната доколку извади лиценца во меѓувреме. Доколку ја прекрши, пак, забраната следат законски утврдени казни што се движат од 3.000 евра за правното лице и 1.000 евра за одговорното лице во фирмата.  „Сити ...
| | веќе видена | слични

Останато

Српските медиуми буквално преплавија со вести за сопругата на Аца Лукас, која ја следат во секој чекор по наводната афера со кошаркарот и поранешен сопруг на ...
сите 76 | | | прочитана: 1158 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 108 | | | прочитана: 1459 | веќе видена

Во Скопје вчера се случи тројно убиство а убиецот изврши самоубиство. Откако веста се прошири низ јавноста, после неколку часа и МВР соопшти официјални ...
сите 56 | | | прочитана: 4846 | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за неколку часа во текот на вчерашниот ден во Македонија имаше најпрво средба во четири очи со премиерот Зоран Заев, ...
сите 306 | | | прочитана: 394 | веќе видена

Заев од Софија кажа дека ќе се бришат одредени термини од македонските учебници по историја, без притоа да каже кој и како ќе одлучува што треба да биде ...
сите 519 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, министер за надворешни работи на ...
сите 221 | | | веќе видена

Еден бразилски новинар се јавуваше во живо во вестите додека се наоѓаше на прометна улица. После неколку секунди, покрај него „прелета“ автобус кој не го удри ...
сите 15 | | | прочитана: 1126 | веќе видена

Охридскиот портал „Охрид1“ објави видео снимка како премиерот Зоран Заев со свита луксузни автомобили чаламски го напушта Охрид вчера вечер. Според ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Сити бајк експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги

Од:
До кого (е-маил):
Порака: