Спорт - Прва шампионска титула за Форца волеј

Одбојкарките на Форца волеј стигнаа до првата титула во клупската историја во домашното првенство, откако во решавачкиот, петти натпревар славеа со 3-2 во сетови над Работнички Фершпед. - Не дозволивме да ни ја одземат титулата. Квалитетот дојде до израз и заслужено триумфиравме, иако пред мечот имавме голем психолошки притисок бидејќи игравме пред своја публика - изјави тренерот на Форца волеј, Зоран Чадиев, кој натпреварот го следеше од трибините бидејќи заработи шестмесечна забрана за водење на екипата. Почетокот на натпреварот не навестуваше ваква завршница за домашните одбојкарки бидејќи ги загубија првите два сета (19-25, 15-25). Екипата на Работнички Фершпред беше многу блиску до освојување на 14. шампионска титула, но со мотивирана и борбена игра тимот на Форца успеа да направи целосен пресврт. Го освоија третиот и четвртиот сет (25-23 и 25-18), а во клучниот сет на „шпедитерките“ им препуштија да освојат 10 поени, што значеше славење и освојување на вториот пехар сезонава, по оној во националниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Српските медиуми буквално преплавија со вести за сопругата на Аца Лукас, која ја следат во секој чекор по наводната афера со кошаркарот и поранешен сопруг на ...
сите 76 | | | прочитана: 1158 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 108 | | | прочитана: 1459 | веќе видена

Во Скопје вчера се случи тројно убиство а убиецот изврши самоубиство. Откако веста се прошири низ јавноста, после неколку часа и МВР соопшти официјални ...
сите 56 | | | прочитана: 4846 | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за неколку часа во текот на вчерашниот ден во Македонија имаше најпрво средба во четири очи со премиерот Зоран Заев, ...
сите 306 | | | прочитана: 394 | веќе видена

Заев од Софија кажа дека ќе се бришат одредени термини од македонските учебници по историја, без притоа да каже кој и како ќе одлучува што треба да биде ...
сите 519 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, министер за надворешни работи на ...
сите 221 | | | веќе видена

Еден бразилски новинар се јавуваше во живо во вестите додека се наоѓаше на прометна улица. После неколку секунди, покрај него „прелета“ автобус кој не го удри ...
сите 15 | | | прочитана: 1126 | веќе видена

Охридскиот портал „Охрид1“ објави видео снимка како премиерот Зоран Заев со свита луксузни автомобили чаламски го напушта Охрид вчера вечер. Според ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Прва шампионска титула за Форца волеј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: