Новата година, меѓу другото, би можела да биде и година на ѕидот. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно ќе се најде под притисок да ги ...
| | веќе видена

Маршот кој се води од паролата „Правата на жените се човекови права“ е промовиран со следново објаснување: „Реториката на минатите избори навреди и се закани ...
| | веќе видена

Извештајот на разузнавачите, кој е изработен по нарачка на германската Влада, содржи информации за долгогодишно силно руско влијание во земји членки на ЕУ ...
сите 7 | | | веќе видена

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри приемот законски исклучок за Џејмс Матис да може тој да стане министер за одбрана во владата на Доналд ...
сите 8 | | | веќе видена

Европа не би била тоа што е денес, ако во минатото не прифаќала милиони бегалци, пишува Крсто Лазаревиќ во колумната за Дојче веле. Идомени, Гевгелија, ...
| | веќе видена

Откако попуштија екстремните временски температури редно е да размислите за вашиот идеален зимски одмор или барем викенд. Со години Банско во Бугарија се ...
сите 2 | | | веќе видена

Воените сили на Израел нанесоа удар на објекти на палестинската паравоена и политичка организација Хамас, кои се наоѓаат на границата на појасот Газа, соопшти ...
| | веќе видена

Претседателот на Палау предложи закон кој овозможува на територијата на земјата да се градат само хотели со 5 ѕвезди. На овој начин државникот се надева да ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Основачот на бајкерското движење „Bikers For Trump“, Крис Кокс, изјави дека неговата организација е подготвена да направи жив ѕид за заштита на граѓаните кои ...
сите 8 | | | веќе видена

Европратениците ги предупредија европските земји дека мораат сериозно да размислат за воведување на општ основен приход. На овој начин тие ќе се подготват за ...
сите 2 | | | веќе видена

Германските власти планираат да воведат казни за социјалните мрежи, како Твитер и Фејсбук, за забавување при отстранувањето на содржини кои поттикнуваат говор ...
| | веќе видена

Египетскиот Висок управен суд потврди дека ја поништува одлуката за контроверзното враќање на два острови во Црвеното Море за Саудиска Арабија.Судиите одлучија ...
сите 2 | | | веќе видена

next