Христијанството била софистицирана владина пропагандна метода која се користела да се смират субјектите во Римската империја, тврди професорот. Контроверзен ...
| | веќе видена

Книгите отсекогаш биле начин за бегство за повеќето луѓе. Понекогаш, она што ќе го прочитате во книгата ве тера да размислите малку подлабоко за вашиот живот и ...
| | веќе видена

Фото: Joseph Szabo Пред Џозеф Сабо да стане светски признат фотограф, тој бил професор во средното училиште Малверне на Лонг Ајленд. Во текот на првите денови ...
| | веќе видена

Во книгата на Стефан Тановиќ од 1927 година се прикажани технолошките обичаи во гевгелискиот крај како правење подници (црепни), апцување (боење), правење ...
| | веќе видена

Годинава понудата на издавачките куќи е навистина голема, а организаторите најавуваат намалување и до 70% на определени дела. Летото и годишните одмори се ...
сите 19 | | | веќе видена

next