Креативна продавница под ведро небо

- Со парите што ги добиваме од продажбата во нашата “продавница на отворено“, која работи само неколку дена, си купуваме мастики, по некое чоколада или сокче. За сега сме задоволни како ни оди продажбата, а тоа не поттикнува да направиме уште поинтересни украси и цртежи - велат Иван, Софија, Давид и Андреј. Тие ни признаа дека веќе имаат конкуренција од други дечиња, кои исто така продаваат разни работи, но велат дека не им е страв од нив бидејќи нивната понуда е подобра. Сепак, немаат ништо против да ги здружат силите со другарчињата ако тие тоа го сакаат. Малите „продавачи“ јулските денови од летниот распуст ги минуваат по истата шема - малку читање лектира, малку игри на компјутер, па игри надвор со другарчињата и конечно продавање во нивната „продавница“ на клупата пред Млечниот ресторан. „Иако сега имаме многу слободно време, признавам дека веќе почна да ми недостига училиштето“, вели Софија Јовчева, која од есен ќе оди во 4-б одделение во ОУ „Војдан Чернодрински“. „За да ни мине времето поинтересно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд го уважил барањето за заштита на законитоста на Специјалното јавно обвинителство против битолскиот градоначалник ...
сите 275 | | | веќе видена

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 254 | | | веќе видена

Непосредно по изјавата дека се разведува со Соња Вуксановиќ , Аца Лукас почна љубовна врска со Бранислава Пашајлија , која исто така беше во брак, како и тој. ...
сите 71 | | | прочитана: 169 | веќе видена

Радмила Манојловиќ не одолеа на пластичната хирургија, како и голем дел од нејзините колешки. Таа значително ги зголеми усните. Драстичната разлика се гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 9973 | веќе видена

Миљан Д. од Прекадин кај Прокупљњ зел од сопругата Снежана Д. 500.000 динари, кои таа ги зела како кредит за реновирање на куќата, и побегнал со возилото, ...
сите 6 | | | прочитана: 182 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Креативна продавница под ведро небо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: