Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите

Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите Државната изборна комисија го усвои Кодексот на правилата за набљудување на изборите и изборната постапка на домашни и на странски набљудувачи. Станува збор за истиот Кодекс што беше применуван на изборите за пратеници во 2006 година. Претседателот на ДИК Јован Јосифовски кажа дека промени има само во бојата на беџот за меѓународните набљудувачи која ќе биде зелена, додека за новинарите и за домашните набљудувачи беџот останува во бела боја.

На вчерашната седница ДИК почна со докомплетирањето на составот на четириесетина ОИК во кои на дел од членовите им престанал мандатот по различна основа, престанување на мандат на државен службеник, пензионирање, смрт.

Изборот на новите членови што се прави по случаен избор подразбира почитување на принципот на соодветна и правична застапеност кај општините со мешан етнички состав, како и на принципот на полова рамноправност.

За тоа дали мандатот на новите членови ќе биде пет години од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 136 | | | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Парламентарното мнозинство избрано од граѓаните на кредибилни избори мора да ги заштити граѓанските и државните интереси. Граѓаните и државата се под ...
сите 279 | | | веќе видена

Поп пејачката Марија Шерифовиќ ја разбуди фантазијата на следбениците откако објави фотографија од спалната соба. Всушност, Марија, која неодамна се врати од ...
сите 11 | | | прочитана: 242 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: