Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите

Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите Државната изборна комисија го усвои Кодексот на правилата за набљудување на изборите и изборната постапка на домашни и на странски набљудувачи. Станува збор за истиот Кодекс што беше применуван на изборите за пратеници во 2006 година. Претседателот на ДИК Јован Јосифовски кажа дека промени има само во бојата на беџот за меѓународните набљудувачи која ќе биде зелена, додека за новинарите и за домашните набљудувачи беџот останува во бела боја.

На вчерашната седница ДИК почна со докомплетирањето на составот на четириесетина ОИК во кои на дел од членовите им престанал мандатот по различна основа, престанување на мандат на државен службеник, пензионирање, смрт.

Изборот на новите членови што се прави по случаен избор подразбира почитување на принципот на соодветна и правична застапеност кај општините со мешан етнички состав, како и на принципот на полова рамноправност.

За тоа дали мандатот на новите членови ќе биде пет години од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на социјалдемократите Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин кабинет. Заев ...
сите 306 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се смета дека е една од најбогатите политички партии во Европа, според СЈО тие средства ги стекнале во последните пет години. Во досието на СЈО под ...
сите 232 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша неодамна имаше операција, а како што таа сама истакнала станува збор за минорен женски гинеколошки проблем.Сепак таа многу брзо се врати на ...
сите 44 | | | прочитана: 3265 | веќе видена

Завршно обраќање, Зоран Заев, претседател на СДСМ 22. Конгрес, 27.05.2017 Почитувани делегати, драги другари и другарки, почитувани сопартијци, Благодарам! ...
сите 154 | | | веќе видена

Најмалку 19 луѓе загинаа, а 50 се повредени во експлозија веднаш по концертот на американската пејачка Аријана Гранде во Манчестер, потврди британската ...
сите 152 | | | веќе видена

Првата дама на САД Меланија Трамп пристигна во петокот на сончевиот италијански остров Сицилија, каде што нејзиниот сопруг учествува на самитот на Групата ...
сите 219 | | | прочитана: 353 | веќе видена

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска ...
сите 130 | | | прочитана: 221 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: