„Теоремата на Алмодовар“

Според критичарите, „Теоремата на Алмодовар“ е оригинален, силен и интересен роман и воопшто не е лесен за читање, но штом читателот започне со прелистување на неговите страници веднаш ќе биде фасциниран од чудната мешавина на стварноста и сонот. Уште на почетокот, авторот го воведува читателот во животот на главниот лик, кој по една сообраќајна несреќа ќе ја изгуби саканата девојка, а неговото лице е осакатено. Огромна желба на јунакот на романот е режисерот Алмодовар да сними филм инспириран од неговиот живот. Додека во својата фантазија го разработува сценариото за филмот, во неговиот живот влегува Лиза. Реална или измислена, Лиза му носи нов живот. Нејзе и‘ е важна само суштината, а не формата, односно неговиот надворешен изглед на монструм и таа постојано и отворено зборува за хаосот во нивниот живот, за деформитетите, различностите, длабочината на душата... Шокантна и нежна истовремено, нивната приказна не би била интересна без еден необичен сведок кој ќе се појави. Инаку, авторот Антонио Касас Рос ...
| | веќе видена | слични

Останато

Жалбите за предметот „Тендери“ ќе се разгледуваат денеска во Апелацискиот суд - Скопје. Обвинета е поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 295 | | | прочитана: 979 | веќе видена

Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба ...
сите 152 | | | веќе видена

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и ...
сите 217 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 44 | | | прочитана: 1094 | веќе видена

Кој нема да успее да купи карта за натпреварот од 3.квалификациско коло во Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Копенхаген кој ќе се одигра овој вторник, ќе ...
сите 220 | | | веќе видена

Додека Зоран Заев и Никола Димитров криејќи го текстот од македонската јавност убедуваат дека Договорот за добрососедство со Бугарија е добар за Македонија, во ...
сите 246 | | | веќе видена

Ако сте одлучиле ова лето да го поминете на Милочер, подгответе го паричникот. Само еден ден на познатата црногорска плажа би ве чинела колку половина ...
сите 16 | | | прочитана: 449 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Теоремата на Алмодовар“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: