СДСМ

Правните служби треба да одлучат што ќе се случува со мандатите на Васко Ковачевски и на Јулијана Силјановска, кои од советници беа избрани за пратеници, но се откажаа од мандатите Јулијана Силјановска / Васко Ковачевски ДВАЈЦА БИТОЛСКИ ПРАТЕНИЦИ ЧЕКААТ ПРАВНО ТОЛКУВАЊЕ Верификацијата на пратеничките мандати за новиот состав на законодавниот дом на површина исфрли некои законски недоречености и правни празнини околу идниот статус на пратениците од опозицијата, кои, иако со потпишувањето на нотарските изјави најавија дека немаат намера да седнат во пратеничките клупи, сепак формалноправно се пратеници. Во меѓувреме некои битолски пратеници што претходно биле советници стравуваат дека, освен без пратенички мандат, можат да останат и без советничките места. Од локалната самоуправа во Битола тврдат дека со верификацијата на пратеничките мандати и објавувањето на одлуката во „Службен весник“ на 10 мај, формалноправно тие се пратеници и сѐ до нивното официјално повлекување од парламентот им тече стаж и плата. Во ...
сите 31 | | | веќе видена

Тргнувајќи од начинот на кој бeше обмислен, од хипокризијата и лажноста што го карактеризираа, од внатрепартиските судири и пресметки кои излегоа на површина, подемот на Зоран Заев како лидер на СДСМ наликува на некогашните промени на номенклатурите во болшевички Кремљ. Конгресот во неделата беше само последниот чин на еден процес кој трае подолго време, неколку години, процес кој не е стрикно партиски, туку е и општествен и антрополошки. Многу работи требаше да се сменат и се сменија во нашето општество, за човек како Заев да стане лидерот на една опустошена, безидејна, на умирачка постела, опозиција. Во неделата го видовме само погребот на СДСМ. Да, СДСМ повеќе не постои, затоа што не е доволно да постои макар и една упропастена структура, ако таа ги погазила и се откажала од својот идентитет и политика, таа повеќе не е партијата што била. СДСМ денес е претворен во симболична политичка и културолошка супструктура на партијата на власт и на режимот. СДСМ денес е само уште еден жлеб, уште едно шрафче во ...
сите 5 | | | веќе видена

Социјалдемократите се фатени на дело. Нивните правни ујдурми со кои ги манипулираа граѓаните пред изборите излегоа на површина. Професорката по уставно право на Правниот факултет во Скопје Татјана Каракамишева за Сител вели дека опозицијата сама се заплетка во своите правни ујдурми. Наместо да го трошат времето за правни игри и правни ујдурми подобро би било да се сконцентрираат на прашања врзани со развојот на државата и со стратегии за тоа како Македонија треба да изгледа во наредниот период врзано од нивниот аспект, како СДСМ да понуди одредени концепти кои што би биле конкурентни на власта, наместо да се занимаваат со вакви игри и играрии“ - вели Каркамишева за Сител. Таа додава дека кндидатите за пратеници се жртви на партиските политики бидејќи со вериикацијата на мандатото во Собранието, согласно законот тие ги губат своите работни места кои претходно ги имале. Според Каракамишева, одлуките за враќање на мандатите самопокажуваат дека СДСМ во предизборието ги манипулираше своите гласачи. „Фатени се ...
сите 3 | | | веќе видена

Социјалдемократите се фатени на дело. Нивните правни ујдурми со кои ги манипулираа граѓаните пред изборите излегоа на површина. Професорката по уставно право на Правниот факултет во Скопје Татјана Каракамишева за Сител вели дека опозицијата сама се заплетка во своите правни ујдурми. Наместо да го трошат времето за правни игри и правни ујдурми подобро би било да се сконцентрираат на прашања врзани со развојот на државата и со стратегии за тоа како Македонија треба да изгледа во наредниот период врзано од нивниот аспект, како СДСМ да понуди одредени концепти кои што би биле конкурентни на власта, наместо да се занимаваат со вакви игри и играрии“ – вели Каркамишева за Сител. Таа додава дека кндидатите за пратеници се жртви на партиските политики бидејќи со верификацијата на мандатото во Собранието, согласно законот тие ги губат своите работни места кои претходно ги имале. Според Каракамишева, одлуките за враќање на мандатите самопокажуваат дека СДСМ во предизборието ги манипулираше своите гласачи. „Фатени се ...
сите 4 | | | веќе видена

Дел од потписниците на апелот до ДУИ да не отстапуваат од изборните ветувања и да опстојат на своите позиции во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада, се разочарани од новите позиции на партијата на Али Ахмети и сметаат дека партијата ги разочарала граѓаните кои им дадоа масовна поддршка на парламентарните избори. Интелектуалците Албанци, поранешни политичари, министри и стопанственици - Исмет Рамадани, Џевдет Хајредини и Мендерес Кучи сметаат дека ДУИ со одлуката да отстапи од своите политички приоритети всушност ги поткопала своите позиции што ги добила со своите изборни резултати. Воздржан став кон одлуката на ДУИ имаат потписниците на апелот Насер Зибери и Алберт Муслиу кои сметаат дека е рано да се коментира потегот на ДУИ, бидејќи се' уште не се знае целиот договор што го постигнале двете партии. Групата интелектуалци на два дена пред склучувањето на договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, побараа од победничката македонска партија да не ја погази волјата на 153.000 гласачи. Во однос на ...
сите 9 | | | веќе видена

Социјалдемократите ги комплетираа материјалите од досието „враќање на мандатите“ и одлучија да поднесат тужба до Управниот суд, бидејќи, како што велат според законот секој пратеник има право да го прифати или да го одбие мандатот. Тие ќе побараат и привремена мерка за запирање на правното дејствување на таа одлука на верификационата комисија. Цитирајќи го Изборниот законик, од СДСМ велат дека сите имаат право да постапат како што постапиле некои од кандидатите за градоначалници во 2011 година. „Она што важеше за Ивица Коневски, за Марјан Ристевски и за други кандидати за пратеници, кога нивните изјави за неприфаќање на мандатите беа прифатени, очигледно денес не важи за нас како опозиција. Дел од нашите кандидати за пратеници, на пример, се советници, во неколку општини. Што е разликата меѓу градоначалник и советник. Зошто и за нив да не важи тоа право. Очигледна е намерата на власта политичкиот проблем да го претвори во правен јазол, кој непотребно одзема време и енергија. Но, тоа очигледно некому му е ...
сите 38 | | | веќе видена

Засега неизвесен е епилогот на ситуацијата во законодавниот дом откако опозициската коалиција предводена од СДСМ одлучи да не ги прифати освоените пратенички места, и покрај верификацијата на нивните мандати. Извори од СДСМ за ВЕЧЕР брифираат дека наскоро ќе излазат со правно решение за надминување на оваа ситуација во Собранието. Во меѓувреме, остануваат децидни на ставот дека нема да ги прифатат пратеничките мандати До крајот на следната недела собранискиот спикер, Трајко Вељаноски, ќе свика седница за избор на тројцата потпретседатели на Собранието и одлука за формирање на работните тела. Откако ќе биде донесена одлуката, Комисијата за избори и именување ќе го предлага кадровски решенија, односно персоналниот состав на комисиите. Деловникот и Законот за Собрание предвидуваат претседателот на Анкетната комисија, како и на двете надзорни комисии да биде од редот на опозицијата, додека комисијата за финансирање и буџет не е регулирано кој да води, иако досега со ова работно тело претседаваше пратеник од ...
сите 38 | | | веќе видена

За распределба на Министерствата за транспорт и врски, финансии, како и Управата за јавни приходи кршат копјата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ при договорот за формирање влада. Извори во партијата на Али Ахмети за Телеграф.мк брифираат дека работните тела на двете партии кои треба да ги „испеглаат“ разликите за поделба на министерските места, се среќаваат секојдневно. И едната и другата страна е свесна до каде може да одат во барањата во согласност со бројот освоени пратенички места. Шеесет и еден мандат што ги освои ВМРО-ДПМНЕ , наспрема 19 на ДУИ , ѝ даваат комоција да го води главниот збор во разговорите. - За ДУИ, речиси, сигурно се резервирани министерствата за Труд и социјална политика, за екологија, образование, вицепремиерските места за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор, како и министерското место во транспорт и врски. Новина е и тоа што за партијата веќе не е интересно министерството за одбрана. Главната причина што се нафативме да го водиме ова министерство - членството во НАТО, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Преседан и скандалозно е да се прекрши уставот и законот, е коментарот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за одлуката за верификување на мандатите на кандидатите за пратеници на СДСМ, откако тие на нотар се откажаа од освоените мандати, јави Дума. - Зоран Заев е човек кому во 2008 и 2011 година му беше верификуван мандатот со писмена изјава на нотар, зошто се губи градоначалничката функција ако не се стори ова. Дел од нашите пратеници се професори и доктори на науки, или пак се советници во совет. Со тоа се јавува неспоивост на функциите бидејќи пратеничката функција не е споива со ниту една друга. Не може да се биде член на управен одбор, не може да се биде во работен однос ниту пак сопственик на фирма. За тоа уставно загарантираните права се загрозени на овие 34. кандидати за пратеници и не е почитувано нивното уставно право, затоа што секој граѓанин има право на избор. Забеганоста на системот навистина нема крај, нема ниту владеење на правото и не се почитуваат уставот и законите - рече Заев денеска во ...
сите 40 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рече дека за одлука има време нема рокови... (Г.Т.) За целиот текст кликнете тука
сите 6 | | | веќе видена