СДСМ

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, и лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска повторно излегоа со меѓусебни обвинувања за тоа дали неговиот потег да излезе од СДСМ и самостојно да оди на локалните избори бил исправен или не. Јакимовски, предизвикан од говорот на Радмила Шекеринска на вчерашниот конгрес дека и Заев можел да го следи неговиот пример за учество на локалните избори, нагласи дека токму лидерот на СДСМ бил тој што му се јавил да му честита за одлуката што ја донел за учество на изборите. Јакимовски тврди дека Заев во пораката напишал дека се гордее дека има таков другар и оти сè уште ја чува пораката во својот телефон. Лидерот на ГРОМ уште и вели дека токму Заев непосредно пред локалните избори постојано му се јавувал на Груевски и го молел да го продолжи рокот за кандидирање за да може во меѓувреме да го убеди Црвенковски да учествуваат на изборите. СДСМ на ова реагираше со соопштение во кое стои дека Јакимовски изнесува целосни невистини. „Коалиционерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина ...
сите 279 | | | веќе видена

Тоа што му тежи на Ѓорге Иванов и од што е загрижен е веројатно неговата совест. Од сопствената совест Иванов не може да сокрие дека е избран со украдени гласови на недемократски избори,порача СДСМ во реакција на денешниот говор на претседателот Ѓорге Иванов. „Лицемерно е Ѓорге Иванов да зборува за Устав и закони кога дозволи да биде кандидат на власт, којашто секојдневно насилно ги крши Уставот и законите во Република Македонија. На какви избори се избрани Иванов и неговиот ментор Груевски покажува извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, во којшто ниту еднаш не стојат зборовите “фер“ и “демократски“. Не, Ѓорге Иванов, вие не сте легален претседател на Република Македонија“, вели најголемата опозициска партија.
сите 57 | | | веќе видена

Конгресот кој траеше 12 часа, финишираше токму со тајно гласање дали Заев е кадарен да ја води опозициската партија. За него поддршка дале 413 делегати, додека за смена на Заев од претседателското партиско столче гласале 176-мина. Заев со потпретседателите по објавувањето на резултатите задоволен што останува на чело на СДСМ, смета дека по конгресот сите социјал-демократи се помудри. „Демократијата победи во СДСМ и нема победници и поразени. Сите зме заедно и најверојатно ни требаат уште многу луѓе кои ќе се приклучат на нашата верба, дека оваа наша Македонија може да биде нормална земја“, изјави Заев по гласаењто. Катастрофалниот изборен резултат за социјалдемократите со 200.000 гласови разлика, немањето стратегија и јасни насоки за дејствување придонесоа да се зголемат разликите меѓу таборите во сдсм кои се про и контра актуелното раководство. Социјалдемократите се поделија на Бранковисти и Заевисти, што беше видливо и на социјалните мрежи. Изгласаната доверба сега се толкува како победа на крилото на ...
сите 15 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија со должност и обврска да бидам еден за сите, порака од Иванов на стартот на вториот претседателски мандат. Верувам во безбедна и стабилна европска и евроатланска Македнија, отворена кон соседите и светот. Македонија во која се обезбедува мир и соживот, социјална правда. Македонија во која се негува вековната традација на соживот и на прифаќање и почитување на различностите- една од поентите во инугуративниот говор. „Кога станува збор за државните интереси, неопходно е Република Македонија да настапува со еден глас и јасен став, за да биде препознаена како стабилна држава, почитувана како одговорен партнер и сојузник. Тоа е одговорност на секој што го добил мандатот од граѓаните. Тоа е гласот на граѓаните, тоа е гласот со кој избраа претседател, со кој им ја дадоа довербата на пратениците во Собранието кое ја избира владата“, истакна Иванов. Првпат во историјата на Македонија, рече Иванов, претседателските избори поминаа без ниту еден ...
сите 18 | | | веќе видена

Со денешната инаугурација Ѓорѓе Иванов го започна својот втор претседателски петгодишен мандат. Актуелните политички констелации во кои Иванов го започнува вториот мандат отвораат повеќе дилеми околу тоа како Иванов ќе ја извршува својата функција во наредните пет години. НОВА побара коментари од аналитичарот Арсим Зеколи и професор Јове Кекеновски. “Судејќи според денешната церемонија, може да се каже дека денешново утро јасно укажува какви ќе бидат претседателските денови на господинот Иванов во неговиот втор мандат. Доколку во првиот мандат повеќе или помалку беше присилен да се однесува како последен помеѓу првите, денешната сцена од Собранието навестува дека во вториот мандат ќе биде прв помеѓу последните, пиров победник за церемонијална фигура без политички гравитас кој е сосема префрлен од претседателската палата во тесниот кабинет на Премиерот. Што се однесува на домашната сцена, мислам дека после дебаклот на ДУИ во преговорите и лицемерното затскривање зад формулата “легален но не легитимен”, во ...
сите 14 | | | веќе видена

Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата. Но според информациите кои кружат во јавнсота тој се колебал дали да го прифати предлогот. Додека пендаровски размислувал, Заев пак ги убедувал делегатите да му гласаат доверба, со ветување дека ќе ги следи насоките од екс лидерот Црвенковски. Откако поранешните пратеници Гордан Георгиев и Митре Вељановски, како и екес претседателот на скопската организација Есад Рахиќ побарале негова оставка, тој надвор од салата пред хотелот Александар Палас им ветил дека ќе работи како што ќе диктира Црвенкосвки. По големиот изборен пораз, тој повторно остана на чело на партијата, но и на ставот дека изборите биле нелегитимни.Сепак, контра неговите ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска е и официјално инаугуриран за шеф на државата.На свеченоста во македонското Собрание, очекувано, отсуствуваа ДУИ и СДСМ, едните поради концептот, другите поради бојкотот. ДПА пак му даде силна поддршка на Иванов, а тој в Да се надминат теснопартиските интереси,дијалогот да се врати во институциите, а опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности.Во сложени меѓународни услови Македонија треба да ги брани своите и интересите и вредностите на нејзините граѓани, порача претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето во Собранието по повод инаугурацијата за вториот мандат како шеф на државата. Тој рече дека ќе биде претседател на сите граѓани без оглед за кого гласале на изборите и без разлика на верската, етничката и политичката припадност. Иванов истакна дека во моментов од сите избрани од граѓаните се бара посветеност,одговорна работа и промисленост иако како што рече, довербата која нему му ја довериле граѓаните некои опозициски ...
сите 13 | | | веќе видена

Политиколозите се со поделени мислења околу тоа дали и колку оспорувањето на легитимитетот на претседателот ќе влијае на извршувањето на функцијата, но се согласуваат дека можно партиско влијание не му оди во прилог на шефот на државата. Проблемот е во тоа што неколку парламентарни партии реагираа за легитимитетот на претседателот, вели политикологот Исмет Рамадани. Дополнителен проблем е што Ѓорѓе Иванов го бие глас дека е претседател на ВМРО - ДПМНЕ со што се создава проблем околу неговите ставови, додава Рамадани. Претседателската функција е сведена на безгласна буква, смета политикологот Мерсел Биљали, кој додава дека непризнавањето на легитимитетот на функцијата ништо нема да поремети. Претседателот Иванов уште во кампањата беше во сенка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, вели Биљали. Освен партијата на Албанците ДУИ, изборот на претседателот го оспорија и опозициската СДСМ и НДП.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов и овој претседателски мандат го започнува со товарот на бојкотот на дел од политичките партии. Собраниската седница посветена на инаугурацијата на Иванов помина во полупразна сала, откако на неа не дојде опозицијата предводена од СДСМ поради, како што е познато, откажувањето на пратеничките мандати. На свечениот чин на преземањето на должноста шеф на државата не се појавија ниту новоизбраните пратеници на ДУИ. Иванов откако даде свечена изјава, имаше обраќање во кое најголем дел посвети токму на ставот на опозицијата да не ги прифати мандатите и повика за, како што рече, надминување на тесно-партиските и личните интереси. ДУИ со тоа што не се појави на инаугурацијата на Иванов, остана на ставот дека тој за нив е неприфатлив како претседател. Но шефот на државата оцени дека нивниот предлог за консензуален кандидат не е предвиден ниту со Уставот ниту со законите. Во делот на надворешната политика Иванов рече дека останува на патот на европската и евроатлантската интеграција, но ...
сите 18 | | | веќе видена

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ДАДЕ СВЕЧЕНА ЗАКЛЕТВА ВО ПАРЛАМЕНТОТ "Оние што ја бојкотираат институцијата претседател, всушност, ги бојкотираат граѓаните кои гласаа на претседателските избори", рече во инаугуративниот говор во Парламентот претседателот Ѓорге Иванов. "Ја повикувам опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Демократијата функционира кога се почитуваат правилата на играта, кога се почитуваат Уставот и законите, кога се почитува слободно изразената волја на избирачите на изборите", додаде Иванов на оваа тема, нагласувајќи дека бојкотот на институциите значи и бојкот на државата. Неговата инаугурација ја бојкотираа СДСМ и владиниот коалициски партнер ДУИ. Тој ја повика опозицијата да се врати во Собранието и да ги прифати пратеничките мандати. Претседателот Иванов во својот говор ги повтори своите тези за надворешната политика на Македонија. За спорот со името, рече дека нема да дозволи промена на Уставот со цел промена на уставното име, како и дека нема да прифати идеи или ...
сите 14 | | | веќе видена