СДСМ

Социјалдемократите се одлучија на бојкот на парламентот во знак на револт од изборниот процес. Ваквата одлука според познавачите е малку чудна со оглед на оценките на ОБСЕ/ОДИХР за изборите, која само за споредба е далеку подобра од она во 2004 кога Полнењето гласачки кутии,поголемиот број граѓани кои гласале од оние запишани во избирачкиот список, заплашувања и тензии наведени во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР за претседателските избори во 2004 година не биле доволна причина за СДСМ да ги оспори резултатите. Сепак социјалдемократите се решија на ваков чекор за последните претседателски и парламентарни избори иако во извештаите е наведено дека изборите биле спроведени ефикасно и на професионален начин и дека демократијата напреднала. На изборите за шеф на државата пред десет години кога за претседател беше избран Бранко Црвенковски меѓународните набљудувачи регистрирале голем број неправилности особено во вториот круг кои според нив фрлаат сенка на изборниот процес. ...
сите 248 | | | веќе видена

СДСМ ќе бара од Управен суд времена мерка за стопирање на одлуката на Собранието за верификација на мандитите на пратениците. За таа мерка законот предвидува Управниот суд да се произнесе во рок од седум дена. Од СДСМ не очекуваат дека Управниот суд ќе донесе правна одлука бидејќи како што велат, „станува збор за партизирана институција“. Но, нема да дозволат, власта да ја игнорира нивната одлука дека не ги признаваат изборните резултати и не ги прифаќаат мандатите. На правниот хаос, ќе реагираат со правен чекор. СДСМ ја поткрепува тужбата до Управниот суд против Собранието на РМ со изјавите на пратениците на опозицијата пред нотар кои, според партијата, се неспорни и дозволени со закон, кој им овозможува дека тие може да прифатат или не, мандат. - Со Устав им е дозволено правото на пратениците да се откажат од пратеничкиот мандат и никој не може да ги тера на тоа - велат од СДСМ. Како што брифираат од СДСМ, советите во некои општини, каде се советници некои од новите пратеници, закажале комисии за да им ...
сите 42 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата за весникот Вест. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рекол дека за одлука има време нема рокови.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, во средата упати јавен повик до опозицијата да се врати во собраниските клупи и да се приклучи во работата на Парламентот бидејќи, како што истакна, не е убаво во Собранието да нема опозиција. „Сè што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за јавно да ги повикам да се вратат во Собрание”, нагласи Вељановски. Тој на средбата со новинарите истакна дека верува оти ќе се смени одлуката на најголемата опозициска партија СДСМ, и дека пратениците кои го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. Вељаноски најави дека најдоцна до 26 мај ќе ја закаже првата пленарна седница на која треба да се донесат одлуки за бројот на потпретседатели, за формирање работни тела. „Еден потпретседател се избира од редовите на опозициската партија која во Собранието има најголем број пратеници, а тоа во случајот е СДСМ”, истакна Вељаноски. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи ...
сите 41 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Собранието на Република Македонија, вели портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, пренесува „Вест“ .
сите 3 | | | веќе видена

Полнење кутии, заплашување, тензии, вишок гласачи. Ова беа главните забелешки на ОБСЕ за изборниот процес во 2004 година кога Бранко Црвенковски стана претседател на Македонија, а за СДСМ изборите поминаа во фер и демократска атмосфера. Навраќањето на извештајот на меѓунарониот набљудуач пред 10 години отвора прашање за издржаноста на одлуката на Заев да не признае изборен процес кој истиот набљудувач му даде позитина оценка каратеризирајќи го како професионален и Во 2004 ОБСЕ забележа на бројни неправилности и го отвори прашањето, дали изборот на Бранко Црвенковски за претседател на Македонија може да се смета за легален и легитимен. „Неправилностите на денот на изборите, на некои места, а особено во текот на вториот круг, фрлаат сенка на целиот процес. Набљудувачката мисија на изборите на ОБСЕ/ОДИХР увиде инциденти на гласање за други лица , полнење на гласачки кутии и заплашување, што беше поочигледно во текот на вториот круг од гласањето“ - стоеше во извештајот на ОБСЕ во 2004 година. ОБСЕ забележа ...
сите 13 | | | веќе видена

Социјалдемократите опстојуваат на одлуката за непризнавање на изборните резултати, обвинувајќи за низа изборни нерегуларности. СДСМ спроведува и бојкот на Собранието и покрај тоа што сите релевантни институции и меѓународната заедница ги оценија изборите како фер и демократски. Заев, и покрај тоа што самиот признава дека на овие избори не очекувале победа, се одлучи да не го прифати изборниот пораз. Ако овие избори за социјалдемократите биле нерегуларни, тогаш сигурно за такви би требало да ги сметаат и претседателските избори од 2004 година кога за шеф на државата беше избран, Бранко Црвенковски. По тој изборен циклус ОБСЕ/ОДИХР излегоа со долг список на нерегуларности како полнење кутии, заплашување, тензии, вишок на гласачи. Но, овие избори беа прифатени како регуларни и Црвенковски стана претседател на државата. - Неправилностите на денот на изборите, на некои места, а особено во текот на вториот круг, фрлаат сенка на целиот процес. Вишокот имиња во гласачкиот список создаде загриженост во врска со ...
сите 14 | | | веќе видена

„Сè што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за јавно да ги повикам да се вратат во Собрание", нагласи Вељановски. Тој на средбата со новинарите истакна дека верува оти ќе се смени одлуката на најголемата опозициска партија СДСМ, и дека пратениците кои го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. Вељаноски најави дека најдоцна до 26 мај ќе ја закаже првата пленарна седница на која треба да се донесат одлуки за бројот на потпретседатели, за формирање работни тела. „Еден потпретседател се избира од редовите на опозициската партија која во Собранието има најголем број пратеници, а тоа во случајот е СДСМ", истакна Вељаноски. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав, односно да донесе предлози за претседатели и членови на комисиите и другите собраниски тела. „Работата на Собранието не смее да биде закочена, но првин треба да видиме што ќе се случи и дали опозициските пратеници ќе поднесат оставки или не", рече ...
сите 39 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рече дека за одлука има време нема рокови. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски вчера рече дека јавно во секоја прилика ќе ги повикува пратениците од опозицијата да се вратат во Собрание. "Искрено очекувам и посакувам да се вратат во Собранието и се што е во моја надлежност ќе направам. Не е убаво во Собранието да нема опозиција, не сакам да бидат претседател како во времето на Тито Петковски, изјави Вељаноски, на вчерашниот брифинг со новинарите, по неговиот повторен избор за претседател. Спикерот Вељаноски следната седница на Собранието ја најави за крајот на следната или почетокот на последната недела од јуни на која ...
сите 41 | | | веќе видена

Не е убаво да нема опозиција во Собранието. Во секоја прилика ќе ги повикувам да се вратат во пратеничките клупи, рече денеска собранискиот спикер Трајко Вељаноски на брифингот со новинарите. Објасни дека според Изборниот законик тие и официјално се дел од новиот пратенички состав, се додека сами не си поднесат оставка на пратеничката функција. Кога ќе ги поднесат, вели Вељаноски, оставките ќе бидат констатирани на седница, а потоа Собранието ќе ја  извести Државната изборна комисија. Ако не се појават 6 месеци во Собранието и не поднесат самите оставки, Собранието по службена должност со двотретинско мнозинство ќе треба да изгласа прекинување на мандатите на пратениците на СДСМ. Бидејќи мандатите им беа верификувани, а не доаѓаат на работните места, опозициските пратеници ќе добијат само 30 проценти од  платата, објаснува Вељаноски. Според претседателот на Собранието, парламентот не е закочен бидејќи има доволно пратеници за работа. Новиот собраниски состав веќе се подготвува да започне со работа. ...
сите 43 | | | веќе видена