СДСМ

Иванов се обврза дека ќе биде претседател на сите, укажувајќи дека го избираат граѓаните, а не заедниците. ДУИ, пак, која не присуствуваше на инаугурацијата, рече дека не ја признава легитимноста на претседателот, а ја признава легалноста на неговиот избор ИНАУГУРАЦИЈА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ЗА НОВ ПЕТГОДИШЕН МАНДАТ Гласовите што ги добив за да ја извршувам функцијата претседател немаат ниту етнички ниту религиски предзнак. Претседателот го избираат граѓаните, а не заедниците. Бев и ќе останам претседател на сите граѓани, без оглед за кого гласале. Вака вчера се обрати во Собранието претседателот Ѓорге Иванов, повикувајќи да се надминат теснопартиските и личните интереси и укажувајќи дека „демократијата функционира кога се почитуваат правилата на игра, кога се почитуваат законите и Уставот“. Иванов се обврза дека ќе ја гарантира унитарноста на државата, дека ќе го брани уставното име. Притоа останува и определбата за НАТО и за ЕУ, како и волјата за соработка со соседите. На инаугурацијата не ...
сите 6 | | | веќе видена

Реизборот на Заев на конгресот не беше прв внатрепартиски пораз на Црвенковски.И самиот признадека минатата година поради внатрешните несогласувања биланапуштена политиката на отпор и партијата се врати во институциите, а учествуваше и на локалните избори Обидот на Црвенковски за преврат во партијата не успеа, Заев излезе како победник РАСЧИСТУВА ЛИ СДСМ СО ПОРАНЕШНИОТ ЛИДЕР? Од 593 делегати на конгресот на СДСМ, вкупно 180 не му дадоа поддршка на Зоран Заев да остане лидер на партијата. Иако тоа е една четвртина од вкупното делегатско тело и е далеку од знак за цврсто партиско единство, сепак познавачите сметаат дека резултатот е многу подобар отколку што се очекуваше, со оглед на тоа дека поранешниот претседател на партијата Бранко Црвенковски повика да не му се даде доверба на новото раководство. Иако Црвенковски ги напушти партиските позиции и целосно се повлече од јавниот живот од пред една година, многумина веруваа дека тој сепак ги држи конците во партијата и неговиот збор е последен. Но дали е ...
сите 253 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. „Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција “, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на МРТ од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. „Поранешниот лидер на партијaта н е ...
сите 2 | | | веќе видена

Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. „Кај нас се евидентни последиците од неконсолидираната политичка култура, непостоењето на долги демократски традиции и непочитувањето на институции. Не е на завидно ниво државната зрелост кај политичарите, ниту институционалната зрелост на државата. Излезот од ...
| | веќе видена

Во историјата на самостојна Македонија, непризнавани беа шефовите на државата: ВМРО-ДПМНЕ го оспори легитимитетот на Глигоров и на Црвенковски, а СДСМ на Трајковски и на Иванов, со што „резултатот“ е изедначен - 2 : 2. Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. Професор Владо Поповски „Кај нас се ...
сите 5 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. “ Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција”, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. “ Поранешниот лидер на партијaта на ...
сите 3 | | | веќе видена

Зоран Заев останува на лидерската позиција на СДСМ. И покрај јасната поделеност на партијата на два блока тој доби убедлива поддршка од делегатите на партискиот конгрес. За доверба кон Заев гласаа 413 делегати, а за недоверба 176. По објавувањето на резултатите од гласањето Заев порача дека „не е време за еуфорија“ и дека „на конгресот не победија бројките, туку дебатата и демократијата“. „Тоа е квалитет кој го поседува само СДСМ. Подготвен сум да пружам рака секому. И забелешките на оние кои зборуваа во насока за моја недоверба треба да се разберат како коректив за ова раководство“, рече Заев. Партискиот конгрес, 18. по ред за социјалдемократите, почна во неделата претпладне. Изјавата за медиумите Заев ја даде точно на полноќ по маратонската 12 часовна дискусија зад затворени врати во која учествуваа околу 40 делегати. Дискусијата на моменти била под нивото, со меѓусебни обвинувања или дофрлања од делегатите, и повремено прекинувана со аплаузи или довикувања „уа“, во зависност од тоа кој бил на ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов положи вчера свечена заклетва во парламентот, со што го почна и официјално вториот мандат, по победата што ја оствари на петтите претседателски избори во земјата. Инаугурацијата почна со половина час задоцнување, а сликата во парламентот беше многу поразлична од таа на истиот датум пред пет години. Двете парламентарни редици, резервирани за опозицијата и за втората по бројност владејачка партија, ги пополнија овој пат единствено пратениците на ДПА и министрите на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и ДУИ, како што и се очекуваше, не се појавија на седницата. Опозициските социјалдемократи не дојдоа затоа што не ги признаваат двојните избори што се одржаа на 27 април, а владејачката ДУИ поради тоа што не го признава легитимитетот на старо-новиот шеф на државата. Така новоизбраните пратеници на двете партии немаа можност да ги слушнат директно пораките што им ги упати Иванов од собраниската говорница. Тој им порача на социјалдемократите дека бојкотот на претседателската функција и на парламентот значи ...
сите 12 | | | веќе видена

Жестока преписка и обвинувања на релација СДСМ – Стевчо Јакимовски се разви по конгресот на СДСМ, на кој му беше изгласана довербата на Зоран Заев и понатаму да ја води партијата. Лидерот на ГРОМ испровоциран од говорот на Рамила Шекеринска на Конгресот на СДСМ во кој таа рекла дека струмичкиот градоначалник доколку сакал, на минатите избори можел да биде Стевчо, испрати писмена реакција до јавноста. Во неа вели дека токму Заев бил првиот кој му честитал откако се решил сам да се кандидира. Јакимовски вели дека ја чува СМС- пораката и дека може да ја објави доколку Шекеринска инсистира. „На 16 февруари 2013 година, примив две пораки. Едната од Бранко Црвенковски, другата од Зоран Заев. За Шекеринска е многу поинтересна онаа што ми ја напиша Заев и која уште можам да и ја покажам. А таа гласи вака: „Се гордеам што имам таков другар во партија“. Е па сега нека се договорат, ќе се гордеат со мене или ќе се срамат?!“, вели Јакимовски. Според него, Заев во екот на отпорот на СДСМ, постојано му се јавувал на ...
сите 286 | | | веќе видена

Во ЛДП вчера не сакаа официјално да го коментираат двоумењето на Топузова-Каревска Потпретседателката на ЛДП, Роза Топузова-Каревска, се' уште не е достапна да одговори на прашањето дали ќе го прифати пратеничкото место, иако 119 нејзини колеги кои беа на изборните листи се откажаа од собраниските места. Во ЛДП вчера не сакаа официјално да го коментираат двоумењето на Топузова-Каревска, која на изборните листи предложени од СДСМ беше на третото добитно место во четвртата изборна единица. Информираа само дека Топузова-Каревска имала здравствени проблеми и дека самата најавила кога ќе донесе одлука ќе ги информира за тоа. Претседателот на партијата Андреј Жерновски вчера беше на службено патување и не одговараше на телефонските повици. Неофицијално, во ЛДП појаснуваат дека нивната сопартијка уште во почетокот не се согласила со ставот на лидерот на опозицијата Зоран Заев сите 120 предложени кандидати да се откажат од пратеничките места, бидејќи не ги признаваат изборите за фер и регуларни, туку за системска ...
сите 22 | | | веќе видена