СДСМ

Проблемот не е персонален, туку суштински. Станува збор за сериозни концептуални разлики Партискиот конгрес на кој досегашното раководство доби доверба, заврши со порака на лидерот на СДСМ за единство и сплотеност за постигнување на крајната цел - демократски избори на кои, како што рече, гарантира дека СДСМ ќе победи. Но неа не ја слушнаа сите делегати на Конгресот, бидејќи поголемиот дел од внатрепартиските противници на Заев си заминаа од „Александар палас“ веднаш откако ги слушнаа резултатите. Политичките посматрачи велат дека надминувањето на најголемата поделеност во партијата од нејзиното формирање ќе биде сериозен предизвик за новото раководство, особено во ваков политички амбиент, кога опозицијата се реши за вонинстуционално политичко дејствување и практично се наоѓа на улица. И по изјавата на Заев дека „ќе пружам рака секому“, дел од оние кои не се согласуваат со неговите политики, не гледаат простор за скорешно интегрирање на распуканите делови во партиската база. Други, пак, сметаат дека треба ...
сите 5 | | | веќе видена

По реакциите во јавноста дека реизбраниот шеф на државата Ѓорге Иванов во странство е бојкотиран исто како и дома, вчера неговиот кабинет го објави списокот на честитки што пристигнале до овој момент на негова адреса, со дел од содржините во нив. Она што паѓа во очи е дека нема честитка од САД, кои ги поздравија изборите и им честитаа на граѓаните, но не и на претседателот и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Од соседството, од каде што вообичаено најбрзо стига честитањето, се огласија сите освен лидерите на Албанија и на Грција, па ќе биде интересно како ќе „одигра“ Тирана, бидејќи Атина досега немаше проблем со протоколот. Според информацијата од кабинетот на Иванов, победата досега му ја честитале претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, претседателите на Русија Владимир Путин, на Германија Јоахим Гаук, на Турција Абдула Ѓул, на Бугарија Росен Плевнелиев, на Полска Бронислав Коморовски, на Чешка Милош Земан, на Словачка Иван Гашпарович, на Унгарија Јанош Адер, на Литванија Далија Грубаускаите, на ...
сите 6 | | | веќе видена

Притеснет од јавноста дека нема честитки за Ѓорге Иванов, неговиот Кабинет мораше да ги објави добиените, а преку нивната содржина уште покатегорично излезе на виделина ставот на ЕУ, за политичките случувања во земјава по изборниот процес, реагираат од СДСМ. -Лично претседателот на Европската унија Жозе Мануел Баросо во честитката му потенцира на Иванов дека важни предизвици се на патот на интеграцијата на Македонија во ЕУ, а меѓу нив наведува дека “од суштинско значење е градење доверба меѓу граѓаните во демократските процеси“. -На ниво на укажување е честитката и од претседателот на Германија, Јоаким Гаук, кој му посочува на Иванов дека единствениот правилен пат за Македонија кон европските народи е “патот кон правната држава“. Ѓорге Иванов и неговиот ментор Никола Груевски имаат избор да сфатат што им порачува релевантниот меѓународен фактор или ќе продолжат да ја уништуваат Македонија , се вели во соопштението од СДСМ.
сите 7 | | | веќе видена

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - Пратениците од СДСМ ќе поднесат оставки на мандатите верификувани против нивна волја - Недоволно обезбеден премин за малку ќе однесеше десетици животи - тешка сообраќајка кај Сарамзалино - Штајк во кавадаречки Дрекселмајер - Неисплатените дневници ја прелеаја чашата - Политичко обезбедување - Од мостот не мрдаат ниту Цар Душан ниту полицијата - колумна на Митко Јованов
сите 4 | | | веќе видена

Инаугурацијата на Иванов, вториот мандат за македонскиот претседател и отсуството на опозицијата се главните точки на кои акцентот го стави грчката новинска агенција во текстот од Скопје. Меѓутоа, во Грција, како што се приближува 18ти мај односно првиот круг од локалните избори, така се вжештува предизборната кампања, па реизборот  на Иванов, остана во сенка. Дури и текстот од АПЕ го презедоа само еден дел, а не и сите онлајн издание на медиумите. Во весниците пак или пак на телевизиите, воопшто не беше споменато.  „На собраниската седница за инаугурацијата на Ѓорѓе Иванов, не присуствуваа ни пратениците на СДСМ, ни пратениците од најголемата албанска партија ДУИ на Али Ахмети. СДСМ на Зоран Заев не ги признава резултатите од двојните избори и има споменато дека не го признава Ѓорѓе Иванов за претседател на земјата. “- пишува во текстот од грчката новинска агенција. Новинарот од АПЕ; очекувано, ја пренесе изјавата на Иванов, односно делот во кој македонскиот претседател рече дека се обврзува да ...
сите 267 | | | веќе видена

Притеснет од јавноста дека нема честитки за Ѓорге Иванов, неговиот Кабинет мораше да ги објави добиените, а преку нивната содржина уште покатегорично излезе на виделина ставот на ЕУ, за политичките случувања во земјава по изборниот процес, соопшти СДСМ. „Лично претседателот на Европската унија, Жозе Мануел Баросо, во честитката му потенцира на Иванов дека важни предизвици се на патот на интеграцијата на Македонија во ЕУ, а меѓу нив наведува дека „од суштинско значење е градење доверба меѓу граѓаните во демократските процеси. На ниво на укажување е честитката и од претседателот на Германија, Јоаким Гаук, кој му посочува на Иванов дека единствениот правилен пат за Македонија кон европските народи е “патот кон правната држава“, се наведува во соопштението од СДСМ. Од најголемата опозициска партија истакнуваат дека Ѓорге Иванов и неговиот ментор Никола Груевски имаат избор да сфатат што им порачува релевантниот меѓународен фактор или ќе продолжат да ја уништуваат Македонија.
сите 7 | | | веќе видена

Кои беа пораките и главните поенти од вчерашното обраќање на свечената седница по официјалното преземање на должноста шеф на државата на Ѓорге Иванов. Експертската јавност што ја консултираше 24 Вести е поделени во оценките, особено во делот на неговите забелешки за бојкотот на СДСМ и ДУИ, како и околу неговите ставови во делот на надворешната политика. Универзитетскиот професор Нано Ружин истакнува дека според него најголема небулоза е тоа што Иванов сакајќи да го минимизира бојкотот, рекол дека за прв пат изборите поминале без ниту еден приговор до ДИК, но поранешниот амбасадор Ристо Никовски оценува дека сите забелешки биле коректни и јасно упатени. Во делот на надворешната политика, каде што претседателот Иванов има најголеми ингеренции, потенцираше дека Македонија останува на патот на евроинтегративните процеси и во однос на спорот со Грција, потенцира дека нема да дозволи промена на уставното име. И Ружин и Никовски и во овој дел се разијдуваат во оценките за пораките на Иванов. Единствен заеднички ...
сите 2 | | | веќе видена

Притеснет од јавноста дека нема честитки за Ѓорге Иванов, неговиот Кабинет мораше да ги објави добиените, а преку нивната содржина уште покатегорично излезе на виделина ставот на ЕУ, за политичките случувања во земјава по изборниот процес, реагира преку соопштение опозициската СДСМ. Лично претседателот на Европската унија Жозе Мануел Баросо во честитката му потенцира на Иванов дека важни предизвици се на патот на интеграцијата на Македонија во ЕУ, а меѓу нив наведува дека “од суштинско значење е градење доверба меѓу граѓаните во демократските процеси“. На ниво на укажување е честитката и од претседателот на Германија, Јоаким Гаук, кој му посочува на Иванов дека единствениот правилен пат за Македонија кон европските народи е “патот кон правната држава“. Ѓорге Иванов и неговиот ментор Никола Груевски имаат избор да сфатат што им порачува релевантниот меѓународен фактор или ќе продолжат да ја уништуваат Македонија.
сите 14 | | | веќе видена

По верификацијата на мандатите на пратениците од СДСМ, останува неизвесно дали сеуште актуелниот координатор на советничката група на СДСМ во советот на општина Охрид, Томислав Тунтев, ќе присуствува на закажаната седница во петок во својство на советник. За Тунтев останува нејасно како може и покрај нивните изјави заверени кај нотар дека не ги прифаќаат пратеничките мандати, собранието да ги верификува , иако на решенијата не стојат нивни потписи. - До сега немам добиено никакво решение од собранието за засновање на работен однос , на кое треба да стои и мој потпис. Во спротивно, без потпис не може работниот однос да биде заснован. Но, излегува дека кој како сака си го толкува законот. Во тек се консултации со правните лица, во меѓувреме додека не се расчистат работите не гледам причина да не учествувам во работата на советот на општина Охрид , вели Тунтев. Правни лица велат дека станува збор за конфузна ситуација поради правна празнина, која се поизвесно е дека ќе треба политички да се решава . Од ...
сите 28 | | | веќе видена

Во Македонија во моментов имаме пат позиција поради блокадата на институциите од страна на СДСМ и непризнавањето на изборите, велат експертите. Неизвесно е сè уште како опозицијата ќе дејствува, иако оттаму соопштија дека имаат концепт. Дали е возможно да се воспостави политички дијалог, кој многу веројатно, како и во минатото, ќе го побара меѓународната заедница со цел да се решат несогласувањата меѓу власта и опозицијата? Ние 22 години имаме незрела демократија, демократија на деца кои си играат политика, имаме дури и детски одлуки и размазено однесување во политичката сфера и досега многу пати сме виделе како меѓународната заедница мора да ги фати за уши нашите политичари, да ги седне на маса за да се донесе нормално и здраво политичко решение/ Соња Стојадиновиќ, политиколог. Политичкиот аналитичар Соња Стојадиновиќ вели дека меѓународната заедница ќе се замеша како и секогаш во политичка криза, но прашање е како и кога ќе биде извршен притисокот. x „Мора затоа што ние 22 години имаме незрела ...
сите 252 | | | веќе видена