СДСМ

На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани, без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност Со свечена изјава во Собранието пред пратениците и дипломатскиот кор вчера официјално започна вториот петгодишен мандат на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, ...
сите 10 | | | веќе видена

Што може да се очекува по реизборот на раководството во СДСМ "Доколку сака да направи вистински промени во партискиот двор, повторно избраниот двоец ќе мора да поработи на себе и пред се, на сопствените грешки, да ги тргне деструктивните сценарија од агендата, и да започне да гради нов социјалдемократски концепт за РМ кој во себе ќе содржи нови проекти, нова визија за земјата, нови развојни стратегии, нови позитивни идеи кои ќе бидат конкурентни на власта" вели професорката Каракамишева Може ли старо-новото раководство на СДСМ да ја обедини партијата или пак ќе ги заостри поделбите на "бранковисти" и на "заевисти"? Ова се дилемите за кои политиколозите, аналитичарите и политичарите имаат различен став откако во неделата, на партискиот Конгрес поддршка од 413 делегати беше реизбран досегашниот челник на СДСМ, Зоран Заев. На Конгресот, 176-мина сметале дека тој треба да замине, а претходно, Есад Рахиќ, Гордан Георгиев и Митре Вељановски јавно побараа оставка од лидерот Зоран Заев, како одговорност за изборниот ...
сите 12 | | | веќе видена

1. Ерол Ризаов напиша колумна каде што Бранко Црвенковски го претстави како некогашен неприкосновен партиски лидер. Многу арно. Ерол, како дипломиран историчар, може ли да објасни како во демократско општество, партија и процедура се добива неприкосновен лидер?! Неприкосновен, евентуално, може да е крал или цар. Се додека неприкосновениот народ не му ја скине главата со гилотина. Ама неприкосновен лидер на партија?! Хмммм, после титулите Најсаканиот син и Вечниот лидер што се доделени во Северна Кореја, не сме знаеле дека и ние имаме некој неприкосновен?! Ништо од тоа дека партијата, односно делегатите му доделуваат и одземаат мандат, дека комисии контролираат, членовите оценуваат... Не, он е неприкосновен и точка. 2. Имаше еден малоумен предлог за одбрана на лекарот Ставриќ. Оној де, лекар што зема 2.000 евра од пациент за да му сврши работа во комисија за инвалидитет. Ако е одбраната дека тој само собирал документи и за тоа бил платен, тогаш објавувам дека: Собирам документи за 2.000 евра. Документи за ...
| | веќе видена

Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од претходниот собраниски состав, кои добија вкупно 13 деца. За разлика од нив, во редовите на СДСМ има далеку помалку принови Крсто Мукоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, вчера по четврти пат стана татко - неговата сопруга Катерина на свет донесе здраво женско бебе. Мукоски и неговата сопруга се горди родители на 10-годишниот Милан, 8-годишната Голабинка и шестгодишната Илина. Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од претходниот собраниски состав, кои добија вкупно 13 деца. Пратеникот Павле Саздов ја доби ќерката Ема, а во моментов го очекува своето второ дете. Влатко Ѓорчев во изминатите три години ги доби синовите Филип и Никола. Цена Матевска на свет ја донесе ќерката Анастасија, а Косана Мазнева ја роди ќерката Милица. Принови имаше и во семејствата на пратениците Стевче Трпковски, Мики Додевски, Ромео Тренев, Драган Цуклев и Александар Спасеновски. Помалку принови има во редовите на СДСМ. Во изминатите три години пратеникот Гордан Георгиев ...
сите 2 | | | веќе видена

Никола Груевски откако ги украде изборите и насилно ги верификуваше мандатите на пратениците на опозицијата, сега се обидува преку инструирани прилози на медиумите под негова контрола да прави притисок за комплетирање на парламентот, се наведува во п исмената реакција на СДСМ на, како што се наведува, тенденциоз ните пишувања во провладинит е медиуми . Од таму велат дека Никога Груевски кога полнеше кутии со фантомски гласачи, закани и притисоци врз граѓаните, требаше да мисли на последиците. „Сите нерегуларности во изборниот процес се јасно нотирани во Извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, во којшто ниту еднаш не се споменуваат зборовите „фер“ и „демократски“. За тој извештај, ЕУ и САД се изјаснија дека е клучен документ каков бил изборниот процес во Македонија. Тоа е причината што до овој момент ниедна земја од меѓународната заедница им ја нема честитано победата на Никола Груевски и на Ѓогре Иванов“, се вели во писмената реакција на СДСМ, на пишувањата на провладините медиуми. СДСМ му порачува на Никола Груевски дека ...
сите 6 | | | веќе видена

Корупциската афера за продажбата на „Македонска банка“, која ја обелодени СДСМ, дека премиерот Никола Груевски, наводно земал поткуп од 1,5 милиони евра, во секоја правна држава би резултирала со реакција од надлежните институции и со одлука на посочените лица да ги стават во мирување своите функции до расчистување на скандалот, велат од невладината организација „Транспарентност – Македонија“, во последниот извештај од месец април. Во извештајот се нотирани забелешките и пропустите на државните институции при борбата против криминалот и корупцијата. „Овој мега скандал беше целосно игнориран од т.н. „јавен информативен сервис“ – МРТВ – и низата други провладини медиуми, како уште една илустрација за целосната и беспоговорна контрола врз медиумите од страна на премиерскиот кабинет. Спротивно на јасната законска обврска, јавниот обвинител Марко Зврлевски и обвинителот за организиран криминал Јован Илиевски, затечени неподготвени и уплашени од своите законски обврски, решија да не ги вршат своите функции за кои ...
| | веќе видена

Тоа што му тежи на Ѓорге Иванов и од што е загрижен е веројатно неговата совест. Од сопствената совест Иванов не може да сокрие дека е избран со украдени гласови на недемократски избори, велат од СДСМ во писмена реакција. Лицемерно е Ѓорге Иванов да зборува за Устав и закони кога дозволи да биде кандидат на власт, којашто секојдневно насилно ги крши Уставот и законите во Република Македонија. На какви избори се избрани Иванов и неговиот ментор Груевски покажува извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, во којшто ниту еднаш не стојат зборовите “фер“ и “демократски“. - Не, Ѓорге Иванов, вие не сте легален претседател на Република Македонија – истакнуваат од СДСМ.
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ уште еднаш потенцира дека власта на Никола Груевски спроведе класично насилство со верификацијата на мандатите на пратениците на СДСМ. Тоа го докажува предлогот на Министерството за правда за време на преговорите за Изборниот законик, за измена на член 65, за којашто не беше постигната согласност. Со предложената одредба требаше да се спречи откажување на кандидатите за пратеници од мандатот “до денот на верификација на мандатот, доколку кандидатот е избран“. Тоа значи дека во Изборниот законик не постои таква законска одредба и дека останува правото на избраниот пратеник да се откаже од својот мандат. Власта на Груевски незаконски не ги призна изјавите на пратениците од опозицијата, кои на нотар потпишаа дека не ги прифаќаат пратеничките мандати. Со тоа уште еднаш се стави над Уставот и законите во Македонија.
сите 7 | | | веќе видена

Интегрален говор од вчерашното обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по гласањето на делегатите со коешто Конгресот на партијата даде убедлива доверба на претседателот и раководството на СДСМ. Ви благодарам на огромната доверба, чест и обврска којашто вечерва на овој наш 18-ти Конгрес за доверба беше даден на мене како претседател на партијата, на нашиот заменик на партијата, централниот и надзорниот одбор. Дозволете ми да констатирам неколку работи. Ова е можно само во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Да сме среќни и горди заради тоа што сме СДСМ. Вечерва знам дека сите знаете дека нема ниту победници ниту поразени. Победи тоа со коешто сите ние се гордееме, демократијата, дебатата. Ве уверувам уште еднаш дека сите излегуваме многу помудри од тоа што бевме денеска пред 11 часот. Сите уште поорни за заедништво, за единство, за цврстина, за сплотеност, но секако, конечната наша цел се знае која е, ќе бидеме радосни и ќе се веселиме кога Македонија ќе ја подготвиме да спроведе слободни и ...
сите 5 | | | веќе видена

На гласањето му претходеше бурна и жестока дебата со барања за оставка од Заев. Информациите од партијата говорат дека голем дел од гласовите за Заев се должат на неговите ветувања и завети дека во иднина нема да ги напушта насоките дадени од неговиот претходник Бранко Црвенковски. За околностите и атмосферата во која Заев беше реизбран на лидерската позиција Јулијана Николовска разговараше со Ивица Боцевски. 
сите 13 | | | веќе видена