СДСМ

Опозициските пратеници да ги прифатат освоените пратенички мандати, наместо да бојкотираат конструктивно во Собранието да покажат дека ја разбираат демократијата, вели европратеничката Дорис Пак за Канал 5. Долгогодишната дипломатка вели дека е неприфатливо однесувањето на македонската опозиција, од СДСМ бара да го прифати изборниот резултат, за да не се турка земјата во нова политичка криза -Мислам дека тие треба да ги прифатат иборите и да работат како добра опозиција. На демократијата и треба опозиција и мнозинство, па се надевам дека ќе сфатат дека тоа не однесување на демократска партија. Ако изборите беа ок, односно дури и ако имаше помалку важни неправилности, а ОБСЕ рече дека беше ок, мислам ова е резултатот, а не тоа што некој го мисли ако партијата изгубила. Мислам дека тоа не е фер, вели Пак за Канал 5. Пак е категорична дека сега не е време, ниту пак има потреба од нови избори. Од друга страна нема дилема дека однесувањето на опозицијата воопшто не придонесува за демократскиот дух, за слободната ...
сите 3 | | | веќе видена

По повод инаугурацијата на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Вила Водно се одржа свечена церемонија. Претседателот Иванов беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот Иван и членовите на неговиот кабинет, а првиот ден од вториот мандат им го посвети на граѓаните кои присуствуваа на свеченоста. Претходно, во говорот по свечената изјава во Собранието на Република Македонија Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Претседателот Иванов вториот мандат го доби на изборите што се одржаа на 13 и на 27 април, освојувајќи во вториот круг 534.910 гласови, наспроти противкандидатот од СДСМ Стево Пендаровски, кој доби 398.077 гласови.
сите 84 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија, јави МИА. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги ...
сите 84 | | | веќе видена

„Граѓаните одлучија на кого ќе му дадат доверба да биде претседател, а кој ќе составува Влада. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив", истакна Иванов. Во своето обраќање тој нагласи дека со добивање на довербата на граѓаните и мандат во собранието, народните избраници со себе понесуваат и одговорност со која се бара посветена рабора, сериозност и промисленост. „Како претседател, загрижен сум за некои реакции и постапки на дел од политичките партии, бидејќи сум и нивен претседател. Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата „претседател на Република Македонија", всушност ги бојкотираат граѓаните кои гласале на претседателските избори. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив", истакна Иванов. Старо - ноиот претседател ја повика опозицијата да се придржува до демократските принципи и вредности почитувајќи ги ...
сите 90 | | | веќе видена

Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде меѓународната заедница за нас претставуваат охрабрување, но и поттик за постојано унапредување на демократијата, рече Иванов. Првпат, во историјата на Република Македонија, потенцираше тој, ...
сите 41 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов со свечената изјава дадена во Собранието на Македонија, без присуство на опозицијата и ДУИ, го започна вториот мандат како Претседател на државата. Ја повика опозицијата да биде разумна како и да се оствари дијалог со кој би се покажала демократската капацитативност на државата. Иванов во делот на надворешната политика рече дека евроатлантските интеграции остануваат како главна заложба. Во говорот потенцираше дека е претседател на сите и дека заложбата на некои партии за консензуален кандидат е противуставна.
сите 41 | | | веќе видена

Опозициските пратеници да ги прифатат освоените пратенички мандати, наместо да бојкотираат, конструктивно во Собранието да покажат дека ја разбираат демократијата, вели европратеничката Дорис Пак за „Канал 5“. Долгогодишната дипломатка вели дека е неприфатливо однесувањето на македонската опозиција, од СДСМ бара да го прифати изборниот резултат, за да не се турка земјата во нова политичка криза. -Мислам дека тие треба да ги прифатат иборите и да работат како добра опозиција. На демократијата и треба опозиција и мнозинство, па се надевам дека ќе сфатат дека тоа не однесување на демократска партија. Ако изборите беа ок, односно дури и ако имаше помалку важни неправилности, а ОБСЕ рече дека беше ок, мислам ова е резултатот, а не тоа што некој го мисли ако партијата изгубила. Мислам дека тоа не е фер – вели Пак за „Канал 5“. Пак е категорична дека сега не е време, ниту пак има потреба од нови избори. Од друга страна нема дилема дека однесувањето на опозицијата воопшто не придонесува за демократскиот дух, за ...
сите 4 | | | веќе видена

Германската европратеничка  вели дека е неприфатливо однесувањето на македонската опозиција, од СДСМ бара да го прифати изборниот резултат, за да не се турка земјата во нова политичка криза . -Однесувањето на социјалдемократите во опозиција се случи истото и во Албанија, но мислам дека тие треба да ги прифатат изборите и да работат како добра опозиција.На демократијата и треба опозиција и мнозинство, па се надевам дека ќе сфатат дека тоа не однесување на демократска партија. Ако изборите беа ок, односно дури и ако имаше помалку важни неправилности, а ОБСЕ рече дека беше ок, мислам ова е резултатот, а не тоа што некој го мисли ако партијата изгубила. Мислам дека тоа не е фер, вели Дорис Пак. Дорис Пак е категорична дека сега не е време, ниту пак има потреба од нови избори. Од друга страна нема дилема дека однесувањето на опозицијата воопшто не придонесува за демократскиот дух, за слободната волја на граѓаните.. - Многу работи, за кои ако е потребно огромно мнозинство во парламентот, нема да има можност ...
сите 5 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде ...
сите 88 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде ...
сите 59 | | | веќе видена