СДСМ

Остри зборови и сурови критики кон двоецот Заев - Шекеринска упатува колумнистот Ивор Мицковски, инаку близок до социјалдемократите, во својата последна колумна. Мицковски пишува дека неделниот конгрес на СДСМ бил само погреб за партијата и дека таа повеќе не е она што била. Колумната на Мицковски е доказ дека Заев не успеа во неделата да обезбеди единство во партијата, туку неговото останување на чело на партијата само повеќе предизвика незадоволство меѓу членството и симпатизерите. Мицковски во колумната оди дотаму што пишува дека Заев е само политички лост на, како што пишува, милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери кој нема три чисти со националната политика, понатаму Мицковски прашува тој ли ќе ја ќе ја спаси Македонија од Груевски или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии. Мицковски пишува дека актуелното раководство на СДСМ имаат само една цел, која смета колумнистот, никогаш нема да ја постигнат, а тоа е власт. Во колумната се вели ...
сите 140 | | | веќе видена

Физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, фалсификување. Сето ова за СДСМ претставува фер избори, ако се земе во предвид извештајот на ОБСЕ за изборите во 2004 година, кои за СДСМ беа демократски и покрај бројните забележани нерегуларности од страна на меѓународните набљудувачи, кои потоа беа нотирани. Навраќањето на извештајот на меѓународните набљудувачи пред 10 години отвора прашање за издржаноста на одлуката на лидерот на СДСМ Зоран Заев да не признае изборен процес, за кој истиот фактор сега даде позитина оценка, каратеризирајќи го како професионален и ефикасно спроведен, без поголеми нерегуларности. Полнење кутии, заплашување, тензии, вишок на гласачи беа само дел од забелешките на ОБСЕ. Меѓу останатите забелешки од извештајот на ОБСЕ за изборите во 2004 кога Бранко Црвенковски победи и кои СДСМ ги призна за демократски, се и тие за физички премсетки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје. -Постојат извештаи за вооружени лица во регионот околу Скопје, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Колумнистот и отворен поддржувач на политиките на опозицијата, Ивор Мицковски пишува делка во неделата делегатите ги легитимираа двајцата најголеми лузери и двете најголеми зла во историјата на СДСМ. Според Мицковски, Заев е политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, додека Шекеринска е „снобот кој пере пари преку кирии“. Аргументирајќи го своето мислење, Мицковски пишува дека СДСМ и порано имаше проблем со идеологијата, но денес оваа партија нема ништо со левицата и со социјалдемократијата. -Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој живее и опстојува благодарение на непотизам и тендери, кој нема три чисти со национална политика, ќе ја спаси Македонија од Груевски?! Или Шекеринска, снобот кој пере пари преку кирии, метеората која од политичар со европска димензија, се потврди како најголем уништувач и сплеткар на СДСМ, денес, само е рурална марионетка на Заев?! И толку е од СДСМ. Мислите дека некој друг во таа партија има право на збор и став?! Се ...
сите 145 | | | веќе видена

Зоран Заев, според познавачите, си ја одигра улогата што му беше доделена при повлекувањето на Бранко Црвенковски од лидерската позиција од СДСМ. Им „покажаа“ на тие што сметаа дека треба институционално да се надминуваат проблемите во земјава, таканаречените „противници на отпорот“, ги поминаа сите институционални чекори за да дојдат до овие избори на кои покажаа дека без отпор се освојуваат помалку гласови од тие што му обезбедија 42 пратенички места на Црвенковски. Со тоа и „борбата“ меѓу „заевистите“ и „бранковистите“ се покажа како голема лага на која наседнаа малкумина, но која требаше да ги извади на површина тие што сѐ уште сметаат дека на СДСМ му е потребна свежина. Пророкот се јави: „Ниту јас ниту Заев“ Иако далеку од очите на јавноста, тој преку странска агенција прати порака до делегатите на претстојниот конгрес: „Ниту јас ниту Заев не сме решение за СДСМ“. Црвенковски со тоа ја одигра ролјата од која се плашеа и која како најцрно сценарио ја посочуваа и политиколозите и блиските до СДСМ. Се ...
сите 10 | | | веќе видена

Изминатиот период кои важат за блиски до најголемата опозициска партија отворено го нападнаа раководството на СДСМ по дебаклот на предвремените парламентарни избори. Меѓу нив и Ивор Мицковски, кој денеска пишува за „ Погребот на СДСМ “. П0крај него, распалија и Васко Ефтов, Александар Чомовски… -Во оној момент кога Заев не се стави на листите, тој прати политичка порака за тоа што очекува од овие избори. По малку некоректно, вие својата функција во Струмица , да ја правите цела партија заложник на таа функција. Бидејќи Заев два пати ја пушта низ вода својата партија. Лани кога ја уценува партијата да се оди на избори и да се прекине бојкотот и сега, смета новинарот Васко Ефтов. Меѓу оние кои испратија жестоки критики кон раководството на СДСМ беше и Александар Чомовски, кој праша за каква храброст зборуваат во СДСМ ако не можат да се соочат со граѓаните и да влезат во избирачкото тело, да го мотивираат. -Оваа дефиниција на системска кражба на гласови е континуитет на СДСМ и додека не излезат од таа матрица ...
сите 9 | | | веќе видена

Вооружени лица, полнење на гласачки кутии проследено со дополнително потпишување во Единствениот гласачки список на местата на оние кои не се потпишале, групно гласање, се само дел од доолнителните забелешки кои се наоѓаат во извештајот на ОБСЕ за претседателските избори, кои пред една деценија за шеф на државата го донесоа тогашниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски. Изборите во 2004 година за опозицијата во денешно време се сметаат за едни од најфер и најдемоктратските, кои некогаш биле спроведени во Македонија. Но, согледувајќи ги деталите од извештајот на ОБСЕ, единственото нешто што може да се заклучи е дека во 2004 година имало се, само не фер, демократски и непосредни избори. Според најновите детали кои ги добивме од извештајот на ОБСЕ, може да се види дека во него јасно е наведено дека за време на гласањето биле забележани вооружени лица во регионот околу Скопје, како и биле пријавени физички пресметки на три избирачки места. Заплашувањето и заканувањето кон гласачите, но и кон дел од членовите на ...
сите 5 | | | веќе видена

Засега до Антикорупциската комисија, само ДПА и ГРОМ доставиле финални финансиски извештаи за изборната кампања. Дваесеттина дена по завршувањето на претседателските и предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште ги немаат поднесено финалните извештаи. Ако вие имате една нетранспарентност во финансирањето на политичките партии особено на изборните кампањи, сомнежот е присутен и недозволиво е за оваа прашање да се разговара само вака медиумски. Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски, вели дека постојат повеќе санкции кој законот ги предвидува за неподнесување на финансиски извештаи и незаконско финансирање на изборната кампања. „Една од санкциите е прекршочна одговорност за организаторот на кампањата и се движи од 4.000 до 5.000 евра. Најсериозна санкција која е регулирана во изборниот законик е затворска казна од најмалку 5 години“, изјави Малиновски. x Неодамна невладината организација Транспаренси Интернешанал Македонија поднесе ...
| | веќе видена

Реизборот на Зоран Заев за шеф на опозоциската СДСМ, за колумнистот Ивор Мицковски, познат поддржувач на старото крило на социјалдемократите, наликува на промените на номенклатурите во болшевички Кремљ. Во неговата последна колумна напишана за проопозицискиот портал „Окно.мк“, тој вели дека конгресот во неделата на кој се гласаше довербата на актуелното раководство на СДСМ, всушност претставува погреб на партијата. „Да, СДСМ повеќе не постои, затоа што не е доволно да постои макар и една упропастена структура, ако таа ги погазила и се откажала од својот идентитет и политика, таа повеќе не е партијата што била“, пишува Мицковски. Според него конгресот бил само маскерада, за да се покрие јавното убиство на поранешниот лидер, Бранко Црвенковски. Тој јавно повикува за морална одговорност за „пустошот во СДСМ“ и штетата што и е нанесена на партијата, прашувајки, дали сето тоа е вредно само за да се задржи лидерската позоција. „Зарем, Заев кој е само политички лост на милионерскиот струмички клан од Муртино, кој ...
сите 144 | | | веќе видена

продолжение на текстот со наслов Како СДСМ за 10 години целосно ги промени изборните стандарди? Еве што за СДСМ се демократски избори- Физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, фалсификување Ова се нови детали од извештајот на ОБСЕ за изборите во 2004 кога Црвенковски победи и кои СДСМ ги призна за демократски Постојат извештаи за вооружени лица во регионот околу Скопје, а беа пријавени и физички пресметки на три избирачки места. Меѓународните набљудувачи беа спречени да набљудуваат на неколку избирачки места Постоеја инциденти на гласање за други лица на 26 гласачки места, а биле увидени и силни индикации на полнење на гласачки кутии на 11 гласачки места . На две гласачки места набљудувачите директно биле сведоци на чин кога член на Избирачкиот одбор фалсификувал потписи во извадокот од Гласачкиот список . Треба да се истакне дека во 6% од набљудуваните галсачки места, гласачите ниту се потпишувале ниту оставиле отисок во Гласачкиот список. Исто така беше забележано и групно ...
сите 8 | | | веќе видена

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена