СДСМ

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски очекува пратениците на СДСМ да отстапат од бојкотот и да дојдат на своите работни места. На срњедбата со новинарите на самиот старт од својот трет мандат , Вељановски рече дека за него е најважно , столбот на демократијата, законодавниот дом да функционира отворено и транспарентно. Работата на законодавниот дом не смее да трпи поради опозицијата , затоа следната седница ќе биде до крајот на идната недела, или најдоцна на почетокот на следната. Вељановски искрено се надева дека СДСМ ќе присуствува бидејќи за зрела дискусија во Собранието му е потрена и опозицијата. До сега само пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ги известила службите за прифаќање на мандатите. На следната седница ќе се избираат потпретседателите на Собранието и Собраниските тела. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав. Согласно деловникот пратениците од опозицијата претседаваат со дел од собраниските тела. Но, вели Велјановски, ...
сите 128 | | | веќе видена

Ова е оценката на ОБСЕ за изборите, но не за овие последните од минатиот месец туку за претседателските од 2004 кога за шеф на државата беше избран Бранко Црвенковски, а СДСМ ја прослави победата оценувајќи ги изборите како фер и демократски. „Неправилностите на денот на изборите, на некои места, а особено во текот на вториот круг, фрлаат сенка на целиот процес. Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР увиде инциденти на гласање за други лица , полнење на гласачки кутии и заплашување, што беше поочигледно во текот на вториот круг од гласањето, пишува во Извештајот од 2004 година во кој набљудувачите на ОБСЕ процесот на пребројување на гласовите во вториот круг го оценија како лош и мошне лош дури во 21% од набљудуваните гласачки места“, стои во извештајот на ОБСЕ. Во извештајот е упатена и критика до ДИК дека приговорите од првиот круг се отфрлени според мошне ригидни критериуми, но и дека вишокот на гласови создава загриженост за евентуална изборна измама. Сите овие нотирани нерегуларности тогаш беа небитни ...
сите 11 | | | веќе видена

За десеттина дена на собраниска седница ќе се носи одлука за избор на собраниските тела. Потоа комисијата за избори ќе треба да излезе со персоналните решенија. Местата што и припаѓаат на опозицијата независно дали станува збор за позиции утврдени со деловникот или со досегашната практика, според првиот парламентарец, засега ќе останат празни или ќе има овластени пратеници што ќе ја извршуваат функцијата се до конечната одлука на СДСМ. Од СДСМ засега без одговор, што со освоените мандати, кои се веќе верификувани и објавени во службен весник. Формулацијата неприфаќање на мандатите, којашто ја користи опозицијата ја нема како правна норма оттука и неизвесноста дали решението ќе се бара во оставки или неоправданото отсуство подолго од 6 месеци по што со гласање и двотретинско мнозинство ќе може да им се одземат мандатите од СДСМ- најава дека стратегијата ќе ја обелоденат откако, таа ќе ја помине внатрепартиската процедура. Собраниското кадрова служба, врз основа на верификуваните мандати веќе ги ...
сите 44 | | | веќе видена

Не е убаво во Собранието да нема опозиција и ќе направам се таа да се врати. Ова на денешната средба со новинарите го изјави претседателот на парламентот Трајко Вељаноски. -Доколку не поднесат оставки и не доаѓаат на работа шест месеци во Собранието, со двотретинско мнозинство Собранието може да им го одземе мандатот на пратениците од опозицијата, наведе Трајковски, додавајќи дека доколку поднесат оставки, тој е должен за тоа со писмо да ја извести Државната изборна комисија. Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори.
сите 248 | | | веќе видена

Социјалдемократите, кои на парламентарните избори добија пратенички мандати, ќе си поднесат оставки од овие функции, откако Собранието им ги верификуваше мандатите, иако тие претходно до Државната изборна комисија поднесоа изјави со кои јасно кажаа дека не ги прифаќаат. Собраниската комисија за верификација во саботата им ги потврди добиени мандати, а како што неофицијално дознаваме, оставките ќе бидат поднесени деновите. Но и после ова, сѐ уште виси прашањето како и дали воопшто ќе се пополнат овие 34 празни пратенички столчиња, бидејќи иако Изборниот законик предвидува дополнителни избори како можност, сепак не е прецизирано како тие би се организирале. Во СДСМ неофицијално објаснуваат дека се решиле да поднесат оставки за да докажат дека навистина немаат намера да станат пратеници. Во ова се гледа решение и за оние од пратеничката листа што работат во јавна институција. Проблемот се јавува бидејќи со верификација на пратеничкиот мандат, им престанува другиот работен однос. Официјалниот партиски став е ...
сите 24 | | | веќе видена

СДСМ најавува тужба пред Управниот суд поради, како што велат, нелегалната верификација на мандатите. Тие ќе бараат од судот поништување на одлуката за верификација на мандатите бидејќи, како што велат, таа противуставна и противзаконска. -Сето ова произлегува од препоставката на власта дека ние немаше да го издржиме притисокот и дека нема да истраеме. Досега беа дозволени вакви изјави од пратеници за откажување од пратеничкиот мандат и Собранието не ги верификуваше тие мандат. Имавме 3 такви случаи, меѓу кои и случајот на Зоран Заев од претходниот состав, велат од СДСМ. Тие на брифингот за новинари објаснија дека на овој начин нивните кандидати од листите не само што имаат верификуван мандат против своја волја, туку мора и да се откажуваат од своите други работни места. -Функцијата пратеник е неспоива според законот со други функции, како советник, градоначалник, доктор, професор, адвокат и слично. Сега, сите оние пратеници кои го одбија пратеничкиот мандат, мораат да се откажат и од другите работи бидејќи ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски очекува пратениците на СДСМ да отстапат од бојкотот и да дојдат на своите работни места. На срњедбата со новинарите на самиот старт од својот трет мандат , Вељановски рече дека за него е најважно , столбот на демократијата, законодавниот дом да функционира отворено и транспарентно. Работата на законодавниот дом не смее да трпи поради опозицијата , затоа следната седница ќе биде до крајот на идната недела, или најдоцна на почетокот на следната. Вељановски искрено се надева дека СДСМ ќе присуствува бидејќи за зрела дискусија во Собранието му е потрена и опозицијата. До сега само пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ги известила службите за прифаќање на мандатите. На следната седница ќе се избираат потпретседателите на Собранието и Собраниските тела. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав. Согласно деловникот пратениците од опозицијата претседаваат со дел од собраниските тела. Но, вели Велјановски, ...
сите 128 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, упати јавен повик до опозицијата да се врати во собраниските клупи и да се приклучи во работата на Парламентот бидејќи, како што истакна, не е убаво во Собранието да нема опозиција. „Сè што е во моја надлежност ќе направам за да се вратат. Ќе ја искористам секоја можност за јавно да ги повикам да се вратат во Собрание", нагласи Вељановски. Тој на средбата со новинарите истакна дека верува оти ќе се смени одлуката на најголемата опозициска партија СДСМ, и дека пратениците кои го добиле мандатот ќе дојдат во Собранието. Вељаноски најави дека најдоцна до 26 мај ќе ја закаже првата пленарна седница на која треба да се донесат одлуки за бројот на потпретседатели, за формирање работни тела. „Еден потпретседател се избира од редовите на опозициската партија која во Собранието има најголем број пратеници, а тоа во случајот е СДСМ. Потоа, Комисијата за избор и именувања ќе може да закаже седница и да го предложи персоналниот состав, односно да ...
сите 39 | | | веќе видена

Антикорупциската комисија ги повика пратениците и претседателот на државата да достават анкетни листови за нивната имотна состојба. Антикорупциската комисија ги повика пратениците и претседателот на државата да достават анкетни листови за нивната имотна состојба. Комисијата ги потсетува новоизбраните државни функционери дека рокот за пријавување на податоците за тоа кој со колкав имот располага во моментот на стапување на функцијата е 30 дена. Додека претседателот Ѓорѓе Иванов и новоизбраните пратеници од владејачкото мнозинство најавуваат дека ќе поднесат анкетните листови во предвидениот рок,од опозицијата порачуваат дека нема да одговорат на повикот на антикорупциската комисија. Од СДСМ за Алфа објаснуваат дека нивните пратеници не го прифаќаат мандатот во ова собрание и нема да стапат на функцијата во Парламентот и затоа не сметаат ни дека имаат обврска да го пријават својот имот кај надлежната институција. Инаку, новоизбраните претставници треба да го пријават ...
| | веќе видена

Новиот парламентарен состав наредната седмица стратува со работа. Одлуките за потпретседатели на законодавниот дом и за формирање на работните тела по инаугурацијата на претседателот Иванов, ќе бидат всушност првите работни задачи за новоизбраните Новиот парламентарен состав наредната седмица стратува со работа. Одлуките за потпретседатели на законодавниот дом и за формирање на работните тела по инаугурацијата на претседателот Иванов, ќе бидат всушност првите работни задачи за новоизбраните пратеници. Парламентот ќе заседава во отсуство на опозицијата, а спикерот Вељаноски очекува дека сликата за законодавниот дом ќе се промени. Првиот парламентарец посакува народните избраници од СДСМ да се појават во собранието. Вели храмот на демократијата е местото каде што треба да се води политички дијалог и ќе ја користи секоја прилијка да ги повика да дојдат на своите работни места. Според прописите на социјалдемокртите како претставници на најбројната опозициска партија им ...
сите 39 | | | веќе видена