СДСМ

СДСМ денеска повторно порача дека „власта на Никола Груевски спроведе класично насилство со верификацијата на мандатите на пратениците на СДСМ“. „Тоа го докажува предлогот на Министерството за правда за време на преговорите за Изборниот законик, за измена на член 65, за којашто не беше постигната согласност. Со предложената одредба требаше да се спречи откажување на кандидатите за пратеници од мандатот “до денот на верификација на мандатот, доколку кандидатот е избран“. Тоа значи дека во Изборниот законик не постои таква законска одредба и дека останува правото на избраниот пратеник да се откаже од својот мандат“, порача СДСМ. Најголемата опозициска партија вели дека „Власта на Груевски незаконски не ги призна изјавите на пратениците од опозицијата, кои на нотар потпишаа дека не ги прифаќаат пратеничките мандати. Со тоа уште еднаш се стави над Уставот и законите во Македонија“.
сите 11 | | | веќе видена

Од саботата, кога беше конституиран осмиот по ред нов состав на Собранието на Република Македонија, тече рокот од 30 дена во кој пратениците кои нема да седнат во собраниските клупи имаат право да поднесат барање за апанажа. Едногодишното парично обезбедување за поранешните пратеници изнесува колку нивната плата или 1.000 евра месечно и се исплаќа како законска можност во следната година или 12 илјади евра надоместок за една година. Како што појаснуваат за Телеграф.мк извори од Собранието, право на апанажа има секој пратеник, но доколку тој работел во државна служба, а работното место му било во мирување тогаш нема право да користи уште еден надоместок од државата. - Доколку поранешниот пратеник доаѓа од државна институција каде што работното место му било во мирување, тогаш се враќа во истата институција и на работно место што хиерархиски не смее да биде пониско од она на кое бил пред да замине во пратеници – појаснува нашиот извор. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Сè уште е рано за да се формира листата ...
| | веќе видена

Преку соопштение СДСМ потенцира дека “власта на Никола Груевски спроведе класично насилство со верификацијата на мандатите на пратениците на СДСМ”. Опозициската партија во прилог на соопштението испраќа предлог на Министерството за правда за време на преговорите за Изборниот законик, за измена на член 65, за којашто не беше постигната согласност. “Со предложената одредба требаше да се спречи откажување на кандидатите за пратеници од мандатот “до денот на верификација на мандатот, доколку кандидатот е избран“. Тоа значи дека во Изборниот законик не постои таква законска одредба и дека останува правото на избраниот пратеник да се откаже од својот мандат. Власта на Груевски незаконски не ги призна изјавите на пратениците од опозицијата, кои на нотар потпишаа дека не ги прифаќаат пратеничките мандати” велат од СДСМ и додаваат дека преку ова власта се става над Уставот и законите во Македонија.
сите 11 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но со тоа и должноста да бидам еден за сите, да дадам се од себе за државните интереси, за интересите на сите граѓани“, истакна претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за време на свечената изјава што во понеделникот ја даде во Собранието на Република Македонија, а со тоа го започна својот втор мандат како шеф на државата. „Граѓаните одлучија на кого ќе му дадат доверба да биде претседател, а кој ќе составува Влада. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив”, истакна Иванов. Во своето обраќање тој нагласи дека со добивање на довербата на граѓаните и мандат во собранието, народните избраници со себе понесуваат и одговорност со која се бара посветена рабора, сериозност и промисленост. „Како претседател, загрижен сум за некои реакции и постапки на дел од политичките партии, бидејќи сум и нивен претседател. Оние што мислат дека ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Подолу е интегралниот говор на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на вчерашниот партиски конгрес на кој ја доби довербата на партијата да остане на нејзиното кормило. Другарки и другари, почитувани делегати, Ви благодарам на огромната доверба, чест и обврска којашто вечерва на овој наш 18-ти Конгрес за доверба беше даден на мене како претседател на партијата, на нашиот заменик на партијата, централниот и надзорниот одбор. Дозволете ми да констатирам неколку работи. Ова е можно само во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Да сме среќни и горди заради тоа што сме СДСМ. Вечерва знам дека сите знаете дека нема ниту победници ниту поразени. Победи тоа со коешто сите ние се гордееме, демократијата, дебатата. Ве уверувам уште еднаш дека сите излегуваме многу помудри од тоа што бевме денеска пред 11 часот. Сите уште поорни за заедништво, за единство, за цврстина, за сплотеност, но секако, конечната наша цел се знае која е, ќе бидеме радосни и ќе се веселиме кога Македонија ќе ја подготвиме да спроведе слободни и ...
сите 2 | | | веќе видена

По повод инаугурацијата на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Вила Водно се одржа свечена церемонија. Претседателот Иванов беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот Иван и членовите на неговиот кабинет, а првиот ден од вториот мандат им го посвети на граѓаните кои присуствуваа на свеченоста. Претходно, во говорот по свечената изјава во Собранието на Република Македонија Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Претседателот Иванов вториот мандат го доби на изборите што се одржаа на 13 и на 27 април, освојувајќи во вториот круг 534.910 гласови, наспроти противкандидатот од СДСМ Стево Пендаровски, кој доби 398.077 гласови. МИА
сите 22 | | | веќе видена

Корупциската афера за продажбата на „Македонска банка“, која ја обелодени СДСМ, дека премиерот Никола Груевски, наводно земал поткуп од 1,5 милиони евра, во секоја правна држава би резултирала со реакција од надлежните институции и со одлука на посочените лица да ги стават во мирување своите функции до расчистување на скандалот, велат од невладината организација „Транспарентност – Македонија“, во последниот извештај од месец април, во кој се нотирани забелешките и пропустите на државните институции при борбата против криминалот и корупцијата. За разлика од една демократска држава, посочуваат, во Македонија аферата „Македонска банка“ резултираше така што повторно профункционира партиската држава и партизираните државни институции. На тој начин, додаваат, скандалот се забошоти и успешно беше прикриен зад тужбите за клевети кои, сметаат, може да се предвиди како ќе завршат. „Овој мега скандал беше целосно игнориран од тнр. „јавен информативен сервис“ – МРТВ – и низата други провладини медиуми, како уште една ...
сите 2 | | | веќе видена

Граѓаните на РМ одлучија претседател на државатa да биде Ѓорге Иванов и цениме дека сите политички партии треба да го прифатат ставот, односно одлуката на граѓаните на Република Македонија, рече координаторот на пратеничката група ВМРО-ДПМНЕ по денешната инаугурација на Иванов. На новинарско прашање за бојкотот на ДУИ, Димовски со одговор: - Проблем во таа конотација може да биде на оние кои што сега не го признаваат легитимитетот, легалитетот го признаваат но не и легитимитетот. Цениме дека треба да се надмине таа ситуација - рече тој. Одговарајќи на прашање дали има преговори за влез во владата и на ДПА, Димовски додаде дека неговата партија сега води преговори само со партијата на Али Ахмети. Бојкотот на Собранието од страна на СДСМ за Димовски е погазување волјата на како што рече оние 283.000 граѓани кои што излегле и им ја дале довербата на СДСМ да бидат пратеници во Собранието на РМ.
сите 2 | | | веќе видена

Социјалдемократите не успеаа да се спасат од Заев. Човекот аболициран за криминал тежок 8 милиони евра, вплетен во скандали со семејни тендери во Струмица и препознатлив по изјави кои долго ќе стојат во црната политичка историја останува на чело на најголемата опозициска партија. Со гласовите на 413 делегати, главно луѓе кои лично ги инсталираше во Конгресот преку општинските организиции чии раководства ги избираше сам, Заев ја задржи претседателската фотеља на Бихаќка. Со пораз тежок 200.000 гласа разлика зад себе и во комбинација со историската катастрофа на Радмила Шеќеринска од изборите во 2008 лидерскиот двоец на членството на СДСМ му ветува враќање на власт во периодот кој претстои. Иако вели дека изборите минатиот месец не биле легални, Заев сепак признава дека во секоја ситуација, СДСМ на нив не можел да се надева на победа Извои од СДСМ за Сител велат дека Заев, вчера на членовите кои важат за блиски до Црвенковски им ветувал дека нема да отстапи од политиките на вечниот лидер и дека секогаш ќе ...
сите 290 | | | веќе видена

Крсто Муковски пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ вчера го доби своето четврто дете. Неговата сопруга Катерина на свет донесе здраво женско детенце. Тие досега се горди родители на 10 годишниот Милан, 8 годишната Голабинка и шест годишната Илина. Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО ДПМНЕ од претходниоДеспина Тодоровска Крсто Муковски пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ вчера го доби своето четврто дете. Неговата сопруга Катерина на свет донесе здраво женско детенце. Тие досега се горди родители на 10 годишниот Милан, 8 годишната Голабинка и шест годишната Илина. Плоден мандат имаа и пратениците на ВМРО ДПМНЕ од претходниот собраниски состав кои добија вкупно 13 деца. Пратеникот Павле Саздов ја доби ќерката Ема, а во моментов го очекува своето второ дете. Влатко Ѓорчев во изминативе три години го доби синовите Филип и Никола. Цена Матевска на свет ја донесе ќерката Анастасија, а Косана Мазнева ја роди ќерката Милица. Принови имаше и во семејствата на пратениците Стевче Трпковски, Мики Додевски, Ромео ...
сите 4 | | | веќе видена