СДСМ

Опозициските пратеници да ги прифатат освоените пратенички мандати, наместо да бојкотираат конструктивно во Собранието да покажат дека ја разбираат демократијата, вели европратеничката Дорис Пак. Долгогодишната дипломатка вели дека е неприфатливо однесувањето на македонската опозиција, од СДСМ бара да го прифати изборниот резултат, за да не се турка земјата во нова политичка криза. „Мислам дека тие треба да ги прифатат иборите и да работат како добра опозиција. На демократијата и треба опозиција и мнозинство, па се надевам дека ќе сфатат дека тоа не е однесување на демократска партија“, вели Пак. Пак е категорична дека сега не е време, ниту пак има потреба од нови избори. Од друга страна нема дилема дека однесувањето на опозицијата воопшто не придонесува за демократскиот дух, за слободната волја на граѓаните. „Мислам дека нема потреба од други избори, има потреба да се сфати дека мора да се прифатат изборите и мора да се однесуваат од позиција на избрани. Односно опозицијата е опозиција, има и мнозинство, ...
сите 2 | | | веќе видена

Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата претседател на Република Македонија, всушност ги бојкотираат граѓаните, кои гласале на претседателските избори, истакна Иванов. x „Оние што го бојкотираат Собранието на Република Македонија за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните кои гласале и за нив. Бојкотот на институциите значи бојкот на демократијата и бојкот на волјата на граѓаните. Бојкотот е потценување на демократската зрелост на македонските избирачи.“ Иванов дополни дека Уставот во кој се заколнал, го обврзува да ја гарантира унитарноста на државата, да биде претседател на една единствена, неделива, суверена, самостојна, демократска Република Македонија. „Уставот врз кој се заколнав, исто така, ме обврзува да го бранам уставното име на нашата држава. Затоа, нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име – ...
сите 30 | | | веќе видена

На фан-страната ДУИ-УЧК на Фејсбук ноќеска е поставен пост сличен како повикот за линч на весникот „Лајме“, кој ја критикуваше владеачката ДУИ. Во овој пост мета на напад се новинарите Ацо Кабранов и Бранко Героски. „Убеден сум дека Албанците повеќе им веруваат на антиалбанците како Ацо Кабранов и Бранко Героски отколку на Али Ахмети и на ДУИ. Халал, халал, халал. Какво перење на мозокот прават медиумите на СДСМ (и некои албански медиуми) не можам да верувам. Албанците се искористуваат од СДСМ за да ги влошат меѓуетничките односи, да се добие некој политички поен и да дојдат на власт. СДСМ ги искористува Албанците за да ја постигне својата цел. Ве молам имам едно барање како млад Албанец, сите портали кои ги објавиле понижувачките колумни за нас како Албанци, по можност да ги тргнат овие текстови. Критикувајте ја ДУИ, но не понижувајќи ја нацијата со текстови на бивши комунисти, кои со памук ја пиеја крвта на Албанците а сега се прават ангели“, пишува во постот на оваа страница. Героски и Кабранов реагираа ...
сите 3 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов се заколна дека ќе ги почитува Уставот и законите и од денеска го започна својот втор претседателски мандат . Иванов рече - бев и ќе останам претседател на сите граѓани независно од тоа за кого гласале, ќе бидам гласот на граѓаните.  „Од избраните сега се бара посветеност и одговорна работа, сериозност и промисленост за интересите на граѓаните за повисок животен стандард, подобра иднина“, рече Иванов. На инаугурацијата не дојде опозициската коалиција на СДСМ. Иванов рече дека е загрижен што некои опозициски партии го доведуваат во прашање мандатот на избраните. Шефот на државата повика да се надминат тесно - партиските интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. „Уставот врз кој се заколнав ме обврзува да ја гарантирам унитарноста на државата. Да бидам претседател на една единствена неделива, суверена, самостојна, демократска Македонија“, рече Иванов. Во собраниската сала инаку на инаугурацијата не присуствуваше ниту Демократската унија за интеграција . ...
сите 55 | | | веќе видена

Скопје, 12 мај 2014 (МИА) - Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. ...
сите 32 | | | веќе видена

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, ...
сите 34 | | | веќе видена

За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, кој е во надлежност на претседателот на државата.  Беким Фазлиу од ДПА, пак, изјави дека за нив Иванов е легитимен претседател и оти тие биле ...
сите 34 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ја даде свечената изјава во Законодавниот дом за новиот петгодишен мандат како шеф на државата. Седницата во Собранието беше закажана за точно напладне, но половина час се чекаше да пристигне премиерот Никола Груевски. Иванов својот говор го прочита пред пратениците од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, пратениците на ДПА и пратеникот од ГРОМ. Иако голем дел од говорот им посвети на опозицијата, а ги спомна и коалиционите партнери на партијата која го кандидраше, ДУИ, тие го бојкотираа Иванов и не присуствуваа на свечениот чин во Собранието. На инаугурацијата немаше ниту претседатели на други земји - единствени гости во галеријата беа амбасадорите во земјава. Во својот говор, Иванов изрази загриженост за, како што рече, реакциите и постапките на опозицијата. Тој истакна дека мандатот негов и на пратениците, им го дале граѓаните, па оттука според Иванов бојкотот на претседателот на Република Македонија, всушност бил бојкот на граѓаните. - Оние што мислат дека ја бојкотираат ...
сите 37 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои, според него, победи демократијата, граѓаните, Македонија. „Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде меѓународната заедница за нас претставуваат охрабрување, но и поттик за постојано унапредување на демократијата“, рече Иванов. Првпат во историјата на ...
сите 37 | | | веќе видена

На гласањето му претходеше бурна и жестока дебата со барања за оставка од Заев, Есад Рахиќ дури најави повлекување од органите на партијата доколку двоецот Заев -Шекеринска не се повлечат од функциите. Информациите од партијата говорат дека голем дел од гласовите за Заев се должат на неговите ветувања и завети дека во иднина нема да ги напушта насоките дадени од неговиот претходник Бранко Црвенковски. Токму такво ветувања Заев за време на конгресот надвор од салата му дал на Гордан Георгиев, кој беше меѓу најгласните кои бараа смена на раководството. Заев беше под притисок и поради тоа, како што тврдат извори од партијата, Стево Пендаровски до последен миг се колебал дали да ја прифати понудат за нов лидер на СДСМ. Сепак, Заев и Шекеринска успеа да се задржат на партискиот врв. Заев сега е исправен пред предизвикот да ја води партијата низ бојкот и надвор од сите институции, а притоа носејќи го товарот на сопственото минато за кое трпи низа критики. Тој самиот по изборите беше свесен дека во секој случај ќе ...
сите 278 | | | веќе видена