СДСМ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев при гостувањето во емисијата „Вин Вин“ кај Оливера Трајковска на телевизијата „24 вести“, признава дека социјалдемократите би ги изгубиле предвремените парламентарни избори и доколку тие биле фер и демократски. На прашањето на Трајковска, „Да беше се фер и коректно на изборите, кој резултат ќе го изборевте?“, Заев вели дека ќе освоеле 20-30 илјади гласа помалку од ВМРО-ДПМНЕ. -Четиристотини илјади на 420-430 за Груевски и владејачката партија. Тоа е вистинскиот резултат, тоа го кажувам многу често, не победа, заради тоа што имаме свои слабости – вели Заев. Заев вчера ја доби довербата на Конгресот на најголемата опозициска партија. Поддршка за Заев дале 413 делегати, додека против гласале 176. И покрај катастрофалниот пораз на предвремените парламентарни избори со 200.000 гласа разлика, што е втор во историјата бидејќи потежок пораз има доживеано само Шекеринска во 2008 година, двоецот на СДСМ остана на чело на партијата.
сите 243 | | | веќе видена

СДСМ има концепт како ќе дејствува во наредниот период откако Конгресот ги прифати одлуките на Извршниот и Централниот одбор за непризнавање на изборниот процес и неприфаќање на мандатите за пратеници, но не е време да се обелодени додека не се усвои од органите на партијата, изјави портпаролот на партијата, Петре Шилегов. Ви гарантирам СДСМ ќе победи, а со тоа ќе си ја вратиме татковината, ќе ја нормализираме Македонија во земја во која владее правото и ќе ја ослободиме од диктатурата. Зоран Заев, претседател на СДСМ. Тој додава и дека постојат цела лепеза од планирани активности кои многу наскоро ќе се најдат пред партиските органи. Партискиот конгрес на кој досегашното раководство доби доверба заврши со порака на лидерот Зоран Заев за единство и сплотеност за постигнување на крајната цел – демократски избори на кои како што рече „ви гарантирам СДСМ ќе победи, а со тоа ќе си ја вратиме татковината, ќе ја нормализираме Македонија во земја во која владее правото и ќе ја ослободиме од диктатурата.“ Она ...
сите 246 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев при гостувањето во емисијата „Вин Вин“ кај Оливера Трајковска на телевизијата 24 Вести, признава дека социјалдемократите би ги изгубиле предвремените парламентарни избори и доколку тие биле фер и демократски. На прашањето на Трајковска, „Да беше се фер и коректно на изборите, кој резултат ќе го изборевте?“, Заев вели дека ќе освоеле 20-30 илјади гласа помалку од ВМРО-ДПМНЕ. -Четиристотини илјади на 420-430 за Груевски и владејачката партија. Тоа е вистинскиот резултат, тоа го кажувам многу често, не победа, заради тоа што имаме свои слабости, вели Заев. Заев вчера ја доби довербата на Конгресот на најголемата опозициска партија. Поддршка за Заев дале 413 делегати, додека против гласале 176. И покрај катастрофалниот пораз на предвремените парламентарни избори со 200.000 гласа разлика, што е втор во историјата бидејќи потежок пораз има доживеано само Шекеринска во 2008 година, двоецот на СДСМ остана на чело на партијата. извор:Курир
сите 245 | | | веќе видена

Со денешната свечена заклетва на претседателот ќе спласне и наелектризираната предизборна атмосфера, која, како што знаеме, беше проследена со нагласена „национална реторика“ од партиите што ја добија мнозинската поддршка од македонскиот и албанскиот електорат Во наредниот период нè очекуваат повремени влошувања на односите меѓу владејачките партии Појасна сликата за постизборна Македонија Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. По постигнатиот договор на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ за партиципирање во новата влада, денеска се очекува пратениците на интегративците со своето присуствo на инаугурацијата на Иванов да заборават на своите претходни изјави за избор на „консензуален претседател“. Со денешната свечена заклетва на претседателот ќе спласне и наелектризираната предизборна атмосфера, која, како што знаеме, беше проследена со нагласена „национална реторика“ од партиите што ја добија мнозинската поддршка од ...
сите 240 | | | веќе видена

И покрај сите поделби и појавата на двете струи во партијата, од кои едната е за Заев да остане претседател, а другата да се бара нов лидер што ќе ја носи партијата во победа, делегатите што учествуваа на вчерашниот конгрес на СДСМ лидерот Зоран Заев го пречекаа со овации и со скандирање на неговото име Конгрес на СДСМ за доверба во партиското раководство Конгресот се одржуваше во хотелот „Александар палас“ и почна со задоцнување од еден час. Дебатата по која делегатите требаше да одлучат дали Заев ќе остане на чело на СДСМ беше затворена за новинарите. Според извори од партијата за дискусија се пријавиле многу делегати и се очекуваше да се води жестока дебата меѓу приврзаниците на двоецот Заев-Шекеринска и на следбениците на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, кои побараа одговорност од актуелното раководство во партијата. Делегатите со кои успеавме да контактираме очекуваа конгресот да трае до доцните вечерни часови. Раководството пред делегатите даде извештај за работата и досегашните резултати. ...
сите 29 | | | веќе видена

„Навистина се гордеам со мојата партија бидејќи не сум видел толку богата дебата во ниту една политичка партија. Излегуваме денеска помудри, сплотени, единствени, кон сите цели кои се испорачани пред нас“, истакна лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој на конгресот на партијата во недела ја доби довербата на 413 делегати и остана на чело на партијата. „Со тоа актуелното раководство останува на своите определби – непризнавање на изборниот процес, враќање на мандатите и секако постигање на конечните цели – Македонија да ја подготвиме да биде земја во која ќе има можност за слободни избори и во која ќе владее правото”, истакна Заев. Тој додаде дека по конгресот во СДСМ нема победници и поразени и дека сите треба да останат заедно и да се изборат за, како што истакна, Македонија да стане земја каде што граѓаните ќе имаат перспективна и надежна иднина. „Нема да заборавиме дека СДСМ постои заради Македонија. Нашата цел е нашата татковина. Остануваме силен коректив во времето во кое сме исправени сите. Се надевам дека ...
сите 28 | | | веќе видена

Пред почетокот на седницата на македонското Собрание на која претседателот Ѓорге Иванов ќе даде свечена изјава, ДУИ најавија дека нема да присуствуваат, а не доаѓаат и СДСМ како и единствениот пратеник на НДП Руфи Османи. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. x Од политичките партии, на седницата најавија дека ќе присуствуваат од ДПА што значи дека ќе ја подржат владата и нејзиниот избор за претседател. СДСМ пак од порано рекоа дека нема да присуствуваат на работата на Собранието бидејќи за нив изборите не се легитимни. На свечената седница нема да присуствува и единствениот пратеник на НДП зошто и за неговата партија изборите се нелегитимни. Откако идејата на ДУИ за консензуален претседателски кандидат не доби поддршка од ВМРО-ДПМНЕ од ...
сите 87 | | | веќе видена

Откако се случува украинската криза, кај нас се особено актуелни размислувањата дека кризата во Украина може да го поттикне приемот на Македонија во НАТО. И нашето прашање во Хајд паркот е токму на таа тема, но може да се забележи дека коментарите од вас, почитувани, се различни. За членство во НАТО и ЕУ треба да се исполнат некакви политички критериуми - владеење на правото, демократија, човекови права... Дали ние ги исполнуваме овие критериуми? Коментар на читател. Најкатегоричен е Пане од Далас, Тексас, кој им се обраќа на оние во земјава кои, според него, само чекаат некој друг да ги рани, а освен тоа, Пане напишал: „Што бара Македонија во најголемата терористичка организација?“ Некој потпишан со „Пуста надеж“, од Скопје го прашува Панета што бара да живее во Тексас, врати се во Македонија и уживај во благосостојбата, вели. За Аце од Велес условите за прием во НАТО се срамни и понижувачки, а Пуста надеж смета дека прашањето е преамбициозно, смешно, дури, кога околу 70 отсто од младите гледаат да ...
| | веќе видена

Конгресот на СДСМ со убедлива поддршка даде доверба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и на раководството на партијата. Од 593 делегати кои гласаа на Конгресот, за доверба на претседателот Зоран Заев се изјаснија 413 делегати, што покажува растечка доверба во лидерот на СДСМ откако тој е избран на чело на партијата пред 11 месеци. Поддршка од Конгресот добија и заменик претседателката, Радмила Шекеринска, како и Централниот одбор и Надзорниот одбор.
сите 43 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија во понеделник треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Ѓорге Иванов, кој беше кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, е повторно избран на изборите што се одржаа на 13 односно 27 април. Тој освои 534.910 гласови, додека неговиот противкандидат од СДСМ Стево Пендаровски 398.077 гласови.
сите 96 | | | веќе видена