СДСМ

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, ...
сите 59 | | | веќе видена

Златната акција на ВМРО-ДПМНЕ наречена Стевче Јакимовски мора постојано да ја докажува својата употребна вредност, соопшти СДСМ. -Коалицинерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина Карпош, а многу веројатно и во Собранието на РМ, ја лаже македонската јавност дека за време на локалните избори 2013 година, Зоран Заев му се јавувал на Никола Груевски за продолжување на рокот за кандидирање на тие избори. Зоран Заев ниту му се јавил на Никола Груевски, ниту имал мандат од неговата матична партија тоа да го прави, бидејки во тоа време не бил претседател на СДСМ. За ставовите на Зоран Заев при донесувањето на одлуките на органите и телата на СДСМ, говорат записниците во партијата, што недвосмислено потврдуваат дека тој безрезервно стоел и ги поддржувал сите одлуки на раководството пред и за време на локалните избори 2013 година. Видлива е големата нервоза на Никола Груевски, по вчерашниот Конгрес на СДСМ, на којшто претседателот на СДСМ, Зоран Заев доби огромна поддршка да ја води партијата. Груевски знае ...
сите 239 | | | веќе видена

Златната акција на ВМРО-ДПМНЕ наречена Стевче Јакимовски мора постојано да ја докажува својата употребна вредност. Коалициониот партнер на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина Карпош, а многу веројатно и во Собранието на РМ, ја лаже македонската јавност дека за време на локалните избори 2013 година, Зоран Заев му се јавувал на Никола Груевски за продолжување на рокот за кандидирање на тие избори, реагира СДСМ на изјавите на лидерот на ГРОМ. „Зоран Заев ниту му се јавил на Никола Груевски, ниту имал мандат од неговата матична партија тоа да го прави, бидејки во тоа време не бил претседател на СДСМ. За ставовите на Зоран Заев при донесувањето на одлуките на органите и телата на СДСМ, говорат записниците во партијата, што недвосмислено потврдуваат дека тој безрезервно стоел и ги поддржувал сите одлуки на раководството пред и за време на локалните избори 2013 година“, порачува СДСМ. Најголемата опозициска партија порачува дека ќе ги открие сите криминали на Груевски. „Видлива е големата нервоза на Никола ...
сите 241 | | | веќе видена

Опозициските пратеници да ги прифатат освоените пратенички мандати, наместо да бојкотираат конструктивно во Собранието да покажат дека ја разбираат демократијата, вели европратеничката Дорис Пак за Канал 5. Долгогодишната дипломатка вели дека е неприфатливо однесувањето на македонската опозиција, од СДСМ бара да го прифати изборниот резултат, за да не се турка земјата во нова политичка криза -Мислам дека тие треба да ги прифатат иборите и да работат како добра опозиција. На демократијата и треба опозиција и мнозинство, па се надевам дека ќе сфатат дека тоа не однесување на демократска партија. Ако изборите беа ок, односно дури и ако имаше помалку важни неправилности, а ОБСЕ рече дека беше ок, мислам ова е резултатот, а не тоа што некој го мисли ако партијата изгубила. Мислам дека тоа не е фер, вели Пак за Канал 5. Пак е категорична дека сега не е време, ниту пак има потреба од нови избори. Од друга страна нема дилема дека однесувањето на опозицијата воопшто не придонесува за демократскиот дух, за слободната ...
сите 6 | | | веќе видена

Изборите одредија кој ќе биде претседател, кој пратеник, кој ќе ја составува Владата, кој ќе управува со државата во наредните години. Од нив се бара посветеност и одговорна работа. Сериозност и промисленост. Секој што добил мандат мора да е свесен и одговорен за ова, изјави Иванов на инаугурацијата. -Токму тој мандат, токму таа доверба, денес некои опозициски партии ја доведуваат во прашање, одбивајќи да ги признаат резултатите од изборите. Како претседател, загрижен сум за тие реакции и постапки, бидејќи сум и нивен претседател. Денес јасно ќе кажам: Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата „претседател на Република Македонија“, всушност ги бојкотираат граѓаните кои гласале на претседателските избори. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив, истакна Иванов. Иванов излезе со повик до опозицијата: -Ја повикувам опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Демократијата ...
сите 110 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев при гостувањето во емисијата „Вин Вин“ кај Оливера Трајковска на телевизијата 24 Вести, признава дека социјалдемократите би ги изгубиле предвремените парламентарни избори и доколку тие биле фер и демократски. На прашањето на Трајковска, „Да беше се фер и коректно на изборите, кој резултат ќе го изборевте?“, Заев вели дека ќе освоеле 20-30 илјади гласа помалку од ВМРО-ДПМНЕ. -Четиристотини илјади на 420-430 за Груевски и владејачката партија. Тоа е вистинскиот резултат, тоа го кажувам многу често, не победа, заради тоа што имаме свои слабости, вели Заев. Заев вчера ја доби довербата на Конгресот на најголемата опозициска партија. Поддршка за Заев дале 413 делегати, додека против гласале 176. И покрај катастрофалниот пораз на предвремените парламентарни избори со 200.000 гласа разлика, што е втор во историјата бидејќи потежок пораз има доживеано само Шекеринска во 2008 година, двоецот на СДСМ остана на чело на партијата.
сите 246 | | | веќе видена

На денешната инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов не присуствуваа опозициската СДСМ, ДУИ и партијата на Руфи Османи. Во собраниската сала се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ Чедомир Саздовски. На почетокот на обраќањето пред пратениците, претседателот Иванов изрази огромна благодарност до граѓаните кои придонеле да се одржат мирни, фер и демократски избори. Иванов во обраќањето пред пратениците и дипломатскиот кор истакна дека кога пред пет години ја презел функцијата светот се наоѓал во глобална финансиска кризи но со тек на време кризите полека се надминуваат. -Во такви сложени услови неопходно е, смета Иванов, Македонија успешно да ги брани своите интереси. Иванов нагласува дека бил и ќе остане претседател на сите граѓани. Иванов изјави дека ДИК ефикасно ги спровела изборите, а им се заблагодари и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ за непристрасноста при следењето на изборниот процес во Македонија за време на изборите.
сите 116 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде ...
сите 116 | | | веќе видена

Златната акција на ВМРО-ДПМНЕ наречена Стевче Јакимовски мора постојано да ја докажува својата употребна вредност. Коалиционерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина Карпош, а многу веројатно и во Собранието на РМ, ја лаже македонската јавност дека за време на локалните избори 2013 година, Зоран Заев му се јавувал на Никола Груевски за продолжување на рокот за кандидирање на тие избори. Зоран Заев ниту му се јавил на Никола Груевски, ниту имал мандат од неговата матична партија тоа да го прави, бидејки во тоа време не бил претседател на СДСМ. За ставовите на Зоран Заев при донесувањето на одлуките на органите и телата на СДСМ, говорат записниците во партијата, што недвосмислено потврдуваат дека тој безрезервно стоел и ги поддржувал сите одлуки на раководството пред и за време на локалните избори 2013 година. Видлива е големата нервоза на Никола Груевски, по вчерашниот Конгрес на СДСМ, на којшто претседателот на СДСМ, Зоран Заев доби огромна поддршка да ја води партијата. Груевски знае дека лидерот ...
сите 237 | | | веќе видена

Златната акција на ВМРО-ДПМНЕ наречена Стевче Јакимовски мора постојано да ја докажува својата употребна вредност, реагираат од СДСМ на изјавите од Јакимовски дека Зоран Заев му се јавувал на премиерот Груевски за локалните избори. - Коалицинерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина Карпош, а многу веројатно и во Собранието на РМ, ја лаже македонската јавност дека за време на локалните избори 2013 година, Зоран Заев му се јавувал на Никола Груевски за продолжување на рокот за кандидирање на тие избори. Зоран Заев ниту му се јавил на Никола Груевски, ниту имал мандат од неговата матична партија тоа да го прави, бидејки во тоа време не бил претседател на СДСМ – се вели во соопштението на СДСМ. Од најголемата опозициска партија велат дека за ставовите на Зоран Заев при донесувањето на одлуките на органите и телата на СДСМ, говорат записниците во партијата, што недвосмислено потврдуваат дека тој безрезервно стоел и ги поддржувал сите одлуки на раководството пред и за време на локалните избори 2013 ...
сите 238 | | | веќе видена