Зоран Поповски

ГРОМ, партијата на Стевчо Јакимовски, најверојатно ќе биде третиот партнер во владата, јави Либертас , повикувајќи се на извори од партијата. Според информациите на порталот, Груевски му ветил на Јакимовски дека вечерва е крајниот рок во кој тој ќе му соопшти дали во Владата ќе има простор за неговата партија. Исто така, пишува Либертас, не е исклучено Министерството за образование да му припадне на ГРОМ, а на негово чело да застане претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски. „До овој момент немало комуникација меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Карпош, иако се претпоставува дека мандатот на Чедомир Саздовски и желбата да Груевски зад себе да има 62 пратеника ќе надвладее над внатрепартиската битка за ресори и распределбата на министерствата со ДУИ“, пишува Либертас.
сите 11 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. „Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција “, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на МРТ од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. „Поранешниот лидер на партијaта н е ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. “ Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција”, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. “ Поранешниот лидер на партијaта на ...
сите 3 | | | веќе видена

Ова е решено на денешниот координативен состанок, на иницијатива на членот на Советот на општина Карпош и претседател на Комисијата за јавни дејности, образование и социјална заштита,  проф. д-р Зоран Поповски и стручниот секретар на Детскиот ликовен центар Харалампие Манчев. На состанокот присуствувале и претставници од амбасадите на Црна Гора и Србија во Македонија и директорот на Бугарскиот културно-информативен центар во Република Македонија Димитар Христов. Традиционалната  детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ ја организираат општина Карпош и Детскиот ликовен центар од оваа општина. Освен традиционалната ликовна колонија  се планира да биде организирана и работилница на која децата ќе се запознаваат со употреба на нови и креативни сликарски техники. Учениците ќе ги придружува по еден ликовен педагог. За гостите од другите држави е предвидено и запознавање со културните и туристичките знаменитости на Карпош и Скопје. На колонијата се очекува да присуствуваат и деца од Стари ...
| | веќе видена

На осмата детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ во септември ќе учествуваат и младите сликарски таленти од основните и средни училишта од Тиват, Нови Београд, Сремски Карловци, Врњачка бања и Триадица, збратимени општини со Карпош. Ова е решено на денешниот координативен состанок, на иницијатива на членот на Советот на општина Карпош и претседател на Комисијата за јавни дејности, образование и социјална заштита, проф. д-р Зоран Поповски и стручниот секретар на Детскиот ликовен центар Харалампие Манчев. На состанокот присуствувале и претставници од амбасадите на Црна Гора и Србија во Македонија и директорот на Бугарскиот културно-информативен центар во Република Македонија Димитар Христов. Традиционалната детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ ја организираат општина Карпош и Детскиот ликовен центар од оваа општина. Освен традиционалната ликовна колонија се планира да биде организирана и работилница на која децата ќе се запознаваат со употреба на нови и креативни сликарски техники. Учениците ќе ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Каков расплет или нов заплет ќе донесе неделниот конгрес во оваа епизода од долгиот серијал судири што ја тресат левицата од 2004 година Долг и мачен конгрес очекуваат социјалдемократите во недела, кога ќе се одлучува дали актуелното раководство ја има се' уште довербата на членството, по неуспехот на неодамнешните парламентaрни и претседателски избори што опозицијата реши да не ги признае. Несогласувањата што тлеат во СДСМ уште од ланската зима, околу моделот на политичката битка со владејачката ВМРО-ДПМНЕ, во изминатите десетина дена добија драматични размери. Особено откако долгогодишниот партиски водач Бранко Црвенковски зазеде страна контра актуелниот лидер Зоран Заев. Атмосферата на поделби и судири се очекува да се рефлектира и на дебатата на утрешниот конгрес. Од соодносот на гласови „за“ и „против“ Заев зависи дали делегатите на СДСМ ќе се соберат во наредните 30 дена на нов конгрес - за избор на друго раководство. Или, пак, на чело на партијата ќе остане гарнитурата која доби поддршка пред една ...
сите 187 | | | веќе видена

Експертите имаат поделени мислења дали членството на Македонија во НАТО може да се реши до септемврискиот самит и дека укринската криза ќе го направи помек ставот на земјите членки на Алијансата за спорот за името со Грција. Медијаторот Нимиц вчера по разговорите со преговарачите изјави оти очекува добра волја од двете страни да се реши спорот со оглед на најновите настани во светот. Јас сум песимист дека ќе го променат својот став, заради ситуацијата во Украина, бидејќи има индикации дека можеби најконзервативната грчка политика дека посакува дестабилизација на Македонија. Владо Поповски, универзитетски професор. Професор Владо Поповски не е убеден дека Грција ќе направи чекор назад и дека ќе се согласи само за разговор за модификација на името во меѓународните односи, а не за севкупна употреба како што бара и што значи промена и на Уставот. x „Јас сум песимист дека ќе го променат својот став, заради ситуацијата во Украина, бидејќи има индикации дека можеби најконзервативната грчка политика дека ...
сите 19 | | | веќе видена

Украина ќе биде пресудна за промена на политиката во Алијансата: Има се повеќе позитивни сигнали дека Македонија во септември би можела да влезе во НАТО, а прашањето би се отворило на Самитот, кој е планирано да се одржи во Велика Британија. Во таа насока се и се поинтензивните разговори за решавање на спорот за името меѓу посредникот на ООН, Метју Нимиц, и претставниците на Македонија и на Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Нимиц ги интензивираше разговорите во Њујорк во пресрет на самитот на НАТО во Британија, кој е предвиден за во септември и покрај одржувањето на изборите и во двете земји. Пред денешната средба, тој свика средба во Њујорк на 26 март, годинава, во очи на македонските претседателски и парламентарни избори, а денешната рунда доаѓа пред грчките избори за Европскиот парламент и локалните избори, кои се закажани за 25 мај годинава. Кризата во Украина веројатно уште повеќе влијаеше прашањето за проширувањето на НАТО да се врати на агенда, а конечната одлука се очекува да биде ...
сите 47 | | | веќе видена

Има сè повеќе позитивни сигнали дека Македонија во септември би можела да влезе во НАТО, а прашањето би се отворило на Самитот, кој е планирано да се одржи во Велика Британија, пишува „Нетпрес“. Во таа насока се и сé поинтензивните разговори за решавање на спорот за името меѓу посредникот на ООН, Метју Нимиц, и претставниците на Македонија и на Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Нимиц ги интензивираше разговорите во Њујорк во пресрет на самитот на НАТО во Британија, кој е предвиден за во септември и покрај одржувањето на изборите и во двете земји. Пред денешната средба, тој свика средба во Њујорк на 26 март, годинава,во очи на македонските претседателски и парламентарни избори,а денешната рунда доаѓа пред грчките избори за Европскиот Парламент и локалните избори, кои се закажани за 25 мај, годинава. Кризата во Украина веројатно уште повеќе влијаеше прашањето за проширувањето на НАТО да се врати на агенда, а конечната одлука се очекува да биде финализирана во јуни. Шефовите на дипломатиите на ...
сите 87 | | | веќе видена

Има сè повеќе позитивни сигнали дека Македонија во септември би можела да влезе во НАТО, а прашањето би се отворило на самитот, кој е планирано да се одржи во Велика Британија, пишува „Нетпрес“. Во таа насока се и сѐ поинтензивните разговори за решавање на спорот за името меѓу посредникот на ООН, Метју Нимиц, и претставниците на Македонија и на Грција, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Нимиц ги интензивираше разговорите во Њујорк во пресрет на самитот на НАТО во Британија, кој е предвиден за во септември и покрај одржувањето на изборите и во двете земји. Пред денешната средба, тој свика средба во Њујорк на 26 март годинава, пред македонските претседателски и парламентарни избори, а денешната рунда доаѓа пред грчките избори за Европскиот парламент и локалните избори, кои се закажани за 25 мај годинава. Кризата во Украина, веројатно, уште повеќе влијаеше врз прашањето за проширувањето на НАТО да се врати на агенда, а конечната одлука се очекува да биде финализирана во јуни. Шефовите на дипломатиите на ...
сите 83 | | | веќе видена