ГРОМ ќе биде трет партнер во владата на Груевски?

ГРОМ, партијата на Стевчо Јакимовски, најверојатно ќе биде третиот партнер во владата, јави Либертас , повикувајќи се на извори од партијата. Според информациите на порталот, Груевски му ветил на Јакимовски дека вечерва е крајниот рок во кој тој ќе му соопшти дали во Владата ќе има простор за неговата партија. Исто така, пишува Либертас, не е исклучено Министерството за образование да му припадне на ГРОМ, а на негово чело да застане претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски. „До овој момент немало комуникација меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Карпош, иако се претпоставува дека мандатот на Чедомир Саздовски и желбата да Груевски зад себе да има 62 пратеника ќе надвладее над внатрепартиската битка за ресори и распределбата на министерствата со ДУИ“, пишува Либертас.
| | веќе видена | слични

Утрински весник повикувајки се на извори во ВМРО ДПМНЕ пишува дека Гром на Стевчо Јакимовски со освоено 1 пратеничко место не треба да се надева на министерска функција во новата влада, туку најмногу една позиција заменик министер. Лидерот на коалицијата Гром Стевче Јакимовски претходно изјави иако освоиле само 1 пратеник тие биле „златната акција“ на Никола Груевски за 62 – от глас во Собранието. Утрински шпекулира и дека е можно нов министер за здравство да биде докторката Аспасија Софијанова, која е иницијатор на контроверзната листа интелектуалци со која и го препорача Иванов на владејачката ВМРО – ДПМНЕ за уште еден мандат. Софијанова за ова од партијата беше наградена со пратеничко место, а веќе е во игра за министер. Доколку таа застане на чело на ресорот здравство, според весникот, сегашниот министер Тодоров можно е да биде министер за внатрешни работи, а Јанкуловска за правда. Без ресор, како што се тврди, можно е да остане минисерот Миле Јанакиески доколку Груевски транспорт и врски и го даде на ...
| | веќе видена | слични

Драгиша Милетиќ, лидерот на македонската Српска напредна странка, коалиционен партнер на ГРОМ на Стевчо Јакимовски, вели дека по кавгата со Чедомир Саздовски околу пратеничкиот мандат, седнале со лидерот Јакимовски и се договориле. - Се е во ред, нема лутење, ќе си ги решиме тие работи, Јакимовски ја има целата моја подршка – изјави Милетиќ за Либертас. На прашањето дали се надева на пратенички мандат доколку се случат дополнителни, односно „репете“ избори за местата во парламентот кои останаа празни по одлуката на опозицијата да не ги прифати мандатите, Милетиќ без конкретен одговор. - Не, не, не знам јас, и не сме договарале со Стевчо околу тие, како ги викате, репете избори – тврди Драгиша и уверува дека веке нема недоразбирање во ГРОМ и дека сега по кавгата се сложни браќа. Во коалицијата ГРОМ на Стевчо Јакимовски, покрај партијата на Милетиќ, партиципираат и Титовите леви сили на Угриновски. Синоќа во емисијата Вин Вин на Оливера Трајковска, Стевчо Јакимовски му оддаде признание на Драгиша Милетиќ како ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски, оствари средба со амбасадорот на САД, Пол Волерс. Јакимовски и Волерс размениле мислења околу актуелните политички збиднувања во земјата. Волерс се запозна со размислувањата на ГРОМ за актуелната политичка ситуација, за нејзиното позиционирање во Собранието на РМ, како и за видувањата што ги има врвното раководство во партијата за последниот изборен циклус, при парламентарните избори.
| | веќе видена | слични

Јакимовски и Волерс размениле мислења околу актуелните политички збиднувања во земјата. Волерс се запозна со размислувањата на ГРОМ за актуелната политичка ситуација, за нејзиното позиционирање во Собранието на РМ, како и за видувањата што ги има врвното раководство во партијата за последниот изборен циклус, при парламентарните избори.
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска, претседателот на Граѓанската опција за Македонија, Стевчо Јакимовски, оствари едночасовна средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, господин Пол Волерс. На работната средба, претседателот на ГРОМ и амбасадорот Волерс разменија мислење околу актуелните политички збиднувања во земјата. Во оваа пригода, Волерс се запозна со размислувањата на ГРОМ за актуелната политичка ситуација, за нејзиното позиционирање во Собранието на РМ, како и за видувањата што ги има врвното раководство во партијата за последниот изборен циклус, при парламентарните избори.
| | веќе видена | слични

На средба, Јакимовски и Волерс, како што соопшти ГРОМ, размениле мислење околу актуелните политички збиднувања во земјата, за позиционирањето на ГРОМ во Собранието, како и за видувањата што ги има раководство во партијата за последниот изборен циклус./МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Стевче Јакимовски потврдува дека го чека повикот на Груевски за да разговараат за евентуална партиципација на неговата партија во идната влада во емисијата „Вин-вин“ на Оливера Трајковска. - Груевски прво ќе се договори со ДУИ, ќе распределат се што имаат да распределат, веројатно ќе има разговор и со ГРОМ, тоа мислам дека е логичен след на настаните - рече Јакимовски. Тој јавно му се заблагодари на Драгиша Милетиќ велејќи дека без него најверојатно не би ни постоела паријата ГРОМ.
| | веќе видена | слични

Останато

Кога ќе се врзат две импресивни победи на Европско првенство и осoбено кога ќе се совлада домаќинот и кандидат за висок пласман, тогаш задоволството е огромно ...
сите 307 | | | веќе видена

Мод мотото „Доста е! Стоп за насилството врз здравствените работници“ денеска во 11 часот ќе се одржи протест на здравствените работници, по неодамнешните ...
сите 187 | | | веќе видена

28-годишниот Његош Радосавлјевиќ, припадник на Пожарникарно-спасувачката екипа настрадал кога паднал од чамец, затоа што неговиот другар Слободан К. нагло го ...
сите 62 | | | веќе видена

„Притворена обвинителка за рекет издава наредби, а премиер се слуша со нејзината адвокатка која тврди дека таа не е психофизички здрава.Вака “блеска” ...
сите 165 | | | веќе видена

Која била улогата на владиниот генерален секретар, Драги Рашковски во тендерот за набавка на радарска опрема во М НАВ? Дали во целиот случај има малверзации ...
сите 101 | | | веќе видена

После нападот на саудиските нафтени построенија , многумина ги мачат прашањата: Како нација која има 6 најголем воен буџет на светот и 6 врвни противвоздушни ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГРОМ ќе биде трет партнер во владата на Груевски?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: