ДУИ

Политиколозите се со поделени мислења околу тоа дали и колку оспорувањето на легитимитетот на претседателот ќе влијае на извршувањето на функцијата, но се согласуваат дека можно партиско влијание не му оди во прилог на шефот на државата. Проблемот е во тоа што неколку парламентарни партии реагираа за легитимитетот на претседателот, вели политикологот Исмет Рамадани. Дополнителен проблем е што Ѓорѓе Иванов го бие глас дека е претседател на ВМРО - ДПМНЕ со што се создава проблем околу неговите ставови, додава Рамадани. Претседателската функција е сведена на безгласна буква, смета политикологот Мерсел Биљали, кој додава дека непризнавањето на легитимитетот на функцијата ништо нема да поремети. Претседателот Иванов уште во кампањата беше во сенка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, вели Биљали. Освен партијата на Албанците ДУИ, изборот на претседателот го оспорија и опозициската СДСМ и НДП.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов и овој претседателски мандат го започнува со товарот на бојкотот на дел од политичките партии. Собраниската седница посветена на инаугурацијата на Иванов помина во полупразна сала, откако на неа не дојде опозицијата предводена од СДСМ поради, како што е познато, откажувањето на пратеничките мандати. На свечениот чин на преземањето на должноста шеф на државата не се појавија ниту новоизбраните пратеници на ДУИ. Иванов откако даде свечена изјава, имаше обраќање во кое најголем дел посвети токму на ставот на опозицијата да не ги прифати мандатите и повика за, како што рече, надминување на тесно-партиските и личните интереси. ДУИ со тоа што не се појави на инаугурацијата на Иванов, остана на ставот дека тој за нив е неприфатлив како претседател. Но шефот на државата оцени дека нивниот предлог за консензуален кандидат не е предвиден ниту со Уставот ниту со законите. Во делот на надворешната политика Иванов рече дека останува на патот на европската и евроатлантската интеграција, но ...
сите 18 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но со тоа и должноста да бидам еден за сите, да дадам се од себе за државните интереси, за интересите на сите граѓани“, истакна претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за време на свечената изјава што во понеделникот ја даде во Собранието на Република Македонија, а со тоа го започна својот втор мандат како шеф на државата. „Граѓаните одлучија на кого ќе му дадат доверба да биде претседател, а кој ќе составува Влада. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив”, истакна Иванов. Во своето обраќање тој нагласи дека со добивање на довербата на граѓаните и мандат во собранието, народните избраници со себе понесуваат и одговорност со која се бара посветена рабора, сериозност и промисленост. „Како претседател, загрижен сум за некои реакции и постапки на дел од политичките партии, бидејќи сум и нивен претседател. Оние што мислат дека ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Граѓаните на РМ одлучија претседател на државатa да биде Ѓорге Иванов и цениме дека сите политички партии треба да го прифатат ставот, односно одлуката на граѓаните на Република Македонија, рече координаторот на пратеничката група ВМРО-ДПМНЕ по денешната инаугурација на Иванов. На новинарско прашање за бојкотот на ДУИ, Димовски со одговор: - Проблем во таа конотација може да биде на оние кои што сега не го признаваат легитимитетот, легалитетот го признаваат но не и легитимитетот. Цениме дека треба да се надмине таа ситуација - рече тој. Одговарајќи на прашање дали има преговори за влез во владата и на ДПА, Димовски додаде дека неговата партија сега води преговори само со партијата на Али Ахмети. Бојкотот на Собранието од страна на СДСМ за Димовски е погазување волјата на како што рече оние 283.000 граѓани кои што излегле и им ја дале довербата на СДСМ да бидат пратеници во Собранието на РМ.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, кој е во надлежност на претседателот на државата. Беким Фазлиу од ДПА, пак, изјави дека за нив Иванов е легитимен претседател и оти тие биле против бојкот на претседателските избори. - Претседателот е легитимен, бидејќи за него гласаа мнозинството граѓани, изјави Фазлиу. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ за ...
сите 26 | | | веќе видена

Господинот Иванов иако избран преку легален изборен процес, за Албанците е нелегитимен, бидејќи не ја одразува волјата на втората по големина етничка заедница во Република Макеоднија, рече денеска на пресконференицја во собранискиот прес центар Талат Џафери од ДУИ. - Која било институција која ја нема волјата на двете заедници, согласно Рамковниот договор, е нелигитимна. Над 90 отсто од Албанците рекоа „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја. Проблемот на легитимитетот на господинот Иванов не е наш, туку на сите оние кои веруваат дека можат да спроведуваат политички авторитет на повеќе од 90 отсто од Албанците кои му рекоа „не“ на едностраниот претседател - истакна Џафери. Досегашниот министер за одбрана од редот на ДУИ, Талат Џафери, непрецизен во одговорот како сега ќе комуницира со врховниот командант Ѓорге Иванов, кој за него и неговата партија е нелегитимен. - Во овој момент комуникацијата ќе се одрази врз волјата на Албанците, односно според волјата на мнозинството ...
сите 27 | | | веќе видена

Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата претседател на Република Македонија, всушност ги бојкотираат граѓаните, кои гласале на претседателските избори, истакна Иванов. x „Оние што го бојкотираат Собранието на Република Македонија за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните кои гласале и за нив. Бојкотот на институциите значи бојкот на демократијата и бојкот на волјата на граѓаните. Бојкотот е потценување на демократската зрелост на македонските избирачи.“ Иванов дополни дека Уставот во кој се заколнал, го обврзува да ја гарантира унитарноста на државата, да биде претседател на една единствена, неделива, суверена, самостојна, демократска Република Македонија. „Уставот врз кој се заколнав, исто така, ме обврзува да го бранам уставното име на нашата држава. Затоа, нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име – ...
сите 30 | | | веќе видена

На фан-страната ДУИ-УЧК на Фејсбук ноќеска е поставен пост сличен како повикот за линч на весникот „Лајме“, кој ја критикуваше владеачката ДУИ. Во овој пост мета на напад се новинарите Ацо Кабранов и Бранко Героски. „Убеден сум дека Албанците повеќе им веруваат на антиалбанците како Ацо Кабранов и Бранко Героски отколку на Али Ахмети и на ДУИ. Халал, халал, халал. Какво перење на мозокот прават медиумите на СДСМ (и некои албански медиуми) не можам да верувам. Албанците се искористуваат од СДСМ за да ги влошат меѓуетничките односи, да се добие некој политички поен и да дојдат на власт. СДСМ ги искористува Албанците за да ја постигне својата цел. Ве молам имам едно барање како млад Албанец, сите портали кои ги објавиле понижувачките колумни за нас како Албанци, по можност да ги тргнат овие текстови. Критикувајте ја ДУИ, но не понижувајќи ја нацијата со текстови на бивши комунисти, кои со памук ја пиеја крвта на Албанците а сега се прават ангели“, пишува во постот на оваа страница. Героски и Кабранов реагираа ...
сите 3 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов се заколна дека ќе ги почитува Уставот и законите и од денеска го започна својот втор претседателски мандат . Иванов рече - бев и ќе останам претседател на сите граѓани независно од тоа за кого гласале, ќе бидам гласот на граѓаните.  „Од избраните сега се бара посветеност и одговорна работа, сериозност и промисленост за интересите на граѓаните за повисок животен стандард, подобра иднина“, рече Иванов. На инаугурацијата не дојде опозициската коалиција на СДСМ. Иванов рече дека е загрижен што некои опозициски партии го доведуваат во прашање мандатот на избраните. Шефот на државата повика да се надминат тесно - партиските интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. „Уставот врз кој се заколнав ме обврзува да ја гарантирам унитарноста на државата. Да бидам претседател на една единствена неделива, суверена, самостојна, демократска Македонија“, рече Иванов. Во собраниската сала инаку на инаугурацијата не присуствуваше ниту Демократската унија за интеграција . ...
сите 55 | | | веќе видена

Скопје, 12 мај 2014 (МИА) - Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. ...
сите 32 | | | веќе видена