ДУИ

Член на семејството Зеќири од Радишани, кое беше цел на напади со националистичка позадина, Фаик Зеќири вчера се сретна со градоначалникот на Бутел и двајца претставници на Министерството за внатрешни работи, со кои зборувал за проблемите со кои се соочува ова семејство. Цивил денеска го контактира Фаик Зеќири за да дознае што се зборувало на средбата. Зеќири револтиран изјави дека од МВР им рекле дека треба да не излегуваат од дома и да не даваат изјави на новинари и невладини организации, затоа што тие не можат да помогнат за решавање на случајот, пренесува Цивил. “Тие ми рекоа да седиме дома и да не даваме изјави на новинари и невладини организации, затоа што тие не можат да ни помогнат. Како да не даваме изјави, кога бевме нападнати седум пати и ниеден случај не беше решен. Тие не ме прашуваат како ми е семејството и каде се половина од моето семејството? “, рече Зеќири. Петрит Сарачини, граѓански активист цени дека институциите молчат за трагедиите што му се случуваат на ова семејство. “Фрлањето бомби и ...
сите 6 | | | веќе видена

За распределба на Министерствата за транспорт и врски, финансии, како и Управата за јавни приходи кршат копјата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ при договорот за формирање влада. Извори во партијата на Али Ахмети за Телеграф.мк брифираат дека работните тела на двете партии кои треба да ги „испеглаат“ разликите за поделба на министерските места, се среќаваат секојдневно. И едната и другата страна е свесна до каде може да одат во барањата во согласност со бројот освоени пратенички места. Шеесет и еден мандат што ги освои ВМРО-ДПМНЕ , наспрема 19 на ДУИ , ѝ даваат комоција да го води главниот збор во разговорите. - За ДУИ, речиси, сигурно се резервирани министерствата за Труд и социјална политика, за екологија, образование, вицепремиерските места за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор, како и министерското место во транспорт и врски. Новина е и тоа што за партијата веќе не е интересно министерството за одбрана. Главната причина што се нафативме да го водиме ова министерство - членството во НАТО, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Член на семејството Зеќири од Радишани, кое беше цел на напади со националистичка позадина, Фаик Зеќири, вчера се сретна со градоначалникот на Бутел и двајца претставници на Министерството за внатрешни работи, со кои зборувал за проблемите со кои се соочува ова семејство, се наведува во дневниот билтен на невладината организација „Цивил“. „Цивил“ денеска го контактирала Фаик Зеќири, кој револтирано изјавил дека од МВР им рекле дека треба да не излегуваат од дома и да не даваат изјави на новинари и невладини организации, затоа што тие не можат да помогнат за решавање на случајот. - Тие ми рекоа да седиме дома и да не даваме изјави на новинари и невладини организации, затоа што тие не можат да ни помогнат. Како да не даваме изјави, кога бевме нападнати седум пати и ниеден случај не беше решен. Тие не ме прашуваат како ми е семејството и каде се половина од моето семејството - рекол Зеќири. Петрит Сарачини, граѓански активист, вели дека институциите молчат за трагедиите што му се случуваат на ова семејство. - ...
сите 7 | | | веќе видена

Од јануари 2001 година, кога се појавија под објаснување за наводно национално ослободување, минааа 166 месеци и ветувањето не е остварено. Така ќе биде и со ветувањето дека се потребни само 6 месеци за Македонија да влезе во НАТО и ЕУ. Со вакви критики за ДУИ излезе денеска на прес-конференција пратеникот на ДПА,Имер Алиу. - Последните денови од ДУИ во врска со преговорите за влез во владата со ВМРО-ДПМНЕ, изјавуваат дека се потребио уште 6 месеци за Македонија да влезе во НАТО и ЕУ. Уште 6 месеци измами и лаги. Да се потсетиме дека од јануари 2001 година, кога се појавија за наводно национално ослободување и се до ден денес само лажеле и мамеле. 166 месеци ниту национално ослободување, ниту НАТО, ниту ЕУ. Најдоброто од сето ова е дека вие не само што сте мултиетничка партија, туку така и се однесувате - рече Алиу обраќајќи се кон политичките противници. Тој нагласува дека барања за НАТО и ЕУ имаат и сите други партии, додека албанските политички партии имаат и национални барање, кои во Македонија им се ...
сите 11 | | | веќе видена

ДПА ќе ја подржи ДУИ ако навистина Македонија ќе стане членка на НАТО до септември,во спротивно од ДПА бараат ДУИ да ја напушти политичката сцена и да престане со ветувањата,од оснивањето на партијата. -Иако сме свесни дека тешко лажете,дека за 6 месеци Македонија ќе стане членка на НАТО,јавно кажуваме дека,доколку тоа го сторите,ние како ДПА ќе ве подржуваме без ниту еден услов.Но,доколку тоа не го сторите,крајно е време вие да си заминете од политичката сцена и да одите во своите домови – истакна Имер Алиу од ДПА. Алиу истакна дека од Јануари 2001 кога излегоа за национално ослободување, и до денешен ден ДУИ само лажел и дека 166 месеци нема ниту национално ослободување,ниту НАТО,ниту ЕУ. -Барања за членство во НАТО имаат и политичките партии на македонците, турците,ромите,власите и србите .Албанските политички партии освен НАТО и ЕУ,имаат и национални барања,каде овде во Македонија им се негираат – вели Алиу од ДПА. Имер Алиу вели дека ако се реализира ова ветување,НАТО нема да ги решава етничките прашања ...
сите 12 | | | веќе видена

Во парламентарните демократии граѓаните се тие кои со нивниот глас одлучуваат за судбината на политичките партии. Легитимитетот на ДУИ извира од политичката волја на Албанците и се токму тие, а не ДПА, кои одлучуваат која партија ќе владее, која ќе остане во опозиција и која ќе исчезне од политичката сцена, се вели во писмената реакција на ДУИ, насочена кон денешниот став од партијата на Мендух Тачи . „ДУИ е одговорна партија со национално и меѓународно верификувани политики и како таква таа има визија, знае и може да го направи потребното за доброто на граѓаните Албанци. Тоа што ДПА денес со ваквите изјави ни го откри е фактот дека преминала во групата на тие што сакаат да ги убедат граѓаните дека интегрирањето во ЕУ и НАТО не се решение за проблемите на државата. Ова е прв случај една албанска партија да се осмели да фрли сомнеж врз придобивките кои ги носат интеграциите и да се обиде да ја разниши евроатлантската ориентација на Албанците. На чии антиЕУ и антиНАТО структури решила ДПА да биде адвокат?“, ...
сите 12 | | | веќе видена

ДУИ излезе со реакција кон ДПА, која се однесува на владеењето на партијата на Ахмети и опонирањето од страна на ДПА. -Во парламентарните демократии граѓаните се тие кои со нивниот глас одлучуваат за судбината на политичките партии. Легитимитетот на ДУИ извира од политичката волја на Албанците и се токму тие, а не ДПА, кои одлучуваат која партија ќе владее, која ќе остане во опозиција и која ќе исчезне од политичката сцена. ДУИ е одговорна партија со национално и меѓународно верификувани политики и како таква таа има визија, знае и може да го направи потребното за доброто на граѓаните Албанци. Тоа што ДПА денес со ваквите изјави ни го откри е фактот дека преминала во групата на тие што сакаат да ги убедат граѓаните дека интегрирањето во ЕУ и НАТО не се решение за проблемите на државата. Ова е прв случај една албанска партија да се осмели да фрли сомнеж врз придобивките кои ги носат интеграциите и да се обиде да ја разниши евроатлантската ориентација на Албанците. Адвокат на чии анти-ЕУ и анти-НАТО структури ...
сите 13 | | | веќе видена

Изјавата според партијата на Тачи, од ДУИ ја соопштиле во рамките на преговорите за новата влада, и наместо да се занимаваат со националните албански проблеми се занимаваат со членство во евро-атлантските интеграции што е дел од сите програми на сите политички партии. ДПА за партијата на Ахмети истакна дека од кога се појавиле во 2001-ва до денес цели 166 месеци лажат и мамат и за национално ослободување и за НАТО и за ЕУ. 
сите 15 | | | веќе видена

Демократската Унија за интеграција нема дилеми дека заеднички приоритет на новата Влада ќе биде македонската евроатланска интеграција. Според нив, заедничкото соопштение од двете партии во преговори е потврда дека договореното ќе се реализира. Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ. Артан Груби, ДУИ. „Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ, изјави Артан Груби од ДУИ. x Јавен изговор пред своите гласачи, а не реална точка на преговори се изјавите на ДУИ дека во преговорите за новата Влада цел им се исполнување на евроинтеграциите до крајот на годината. Вака политичките аналитичари го коментираат однесувањето на интегративците во преговорите за новата Влада. Доколку навистина сакаат тоа да биде врвен приоритет, досега ќе го ...
сите 16 | | | веќе видена

СРЕДБА НА ЛИДЕРОТ НА ДУИ СО АМБАСАДОРОТ РАЛФ БРЕТ Парламентарните и претседателските избори, евроатлантската интеграција, но и судскиот процес за случајот "Смилковско Езеро", се темите на кои вчера, во седиштето на ДУИ во Тетово, разговарале амбасадорот на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Ахмети, се наведува во соопштението на ДУИ, побарал од Мисијата на ОБСЕ да продолжи да го следи судењето на случајот "Монструм", со цел сите страни да се осигурат во еден фер и праведен процес, базирани врз факти. Амбасадорот Брет го убедил Ахмети дека ОБСЕ внимателно го следи судењето. Како што соопштуваат од ДУИ, на средбата, амбасадорот Брет му ја честитал победата на Ахмети на изборите од 27 април и навел дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети, во однос на одлуката на ДУИ, да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, потенцирал дека партијата одлучила да се фокусира во изнаоѓањето напредок ...
сите 18 | | | веќе видена