ДУИ

Кандидатските листи за пратеници се кројат по овој принцип: ќе доминираат политички и собраниски ветерани, а срамежливо се најавуваат и нови лица. Нови или стари имиња? Бизнисмени, лекари, актери, правници... Кои профили на народни избраници ќе се најдат на кандидатските листи за пратеници и кои критериуми ќе одлучуваат во нивниот избор? Моралниот кредибилитет, партискиот стаж, индивидуалната активност и популарноста меѓу членството и во локалната заедница, по правило се главните критериуми кои се решавачки за изборот дали во 123-те парламентарни столчиња повторно ќе седнат добро познатите лица или партиите ќе се определат за нови кадровски адути. Но, се чини најважна е улогата на лидерот, односно неговата визија со какви кадри ќе се бори за освојување на довербата на гласачите. Партиските лидери досега покажаа дека преферираат „проверени“ кандидати со политички и пратенички стаж. Овојпат се навестуваат и нови лица, па се чини дека на конечниот изглед на листите ќе доминира комбинација од двата пристапа. ...
сите 2 | | | веќе видена

Кандидатските листи за пратеници се кројат по овој принцип: ќе доминираат политички и собраниски ветерани, а срамежливо се најавуваат и нови лица. Нови или стари имиња? Бизнисмени, лекари, актери, правници... Кои профили на народни избраници ќе се најдат на кандидатските листи за пратеници и кои критериуми ќе одлучуваат во нивниот избор? Моралниот кредибилитет, партискиот стаж, индивидуалната активност и популарноста меѓу членството и во локалната заедница, по правило се главните критериуми кои се решавачки за изборот дали во 123-те парламентарни столчиња повторно ќе седнат добро познатите лица или партиите ќе се определат за нови кадровски адути. Но, се чини најважна е улогата на лидерот, односно неговата визија со какви кадри ќе се бори за освојување на довербата на гласачите. Партиските лидери досега покажаа дека преферираат „проверени“ кандидати со политички и пратенички стаж. Овојпат се навестуваат и нови лица, па се чини дека на конечниот изглед на листите ќе доминира комбинација од двата пристапа. И ...
сите 3 | | | веќе видена

„Новина е тоа што политичарите сега сакаат да зборуваат за економијата. Националната реторика нас како бизнис-сектор воопшто не не' интересира“, вели Мендерес Кучи, прв човек на комората на Северозападна Македонија Економски развој, инвестиции, инфраструктура - стануваат ли овие зборови доминантни во јазикот на албанските политичари во земјава. Ако во претходните години во нивните говори и јавни настапи преовладуваа етничките теми, сега фокусот значајно се поместува кон разговорите за тоа како да се обезбедат нови инвестиции и што повеќе работни места за граѓаните. Фатмир Бесими, вицепремиер за евроинтеграции, но воедно и економски експерт и поранешен министер за економија, заедно со Ваљон Сараќини, сегашниот економски министер во Владата, пред неколку дена ги посетија бизнисмените од Стопанската комора на Северозападна Македонија. Бараа од нив идеи како да се подобри економската слика на земјава, со сериозни интенции предлозите да ги вклопат во економската програма што ќе им ја понудат на гласачите на ...
| | веќе видена

На прво место „Утрински весник“ анализира кои се критични точки на изборната мапа и каде може да се очекуваат изненадувања на вонредните парламентарни избори Парламентарни избори, кои ќе се одржат за еден месец, ќе бидат во знак на првиот директен дуел за премиерската функција меѓу Никола Груевски, кој е подолго од една деценија на кормилото на ВМРО-ДПМНЕ, и Зоран Заев, кој дојде на чело на СДСМ пред неполна година. Наспроти јавно изнесените очекувања на Заев за смена на власта на априлските избори, Груевски настапи претходно со амбиција владејачката партија да ја зголеми бројката на мандати во парламентот од 56 на минимум 62. Ваквите максималистички позиции на лидерите на двете најголеми и спротивставени политички опции може да ја направат непредвидлива претстојната изборна битка. Вкупниот резултат на советничките листи од локалните избори минатата година (на кои им претходеа најави за бојкот и превирања во опозицискиот табор) ја зголеми за 35 илјади гласови во корист на владејачката партија. На ...
сите 5 | | | веќе видена

Гостивар - Гостиварските разграноци на партиите на власт и на опозициските и од македонскиот и од албанскиот блок, со отворање на изборните штабови во месните комитети во градот и во приградските населби, ги почнаа подготовките за престојните претседателски и парламентарни избори. Во анкетата што ја направивме со неколкумина гостиварци за нивните очекувања од новиот парламентарен состав, тие се категорични дека очекуваат поефикасна работа и усвојување квалитетни закони. На пратеничките клупи посакуваат да седнат нови лица, стручни и квалитетни, кои досега не биле на политички и други функции, да ги заменат пратениците кои седат со години во македонскиот парламент, а не покажале никаква активност. „На пратеничките листи ќе бидат застапени нови имиња, како што тоа го сторивме и на советничката листа на минатогодишните локални избори“, вели гостиварскиот градоначалник Невзат Бејта, потпретседател на ДУИ и претседател на гостиварскиот разгранок. На претстојните вонредни парламентарни избори ДУИ очекува да освои ...
сите 5 | | | веќе видена

Партијата на Али Ахмети доби силна дипломатска шлаканица од делегацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа, која неучеството на претседателските избори, но и обидите тие да пропаднат ги оцени како недемократски и неконструктивни. Во ДУИ вчера не беа расположени да ги коментираат критиките од меѓународните претставници, а неофицијално се обидоа да го намалат значењето на Советот на Европа како меѓународна организација. ДУИ многу ретко е мета на критики на меѓународниот фактор, а во политичките кругови често се коментира дека за поголемиот дел од политиките што ги спроведува, партиското раководство се консултира со меѓународната заедница. Делегацијата на Советот на Европа, предводена од Стефан Шенах, најавениот бојкот на претседателските избори од страна на ДУИ, го оцени како неконструктивност и спротивно на правилата на демократијата и смета дека зад тоа можебни се кријат и други цели. „Сметаме дека ваквиот потег е неконструктивен и чуден во светлина на демократијата. Сечие право, во секоја ...
сите 10 | | | веќе видена

Четворицата парламентарци на Советот на Европа, кои два дена беа во прелиминарна набљудувачка мисија на Македонија и кои во поголем состав ќе се вратат на денот на изборите, изјавија вчера дека дури и претставници на власта им соопштиле дека во земјата има општа недоверба во медиумите и во судскиот систем. Тие имаа средби со шефот на државата Ѓорге Иванов, со спикерот на парламентот Трајко Вељаноски, како и со неколку министри, првиот човек на ДИК и на други институции. Делегацијата, во која е и известувачот за Македонија во Стразбур, Роберт Валтер, посочи на можните црни точки на идните избори, меѓу кои двојните изборни листи, повиците за бојкот, поларизацијата на медиумите, националистичките и етноцентристички програми и слично. „Одлуката на најголемата албанска партија, која е дел од владејачката коалиција, да работи на тоа да пропаднат изборите за претседател, е неконструктивна и спротивна на демократските правила“, изјавија најдиректно од оваа мисија околу заканите од ДУИ. Околу медиумите тие оценија ...
сите 3 | | | веќе видена