ДУИ

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, ...
сите 34 | | | веќе видена

За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, кој е во надлежност на претседателот на државата.  Беким Фазлиу од ДПА, пак, изјави дека за нив Иванов е легитимен претседател и оти тие биле ...
сите 34 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ја даде свечената изјава во Законодавниот дом за новиот петгодишен мандат како шеф на државата. Седницата во Собранието беше закажана за точно напладне, но половина час се чекаше да пристигне премиерот Никола Груевски. Иванов својот говор го прочита пред пратениците од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, пратениците на ДПА и пратеникот од ГРОМ. Иако голем дел од говорот им посвети на опозицијата, а ги спомна и коалиционите партнери на партијата која го кандидраше, ДУИ, тие го бојкотираа Иванов и не присуствуваа на свечениот чин во Собранието. На инаугурацијата немаше ниту претседатели на други земји - единствени гости во галеријата беа амбасадорите во земјава. Во својот говор, Иванов изрази загриженост за, како што рече, реакциите и постапките на опозицијата. Тој истакна дека мандатот негов и на пратениците, им го дале граѓаните, па оттука според Иванов бојкотот на претседателот на Република Македонија, всушност бил бојкот на граѓаните. - Оние што мислат дека ја бојкотираат ...
сите 37 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои, според него, победи демократијата, граѓаните, Македонија. „Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде меѓународната заедница за нас претставуваат охрабрување, но и поттик за постојано унапредување на демократијата“, рече Иванов. Првпат во историјата на ...
сите 37 | | | веќе видена

- Легитимитетот на претседателот на Република Македонија, исто како, и легитимитетот на пратениците, на градоначалниците, на советниците, се добива единствено и само на избори, и единствено и само од избирачите во Република Македонија, смета универзитетската професорка Татјана Каракамишева-Јовановска, коментирајќи одлуката на ДУИ да не го почитува легитимитетот на претседателот на РМ. -Ниту една партија во системот не е ниту може да биде над избирачите, над граѓаните во РМ и над нивната на избори изразена волја за тоа кој ќе ги претставува и застапува нивните интереси во институциите на системот. Без разлика дали легитимитетот ќе се разгледува од дескриптивен, или од нормативен аспект, ако веќе се навлегува во неговата теоретска димензија, едно е неспорно, а тоа е дека легитимитетот на граѓаните, односно поддршката на граѓаните дадена за некој политичар е, пред се, морална обврска, а потоа и политичка обврска (облигација) за сите, а посебно за претставниците на политичките партии, која мора да ја почитуваат ...
| | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија, јави МИА. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги ...
сите 84 | | | веќе видена

НСДП сега, откако тендерската коалиција повторно се конституира, се чуди зошто воопшто Груевски распишуваше избори. Најголемиот лажен патриот во државата побара да има 62 пратеника за неговиот коалициско партнер ДУИ да не го уценувал. Но, Груевски се уште не кажал какви тоа уцени добивал од својот партнер Ахмети, колку од нив досега реализирал, а колку допрва има намера да исполни, реагира опозициската партија. НСДП вели дека изгледа оти пред „патриотските“ причини излегле „тендерските“. „Можеби Груевски за момент, барајќи подршка од граѓаните апсолутно мнозинство во парламентот, помислил дека е време ДУИ да ги откачи од Владата и тендерите да не ги дели со Али Ахмети, туку распределбата да си ја прави внатре со неговите партиски другари и послушници. Но, очигледно заедничките интереси, кои не се нималку патриотски, надвладеаја и овие партии повторно се здружија. Ги заборави ДУИ Албанците и албанските интереси, а ВМРО ДПМНЕ веќе не се ни сеќава зошто и од каде им е името на партијата. Ним во овој момент ...
| | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска одржа седница на која беше инаугуриран новоизбраниот претседател на државата, Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално го почна вториот петгодишен мандат како шеф на државата. - По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност ми е да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани - истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Во собраниската сала беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ, Чедомир Саздовски. Како што најавија, пратениците на ДУИ денеска ја бојкотираа инаугурацијата на Иванов. Старо-новиот шеф на државата им се обрати и ги повика на соработка. - Дел од раководството на една политичка партија инсистираше на некаков си консензуален избор на претседател, категорија која не постои ниту во Уставот ниту се навестува во Охридскиот ...
сите 89 | | | веќе видена

„Граѓаните одлучија на кого ќе му дадат доверба да биде претседател, а кој ќе составува Влада. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив", истакна Иванов. Во своето обраќање тој нагласи дека со добивање на довербата на граѓаните и мандат во собранието, народните избраници со себе понесуваат и одговорност со која се бара посветена рабора, сериозност и промисленост. „Како претседател, загрижен сум за некои реакции и постапки на дел од политичките партии, бидејќи сум и нивен претседател. Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата „претседател на Република Македонија", всушност ги бојкотираат граѓаните кои гласале на претседателските избори. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив", истакна Иванов. Старо - ноиот претседател ја повика опозицијата да се придржува до демократските принципи и вредности почитувајќи ги ...
сите 90 | | | веќе видена

Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде меѓународната заедница за нас претставуваат охрабрување, но и поттик за постојано унапредување на демократијата, рече Иванов. Првпат, во историјата на Република Македонија, потенцираше тој, ...
сите 41 | | | веќе видена