ДУИ

Националната демократска преродба (НДП) на Руфи Османи во Собранието ги поднесе оставките за пратеничкото место што оваа партија го освои на последните парламентарни избори. Освен Руфи Османи, кој беше носител на листата во шестата изборна единица каде што е освоен мандатот, изјави за откажување поднеле и сите 20 кандидати од листата на оваа партија. НДП одлучи да прогласи мораториум од 100 дена на целокупната своја политичка активност „во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој временски период ќе се врати политичката свест на илјадници Албанци кои во овие избори беа измамени и манипулирани од политичкиот корупциски инженеринг на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ“.
сите 15 | | | веќе видена

Засега до Антикорупциската комисија, само ДПА и ГРОМ доставиле финални финансиски извештаи за изборната кампања. Дваесеттина дена по завршувањето на претседателските и предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште ги немаат поднесено финалните извештаи. Ако вие имате една нетранспарентност во финансирањето на политичките партии особено на изборните кампањи, сомнежот е присутен и недозволиво е за оваа прашање да се разговара само вака медиумски. Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски, вели дека постојат повеќе санкции кој законот ги предвидува за неподнесување на финансиски извештаи и незаконско финансирање на изборната кампања. „Една од санкциите е прекршочна одговорност за организаторот на кампањата и се движи од 4.000 до 5.000 евра. Најсериозна санкција која е регулирана во изборниот законик е затворска казна од најмалку 5 години“, изјави Малиновски. x Неодамна невладината организација Транспаренси Интернешанал Македонија поднесе ...
| | веќе видена

Националната демократска преродба (НДП) ги испратила до Собранието на Република Македонија и до Државната изборна комисија (ДИК) изјавите за откажување од пратеничката функција на сите 20 кандидати за пратеници на листата на партијата за Изборната единица 6, каде партијата освои еден пратенички мандат, известува Привремениот управувачки одбор на НДП. Од одборот велат дека со испраќањето на изјавите, се исполнуваат преземените обврски на Централното Собрание на НДП, порачувајќи дека според нив оваа правна процедура е завршена „и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје, кој се во судир со тековните толкувања во овие ситуации“. Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6, но и порача дека одлучил да прогласи мораториум од 100 дена „во политичката активност на НДП, во функција на целосна демаскација на политичките парти кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој ...
сите 17 | | | веќе видена

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

По конфузните толкувања од правните услуги на Парламентот на Скопје во врска со чинот на оставка на кандидатите за пратеници, Привремениот Одбор на НДП известува дека нотаризираните оставките на 20 кандидатите од ИЗ 6 ги испраќа до Парламентот и Државната Изборна Комисија. Преку испраќањето на нотаризираните оставки до двете компетентни органи, Привремениот Управувачки Одбор на НДП ги исполнува земените обврски од Централното Собрание на НДП, и истовремено проценува дека ова правна процедура е завршена и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје кои се во судир со тековните толкувања во овие ситуации. Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6, кои имаа статутарна обврска да ја почитуваат одлуката на Централното Собрание и да ги почитуваат одлуките за оставка, кои со целосна убеденост на индивидуална основа истите ги презентирале пред надлежните нотари. Привремениот управен одбор одлучи да прогласи ...
сите 19 | | | веќе видена

По конфузните толкувања од правните услуги на Парламентот на Скопје во врска со чинот на оставка на кандидатите за пратеници, Привремениот Одбор на НДП ја известува јавноста дека нотаризираните оставките на 20 кандидатите од ИЗ број6 ги испраќа до Парламентот во Скопје и Државната Изборна Комисија.Преку испраќањето на нотаризираните оставки до двете компетентни органи, Привремениот Управувачки Одбор на НДП ги исполнува земените обврски од Централното Собрание на НДП, и истовремено проценува дека ова правна процедура е завршена и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје кој се судир со тековните толкувања во овие ситуации.Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6,кои имаа статутарна обврска да ја почитуваат одлуката на Централното Собрание и да ги почитуваат одлуките за оставка, кои со целосна убеденост на индивидуална основа истите ги презентирале пред надлежните нотари.Привремениот управен одбор ...
сите 20 | | | веќе видена

Преку испраќањето на нотаризираните оставки до двете компетентни органи, Привремениот Управувачки Одбор на НДП ги исполнува земените обврски од Централното Собрание на НДП, и истовремено проценува дека ова правна процедура е завршена и покрај асиметричните законски толкувања од службите во Парламентот во Скопје кои се во судир со тековните толкувања во овие ситуации. Привремениот управен одбор на НДП им се заблагодарува на сите номинирани кандидати за пратеници од изборна единица 6, кои имаа статутарна обврска да ја почитуваат одлуката на Централното Собрание и да ги почитуваат одлуките за оставка, кои со целосна убеденост на индивидуална основа истите ги презентирале пред надлежните нотари. Привремениот управен одбор одлучи да прогласи мораториум 100 дена во политичката активност на НДП, во функција на целосна демаскација на политичките партии кои ги манипулираа последните парламентарни избори, надевајќи се дека во овој временски период ќе се врати политичката свест на илјадници Албанци кои во овие ...
сите 21 | | | веќе видена

Сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек по повод трагичната загуба на човечки животи во несреќата во рудникот во Сома испратил претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски. „Нашите мисли се со Вас, семејствата на загинатите и повредените и со целиот турски народ“, се вели во писмото. Писмо со сочувство до премиерот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, испрати лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Дозволете ми во името на сите членови и поддржувачи на Демократската унија за интеграција и во мое лично име да ви изразам најискрено сочуство вас, на турскиот народ и семејствата на загинатите рудари кои ги загубија своите животи како последица на големата трагедија во рудникот во Cома“, пишува Ахмети. Се придружувам на молитвите на сите наши граѓани за семејствата погодени од оваа трагедија и ја изразувам мојата увереност дека семејствата на жртвите, но и Турција, ќе ја надминат оваа катастрофа со безрезервната поддршка на сите ваши пријатели, во кои, ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната загуба на човечки животи во несреќата во рудникот во Сома. - Во свое лично име и во името на пратениците на Собранието на Република Македонија да искажам длабока жалост за трагичната загуба на човечки животи во несреќата во рудникот во Сома, наведува Вељаноски во писмото. Изразувајќи сочувство, Вељаноски вели дека со мислите се со семејствата на загинатите и повредените и со целиот турски народ. Демократската унија за интеграција упати телеграма со сочуство до турскиот народ и семејствата на загинатите рудари во рудникот Сома. - Сите ние во Демократската унија за интеграција сочувствуваме и ја делиме болката со турскиот народ во овие тешки мигови и ја изразуваме нашата целосна солидарност со Република Турција и семејствата на жртвите, се наведува во телеграмата. Од ДУИ се придружуваат на молитвите на сите граѓани ...
сите 13 | | | веќе видена

Дел од потписниците на апелот до ДУИ да не отстапуваат од изборните ветувања и да опстојат на своите позиции во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада, се разочарани од новите позиции на партијата на Али Ахмети и сметаат дека партијата ги разочарала граѓаните кои им дадоа масовна поддршка на парламентарните избори. Интелектуалците Албанци, поранешни политичари, министри и стопанственици - Исмет Рамадани, Џевдет Хајредини и Мендерес Кучи сметаат дека ДУИ со одлуката да отстапи од своите политички приоритети всушност ги поткопала своите позиции што ги добила со своите изборни резултати. Воздржан став кон одлуката на ДУИ имаат потписниците на апелот Насер Зибери и Алберт Муслиу кои сметаат дека е рано да се коментира потегот на ДУИ, бидејќи се' уште не се знае целиот договор што го постигнале двете партии. Групата интелектуалци на два дена пред склучувањето на договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, побараа од победничката македонска партија да не ја погази волјата на 153.000 гласачи. Во однос на ...
сите 9 | | | веќе видена