ДУИ

Старо-новата коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ повторно во наредните четири години ќе го креира животот на македонските граѓани. Изборите завршија, а рекламите по медиумите за подобро утре поминаа. Сега останува прашањето дали партиите кои победија ќе ги реализираат ветувањата со кои го освоија гласот на граѓаните. И двете партии за време на кампањата ги презентираа и програмите и планот на дејствување, како и кои ќе им бидат приоритетите во новиот мандат. Граѓаните кои ги анкетиравме се поделени. Едните им веруваат и очекуваат партиите да го остварат тоа што го понудиле, а другите се скептични. Тие остварија во поглед на она што го кажаа дека ќе изградат, а не успеаја да го реализираат она што ние како граѓани го очекуваме, да го решат проблемот и на некој начин безусловно да влезат во Европската унија. Анкетиран граѓанин. „Тие ќе треба да одговорат и се надевам дека ќе останат на тоа што го кажаа, па сега ќе видиме.“ „Па тие остварија во поглед на она што го кажаа дека ќе изградат, а не успеаја да го ...
| | веќе видена

Според податоците од државниот буџет за 2014 година, Министерството за внатрешни работи под себе има 10.859 вработени, со што е поголемо од 12 други министерства заедно, со исклучок на одбрана и на образование. Исто така, неговиот буџет од над 160 милиони евра е поголем од тој на 12 други министерства заедно ДУИ раководи со Министерството за одбрана, а сака контрола и врз МВР ВО ЕКОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА РЕСОРИТЕ Демократската унија за интеграција сака да го замени директорското место во „Македонска пошта“ (кое досега го држеше Рафиз Алити, но тој се враќа во пратеничките клупи) за позицијата директор во Управата за јавни приходи. Оваа вест што повеќе медиуми ја презедоа од порталот на албански јазик „Шќипмедија“, кој, пак, се повикува на свои партиски избори, е последната од многуте шпекулации за преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распределба на позициите во новата владина коалиција. Оваа информација е до некој степен изненадувачка ако се има предвид дека сѐ уште нема сигурни договори ...
сите 2 | | | веќе видена

Некако сум уверен дека и сега, иако не ги повторува зборовите од пред осум години, премиерот не заборавил на нив и не е баш расположен да го дозволува недозволивото и дека не е подготвен да влезе во евентуалниот оган. Зашто механизмот за гаснење, оној противпожарен апарат што ги ништи пламените јазици и ја пеплосува надежта на потпалувачите, е во неговите раце и не гледам зошто не би го употребил ако е земјата во опасност Постојат луѓе, барем така ми се чини, чиј живот е трага на врело железо втиснато во почвата. Каде и да стапнат, под нив гори, а кога ќе поминат, чадот останат од запаленото уште долго ги пече очите и го навредува погледот. Тоа се луѓе на огнот, огнот е нивниот елемент, нивната природа и судбина, па затоа не сте изненадени што во раката постојано им го забележувате кибритот, а од устата, небаре ламја, им излегуваат заканувачки пламени јазици. Да, овој метафорички приказ го повторувам, го пишувам по втор, можеби и по третпат, но, ете, кога станува збор за Али Ахмети напросто сум немоќен да ...
| | веќе видена

Ситуацијата во македонскиот парламент ќе се заплеткува дополнително во наредниот период, како резултат на верификацијата на мандатите на СДСМ, наспроти опозициската одлука да не се заземат пратеничките места. Двете седници што ги одржа досега осмиот состав на парламентот - конститутивната и инаугуративната, поминаа без бранувања, како што и можеше да се очекува со оглед на отсуството на најголемата опозициска партија. Но, овие заседанија не донесоа конкретни решенија за тоа како ќе функционира законодавниот дом во новонастанатата ситуација, а под водство на стариот претседател Трајко Вељаноски. Вистинската формула не ја знаат ниту некои од поискусните пратеници од мнозинството и од опозицијата, со кои разговаравме вчера. Првата нејасна работа е како ќе им се регулира работниот статус на пратениците од коалицијата на СДСМ, кои одбиваат да седат во парламентот, и покрај верификацијата на нивните мандати. Оние што учествуваа и во претходниот парламентарен состав (Марјанчо Николов, Стојко Пауновски, Горан ...
сите 30 | | | веќе видена

По реакциите во јавноста дека реизбраниот шеф на државата Ѓорге Иванов во странство е бојкотиран исто како и дома, вчера неговиот кабинет го објави списокот на честитки што пристигнале до овој момент на негова адреса, со дел од содржините во нив. Она што паѓа во очи е дека нема честитка од САД, кои ги поздравија изборите и им честитаа на граѓаните, но не и на претседателот и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Од соседството, од каде што вообичаено најбрзо стига честитањето, се огласија сите освен лидерите на Албанија и на Грција, па ќе биде интересно како ќе „одигра“ Тирана, бидејќи Атина досега немаше проблем со протоколот. Според информацијата од кабинетот на Иванов, победата досега му ја честитале претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, претседателите на Русија Владимир Путин, на Германија Јоахим Гаук, на Турција Абдула Ѓул, на Бугарија Росен Плевнелиев, на Полска Бронислав Коморовски, на Чешка Милош Земан, на Словачка Иван Гашпарович, на Унгарија Јанош Адер, на Литванија Далија Грубаускаите, на ...
сите 6 | | | веќе видена

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена

ДУИ може да го признае легитимитетот на претседателот Ѓорге Иванов ако Македонија стане членка на НАТО во наредните шест месеци, изјави Бујар Османи, портпарол на партијата на Али Ахмети за телевизијата Алсат-М. - Имаме историска можност во септември да станеме членка на НАТО. За нас приоритет е членството на Македонија во НАТО и ги кажавме причините за тоа, бидејќи тоа е основа за унапредување на нашето прашање. За нас приоритетно е Македонија и Албанците во Македонија да бидат таму каде што заслужуваат. Така што сите компромиси во насока на нашите интеграции во НАТО, ние сме спремни да ги направиме - рече портпаролот на ДУИ. Тој за телевизијата додаде дека во разговорите за формирање на новата влада меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, сè уште не е почната третата фаза за кадровските решенија, односно за поделбата на ресорите. Прашан дали за ДУИ е прифатливо во владата да влезе и ДПА, Османи одговори дека во заедничкото соопштение на ВМРО и ДУИ од пред некој ден биле одредени рамките на идната влада, а тоа вчера го ...
сите 63 | | | веќе видена

„ДУИ може да го признае легитимитетот на претседателот Ѓорге Иванов ако Македонија стане членка на НАТО во наредните шест месеци“ – вели портпаролот на ДУИ Бујар Османи во изјава за Алсат-М. „Имаме историска можност во септември да станеме членка на НАТО. За нас приоритет е членството на Македонија во НАТО и ги кажавме причините за тоа, бидејќи тоа е основа за унапредување на нашето прашање. За нас приоритетно е Македонија и Албанците во Македонија да бидат таму каде што заслужуваат. Така што сите компромиси во насока на нашите интеграции во НАТО, ние сме спремни да ги направиме“ – изјави Османи. На прашањето дали за ДУИ е прифатливо во владата да влезе и ривалската ДПА Османи одговори дека во заедничкото соопштение на ВМРО и ДУИ од пред некој ден биле одредени рамките на идната влада, а тоа вчера го потврдил и координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски.
сите 18 | | | веќе видена

Инаугурацијата на Иванов, вториот мандат за македонскиот претседател и отсуството на опозицијата се главните точки на кои акцентот го стави грчката новинска агенција во текстот од Скопје. Меѓутоа, во Грција, како што се приближува 18ти мај односно првиот круг од локалните избори, така се вжештува предизборната кампања, па реизборот  на Иванов, остана во сенка. Дури и текстот од АПЕ го презедоа само еден дел, а не и сите онлајн издание на медиумите. Во весниците пак или пак на телевизиите, воопшто не беше споменато.  „На собраниската седница за инаугурацијата на Ѓорѓе Иванов, не присуствуваа ни пратениците на СДСМ, ни пратениците од најголемата албанска партија ДУИ на Али Ахмети. СДСМ на Зоран Заев не ги признава резултатите од двојните избори и има споменато дека не го признава Ѓорѓе Иванов за претседател на земјата. “- пишува во текстот од грчката новинска агенција. Новинарот од АПЕ; очекувано, ја пренесе изјавата на Иванов, односно делот во кој македонскиот претседател рече дека се обврзува да ...
сите 267 | | | веќе видена

Политиколозите се со поделени мислења околу можноста за позначаен напредок во евроатланските интеграции на Македонија во претстојниве неколку месеци. Значаен напредок не може да се очекува, како од домашни причини, така и од перспектива на меѓународната заедница, смета политичкиот аналитичар Владимир Мисев. Во текот на минатонеделните прослави на денот на Европа, државниот врв ја реафирмираше посветеноста на евроатланските интеграции. Токму ваквите пораки се дел од старо-нова стратегија на еден вид притисок кон Брисел за прием на земјава во евроатланските структури без решение на билатералниот спор со Грција за името, вели политикологот Алајдин Демири. По средбата на лидерот на Демократската унија на Албанците Али Ахмети со амбасадорот на ОБСЕ во земјава Ралф Брет, од партијата соопштија дека ДУИ ја поставил поканата за членство во НАТО на претстојниот самит во Септември како услов за признавање на легитимитетот на претседателот Иванов.
| | веќе видена