ДУИ

Пред почетокот на седницата на македонското Собрание на која претседателот Ѓорге Иванов ќе даде свечена изјава, ДУИ најавија дека нема да присуствуваат, а не доаѓаат и СДСМ како и единствениот пратеник на НДП Руфи Османи. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. Од кабинетот на Иванов ни изјавија дека на инаугурацијата не се поканети да присуствуваат странски државници освен претставници на дипломатскиот кор. x Од политичките партии, на седницата најавија дека ќе присуствуваат од ДПА што значи дека ќе ја подржат владата и нејзиниот избор за претседател. СДСМ пак од порано рекоа дека нема да присуствуваат на работата на Собранието бидејќи за нив изборите не се легитимни. На свечената седница нема да присуствува и единствениот пратеник на НДП зошто и за неговата партија изборите се нелегитимни. Откако идејата на ДУИ за консензуален претседателски кандидат не доби поддршка од ВМРО-ДПМНЕ од ...
сите 87 | | | веќе видена

Пратениците од ДУИ нема да бидат присутни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов, тврдат извори од партијата. И во соопштението кое ДУИ вчера го упати само до медиумите на албански јазик, а во кое ги објаснува мотивите за разговори за влез во новата влада, партијата нагласи дека изборот на Иванов е легален, но не е легитимен, бидејќи тој не е консензуален кандидат на сите етнички заедници.
сите 96 | | | веќе видена

Пратениците од ДУИ нема да бидат присустни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. Во соопштението кое ДУИ вчера го упати само до медиумите на албански јазик, а во кое ги објаснува мотивите за разговори за влез во новата влада, партијата уште еднаш го повтори ставот дека „изборот на Иванов е легален, но не е легитимен, бидејќи тој не е консензуален кандидат на сите етнички заедници“. На прашањето дали е „природно“ ДУИ од една страна да разговара за учество во владата, а да не ја признава институцијата претседател, кој го доделува мандатот за формирање на таа влада, Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за Дојче веле изјави: „Тоа нема врска едно со друго. Се работи за две различни институции – за влада и за претседател, и за два различни процеси. ДУИ останува на ставот да не учествува на инаугурацијата на Иванов“. На свечената инаугуративна седница, денеска нема да ...
сите 96 | | | веќе видена

Пратениците од ДУИ нема да бидат присустни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. На прашањето дали пратениците на ДУИ ќе присуствуваат на инаугуративната на Иванов, портпаролот на партијата, Бујар Османи, децидно одговори: „Не!“, без да даде дополнително објаснување. Во соопштението кое ДУИ вчера го упати само до медиумите на албански јазик, а во кое ги објаснува мотивите за разговори за влез во новата влада, партијата уште еднаш го повтори ставот дека „изборот на Иванов е легален, но не е легитимен, бидејќи тој не е консензуален кандидат на сите етнички заедници“. На прашањето дали е „природно“ ДУИ од една страна да разговара за учество во владата, а да не ја признава институцијата претседател, кој го доделува мандатот за формирање на таа влада, Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за Дојче веле изјави: „Тоа нема врска едно со друго. Се работи за две различни ...
сите 89 | | | веќе видена

Зоран Заев останува на лидерската позиција во СДСМ. Така решија 413 делегати од вкупно 593 колку што гласаа на вчерашниот Конгрес на опозициската партија, што покажува растечка доверба во него откако е избран на чело на партијата пред 11 месеци. Поддршка од Конгресот добија и заменик-претседателката Радмила Шекеринска, Централниот одбор и Надзорниот одбор. „Треба да сте горди и среќни затоа што сме СДСМ. Победи демократијата и дебатата - тоа е квалитет кој го поседува само СДСМ. Ве уверувам сите, дека како ваш претседател кој добил доверба во едно тешко време, ќе градам единство со сите капацитети, ќе пружам рака секому. Вечерва нема ни победници, ни поразени. Се' што беше кажано треба да се разбере како коректив за ова раководство“, порача Заев веднаш по соопштувањето на резултатите од гласањето на делегатите, кои беа проследено со овации од присутните. По завршувањето на Конгресот, Заев во интервју за Дојче веле ги сподели импресиите од дебатата и конгресниот епилог. ДВ: По долга и жешка дебата, вечерва ...
сите 60 | | | веќе видена

Довербата што сега ми ја дадоа, е многу поголема од довербата што ја добив минатата година кога ме избраа за претседател на партијата, што за мене претставува уште поголема обврска, вели лидерот на СДСМ за Дојче веле. Зоран Заев останува на лидерската позиција во СДСМ. Така решија 413 делегати од вкупно 593 колку што гласаа на вчерашниот Конгрес на опозициската партија, што покажува растечка доверба во него откако е избран на чело на партијата пред 11 месеци. Поддршка од Конгресот добија и заменик-претседателката Радмила Шекеринска, Централниот одбор и Надзорниот одбор. „Треба да сте горди и среќни затоа што сме СДСМ. Победи демократијата и дебатата - тоа е квалитет кој го поседува само СДСМ. Ве уверувам сите, дека како ваш претседател кој добил доверба во едно тешко време, ќе градам единство со сите капацитети, ќе пружам рака секому. Вечерва нема ни победници, ни поразени. Се' што беше кажано треба да се разбере како коректив за ова раководство“, порача Заев веднаш по соопштувањето на резултатите од ...
сите 68 | | | веќе видена

ДУИ ненадејно целосно ретерираше од своите позиции и се откажа од клучното барање - нивен кадар да ја преземе претседателската функција во Собранието, само за со ВМРО-ДПМНЕ да ја продолжат владината коалиција. На само неколку часа пред одржувањето на конститутивната собраниска седница, двете партии преку заедничко соопштение ја информираа јавноста дека ќе формираат ново парламентарно мнозинство, а преговарачките тимови на двете партии ќе продолжат да работат на усогласување на принципите врз основа на кои ќе функционираат партнерите во владата. Со тоа јасно беше ставено до знаење дека ДУИ го прифатила предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски да биде реизбран на позицијата претседател на Собранието, а за возврат интегративците да не мора денеска да присуствуваат на инаугуративната седница и да го признаат легитимитетот на претседателот Ѓорге Иванов, иако за ВМРО-ДПМНЕ тоа беше клучен услов за коалициска соработка. Од партиски извори се дознава дека Централното претседателство на ДУИ во петокот доцна вечерта ...
сите 20 | | | веќе видена

Во отсуство на опозицијата, осмиот парламентарен состав во саботата ја одржа својата конститутивна седница и едногласно го реизбра Трајко Вељаноски за претседател на Собранието. Иако СДСМ, неговите коалициски партнери и НДП објавија дека не ги прифаќаат пратеничките места, Собранието ги верификуваше мандатите на сите 123 пратеници, со што ги означи нотарските изјави доставени до ДИК како невалидни. Ваквиот потег СДСМ го протолкува како доказ за „самоволието, насилството и ароганцијата на власта“. Иако се очекуваше дека предлогот Вељаноски трет пат да седне на собраниската претседателска фотелја ќе предизвика раздор меѓу досегашните владини партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, неговиот избор доби поддршка од 87 гласа без ниту еден против или воздржан. За него гласаа и пратениците од ДУИ и ДПА. Вељаноски во своето обраќање пред новиот парламентарен состав нагласи дека е потребно државно единство и ги повика пратениците од опозицијата „да го почитуваат Уставот“ и да дојдат во парламентот. На седницата присуствуваа ...
сите 19 | | | веќе видена

Во соопштение упатено само до албанските медиуми во земјата, ДУИ објаснува на електоратот зошто се одлучиле повторно да влезат во владата. Партијата на Али Ахмети вели дека тоа било поради потребната стабилност на земјата пред предстоечкиот НАТО Самит наесен, и дека доколку до тогаш нема напредок во евро – интеграциите ДУИ ќе го преиспитале своето учество во владата. Според соопштението, ДУИ останува на ставот дека изборот на Иванов е легален но не е легитимен, бидејќи тој не е консензуален кандидат на сите етнички заедници.
сите 16 | | | веќе видена

Илија Димовски е новиот координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, потврдува за 24 Вести извор од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ. Силавана Бонева по речиси 9 години шефување со пратениците на Груевски, нема да биде на таа позиција. Бонева тоа и го објави јавно на својот фб профил се заблагодари за досегашната поддршка на ИК на ВМРО ДПМНЕ да биде координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ. Од останатите пратенички групи нема информација кој ќе им биде шеф на нивните пратеници. Неизвесно е дали во ДПА функцијата ќе продолжи да ја врши Имер Алиу, како и кој од новите пратеници на ДУИ ќе ја координира пратеничката група на Ахмети, со оглед на фактот дека поранешниот Неџати Јакупи не е повеќе пратеник.
сите 6 | | | веќе видена