ДУИ

Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. „Кај нас се евидентни последиците од неконсолидираната политичка култура, непостоењето на долги демократски традиции и непочитувањето на институции. Не е на завидно ниво државната зрелост кај политичарите, ниту институционалната зрелост на државата. Излезот од ...
| | веќе видена

Во историјата на самостојна Македонија, непризнавани беа шефовите на државата: ВМРО-ДПМНЕ го оспори легитимитетот на Глигоров и на Црвенковски, а СДСМ на Трајковски и на Иванов, со што „резултатот“ е изедначен - 2 : 2. Полупразната сала на собраниската седница за инаугурација на претседателот Ѓорге Иванов за неговиот втор мандат, ја оживеа приказната за сите непризнавани македонски претседатели и за континуираното (само)девалвирање на највисоката функција во државата. Неприсуството на ДУИ, поради отфрлањето на нивната идеја за консензуален претседателски кандидат, и на СДСМ и НДП - поради непризнавање на изборниот процес заради „системска кражба на гласови“, на површина изнесе многу прашања. Каде е дефектот - во ниската политичка култура, во непостоењето на институционална зрелост или во основните правила на изборната демократијата кои се прегазени од гласачките машинерии? Според професорот од Правниот факултет, Владо Поповски, сѐ е причински-последично поврзано. Професор Владо Поповски „Кај нас се ...
сите 5 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. “ Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција”, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. “ Поранешниот лидер на партијaта на ...
сите 3 | | | веќе видена

Зоран Заев останува на лидерската позиција на СДСМ. И покрај јасната поделеност на партијата на два блока тој доби убедлива поддршка од делегатите на партискиот конгрес. За доверба кон Заев гласаа 413 делегати, а за недоверба 176. По објавувањето на резултатите од гласањето Заев порача дека „не е време за еуфорија“ и дека „на конгресот не победија бројките, туку дебатата и демократијата“. „Тоа е квалитет кој го поседува само СДСМ. Подготвен сум да пружам рака секому. И забелешките на оние кои зборуваа во насока за моја недоверба треба да се разберат како коректив за ова раководство“, рече Заев. Партискиот конгрес, 18. по ред за социјалдемократите, почна во неделата претпладне. Изјавата за медиумите Заев ја даде точно на полноќ по маратонската 12 часовна дискусија зад затворени врати во која учествуваа околу 40 делегати. Дискусијата на моменти била под нивото, со меѓусебни обвинувања или дофрлања од делегатите, и повремено прекинувана со аплаузи или довикувања „уа“, во зависност од тоа кој бил на ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов положи вчера свечена заклетва во парламентот, со што го почна и официјално вториот мандат, по победата што ја оствари на петтите претседателски избори во земјата. Инаугурацијата почна со половина час задоцнување, а сликата во парламентот беше многу поразлична од таа на истиот датум пред пет години. Двете парламентарни редици, резервирани за опозицијата и за втората по бројност владејачка партија, ги пополнија овој пат единствено пратениците на ДПА и министрите на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и ДУИ, како што и се очекуваше, не се појавија на седницата. Опозициските социјалдемократи не дојдоа затоа што не ги признаваат двојните избори што се одржаа на 27 април, а владејачката ДУИ поради тоа што не го признава легитимитетот на старо-новиот шеф на државата. Така новоизбраните пратеници на двете партии немаа можност да ги слушнат директно пораките што им ги упати Иванов од собраниската говорница. Тој им порача на социјалдемократите дека бојкотот на претседателската функција и на парламентот значи ...
сите 12 | | | веќе видена

ДУИ е подготвена да го промени ставот околу легитимитетот на претседателот Ѓорге Иванов само доколку во државата се постигне консензус за промена на името. Ова вчера неофицијално го брифираа од партијата на Али Ахмети, откако нивните пратеници ја бојкотираа инаугуративната седница. Доколку се постигне договор со Грција, тоа ќе биде нивниот придонес за создавање позитивна политичка клима во надминувањето на најголемиот проблем со кој се соочува државата. За ДУИ непризнавањето на легитимитетот на Иванов не е проблем и не треба да се зема предвид при распределбата на ресорите, особени на оние кои имаат поделена надлежност со претседателот на државата. Оттука, не гледаат никаква причина да се откажат од министерството за одбрана, бидејќи како што велат, во мирновремени услови надлежностите се целосно поделени. Велат, нема да има проблем ни со Советот за безбедност бидејќи тој се свикува само кога има некаква закана, а изминатите пет години не одржа ниту една седница. Иако се' уште формално не се почнати ...
сите 52 | | | веќе видена

На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани, без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност Со свечена изјава во Собранието пред пратениците и дипломатскиот кор вчера официјално започна вториот петгодишен мандат на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. На инаугурацијата не се појавија пратениците од опозициската коалиција предводена од СДСМ, кои претходно одлучија да не ги прифатат добиените мандати. Во говорот по свечената изјава Иванов повика да се надминат теснопартиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, ...
сите 10 | | | веќе видена

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - Интелектуалците Албанци прашуваат - Со што Груевски ја условува ДУИ? - Заев по конгресот: Да нема победници и поразени! - Филмот на Столе Попов „До балчак“ во долгови - Фејсбук профил на ДУИ и УЧК ги прогласи Геровски и Кабранов за „заколнати непријатели на Албанците“ - колумна на Мирослав Грчев
сите 3 | | | веќе видена

Со денешната инаугурација Ѓорѓе Иванов го започна својот втор претседателски петгодишен мандат. Актуелните политички констелации во кои Иванов го започнува вториот мандат отвораат повеќе дилеми околу тоа како Иванов ќе ја извршува својата функција во наредните пет години. НОВА побара коментари од аналитичарот Арсим Зеколи и професор Јове Кекеновски. “Судејќи според денешната церемонија, може да се каже дека денешново утро јасно укажува какви ќе бидат претседателските денови на господинот Иванов во неговиот втор мандат. Доколку во првиот мандат повеќе или помалку беше присилен да се однесува како последен помеѓу првите, денешната сцена од Собранието навестува дека во вториот мандат ќе биде прв помеѓу последните, пиров победник за церемонијална фигура без политички гравитас кој е сосема префрлен од претседателската палата во тесниот кабинет на Премиерот. Што се однесува на домашната сцена, мислам дека после дебаклот на ДУИ во преговорите и лицемерното затскривање зад формулата “легален но не легитимен”, во ...
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска е и официјално инаугуриран за шеф на државата.На свеченоста во македонското Собрание, очекувано, отсуствуваа ДУИ и СДСМ, едните поради концептот, другите поради бојкотот. ДПА пак му даде силна поддршка на Иванов, а тој в Да се надминат теснопартиските интереси,дијалогот да се врати во институциите, а опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности.Во сложени меѓународни услови Македонија треба да ги брани своите и интересите и вредностите на нејзините граѓани, порача претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето во Собранието по повод инаугурацијата за вториот мандат како шеф на државата. Тој рече дека ќе биде претседател на сите граѓани без оглед за кого гласале на изборите и без разлика на верската, етничката и политичката припадност. Иванов истакна дека во моментов од сите избрани од граѓаните се бара посветеност,одговорна работа и промисленост иако како што рече, довербата која нему му ја довериле граѓаните некои опозициски ...
сите 13 | | | веќе видена