ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, како партии кои ја добија најголемата доверба на граѓаните, одлучија да формираат ново парламентарно мнозинство. Партиите, согласно своите прогрмаски определби и изборни ветувања одлучија главни приоритети на идното владино делување во наредниот период да бидат евроатлантските интеграции, како и економскиот развој на земјата, изразен преку реформи и проекти за подобрување на економската и социјалната состојба, нови работни места и инвестиции. Оттука ќе се формира и заедничка мешовита работна група од двете партии, за помагање, подршка и проценка на работата на владата и ресорните министерства вклучени во евроатлантскиот интегративен процес. Економските ресори во владата, советот и соодветните владини институции ке работат со засилена динамика на зацртаните економски цели. Во периодот кој следи, а согласно програмските и утврдените постулати, особено до самитот на НАТО и Министерскиот совет на ЕУ, претставниците на оваа работна група ќе ги информираат редовно партиите за постигнатите ...
сите 8 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ постигнаа согласност за формирање нова влада. Во заедничкото соопштение од двете партии се вели дека согласно своите програмски определби и изборни ветувања одлучија главни приоритети на идното владино делување во наредниот период да бидат евроатлантските интеграции, како и економскиот развој на земјата, изразен преку реформи и проекти за подобрување на економската и социјалната состојба, нови работни места и инвестиции. При договарањето на оваа коалиција, пред се ги имале интересот на граѓаните за овие прашања, како и контекстот на времето и моментот во кој се наоѓа Република Македонија, регионот, но и пошироко. Посочуваат дека за таа цел ќе се формира и заедничка мешовита работна група од двете партии, за помагање, подршка и проценка на работата на владата и ресорните министерства вклучени во евроатлантскиот интегративен процес.
сите 10 | | | веќе видена

Досегашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ одлучија да ја формираат новата Влада. Приоритет ќе бидат евроинтеграциите и економскиот развој на државата. Досегашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ одлучија да ја формираат новата Влада. Приоритет ќе бидат евроинтеграциите и економскиот развој на државата. Во заедничкото соопштение на двете партии кои на последните избори ја добија најголемата доверба на граѓаните, се вели дека при договарањето на оваа коалиција пред се ги имале интересот на граѓаните за овие прашања, како и контекстот на времето и моментот во кој се наоѓа Македонија, регионот но и пошироко. Со заедничка заложба за нови инвестиции и проекти ќе креираат нови работни места, кои ќе донесат подобар еконосмки развој. Партиите, согласно своите програмски определби и изборни ветувања одлучија главни приоритети на идното владино делување во наредниот период да бидат евроатлантските интеграции, како и економскиот развој на земјата, изразен преку реформи ...
сите 11 | | | веќе видена

Едногласниот реизбор на Трајко Вељановски за претседател на Парламентот како единствен предлог за оваа функција, но и согласноста на ДУИ и покрај нивните изборни ветувања дека оваа фотелја е резервирана за нив, предизвикува различни реакции кај експертите. Аналитичарот Мерсел Биљали бара нова политичка партија, која би станала сериозна алтернатива на ДУИ и на ум го има Зијадин Села, затоа што политиката на Ахмети се лажни ветувања. -Голема е дискрепанцата меѓу ветувањата на електоратот и она што се остварува. Ако правиме симболична компарација што значи јавниот збор во демократијата и кај нас, слободно можеме да кажеме дека се работи за голем неморал, без никаква одговорност се гази она што е ветено. Пред неколку дена се даваа ветувања и волјата на граѓаните е прегазена. Се бараше консензуален претседател и сега се свртија кон ѕид. Ахмети нема контрола во ДУИ, туку бизнис- криминална група ја држи контролата. Јавно ветија неколку политики: добивање една од трите најзначајни функции во државата, претседател ...
сите 12 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, како партии кои ја добија најголемата доверба на граѓаните одлучија да формираат ново парламентарно мнозинство, се вели во заедничкото соопштение во сабота. „Партиите, согласно своите програмски определби и изборни ветувања одлучија главни приоритети на идното владино делување во наредниот период да бидат евроатлантските интеграции, како и економскиот развој на земјата, изразен преку реформи и проекти за подобрување на економската и социјалната состојба, нови работни места и инвестиции”, се вели во соопштението. Понатаму се додава дека ќе биде формирана и заедничка мешовита работна група од двете партии, за помагање, поддршка и проценка на работата на владата и ресорните министерства вклучени во евроатлантскиот интегративен процес. Двете партии наведуваат дека економските ресори во владата, советот и соодветните владини институции ќе работат со засилена динамика на зацртаните економски цели. „Во периодот кој следи, а согласно програмските и утврдените постулати, особено до самитот на НАТО и ...
сите 7 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи е резигниран од тоа како ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја водеа и изборната кампања и преговорите за нова Влада и укажува дека нивните политики, но и политиките на некои други партии, не ја водат Македонија кон развој и евроатлански интеграции, известува Телма . - Кога ќе ги погледнете лицата од преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, тогаш ви е јасно каде оваа држава оди, дека се движи кон се поголем криминал и корупција. По 24 декември е беспредметно да се разговара за парламентарна демократија. Кога ќе ги погледнете составите на ДУИ и на ДПА тогаш ќе си речете дека ние во Македонија немаме проблем со граѓаните ниту со национализам, туку со перфидни ставови на лица од партии кои шират шовинизам. Прашањето на името на државата веќе не е приоритетно за меѓународниот фактор. Пораките од Брисел и особено од Берлин се дека нема зошто да се очекува Македонија да се доближи до ЕУ и НАТО - вели Зеколи за Телма. Видеото е тука .
сите 4 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија со 86 гласа „за“ денеска на конститутивната седница ги верификуваше мандатите на сите 123 пратеници избрани на предвремените парламентарни избори одржани на 27 април. Претседателот на Комисијата за верификација на мандатите, Александар Николовски, повикувајќи се на конечниот Извештај на Државната изборна комисија од спроведените предвремени парламентарни избори, на Изборниот законик, Законот и Деловникот на Собранието, предложи Парламентот да ги верификува мандатите на сите 123 пратеници, иако СДСМ и НДП најавија не прифаќање на мандатите и изјави на нотар. - Согласно член 13 од Деловникот на Собранието надлежност е на Верификационата комисија врз основа на Извештајот на ДИК за избор на секој пратеник да поднесе писмен извештај со предлог за верификација на мандатот на секој пратеник пооделно. Во случајов согласно Извештајот на ДИК неспорно пратениците на коалицијата СДСМ, НСДП, ЛДП, ОМ, Партија за движење на Турците на Македонија, ПЦЕР, Српска странка во Македонија, ...
сите 27 | | | веќе видена

Присуството на двајцата амбасадори во законодавниот дом, како и на голем број претставници на дипломатскиот кор е јасна порака против сите кои се одлучија да бојкотираат. Амбасадорот на САД Пол Волерс и првиот човек на делегацијата на ЕУ во Македонија Аиво Орав присуствуваат на конститутивната седница на осмиот собраниски состав, која е во тек. Присуството на двајцата амбасадори во законодавниот дом, како и на голем број претставници на дипломатскиот кор е јасна порака против сите кои се одлучија да бојкотираат. Голем број меѓународни институции и светски политичари во изминатиов период јасно и гласно повикуваа дека бојкотот на Собранието не е пожелен и може да и донесе штета на Македонија, дополнително потенцирајќи дека опозицијата треба да ги прифати изборните резултати и волјата на граѓаните кои гласаа на најмирните, фер и демократски избори во историјата на Македонија. Имено, денешната седницата ја води најстариот пратеник Стојан Миланов од Социјалистичката партија, а на неа, од вкупно 123 избрани ...
сите 30 | | | веќе видена

87 пратеници мегу кои и пратениците на ДУИ и ДПА гласаа Трајко Вељаноски по трет пат да биде избран за претседател на собранието. Тој изрази задоволство што на конститутивната седница повеке од две третини од пратениците ја манифестирале почитта кон граѓаните кои ги гласале и што се дојдени на работните места. Тој во истовреме упати повик и до опозицијата - Повикувам сите да бидат свесни за својата историска одговорност и да не дозволат личните суети да ја надминат почитта кон Македонија. Ги повикувам нашите колеги од опозицијата да дејствуваат во рамките на уставот и на законите, односно да дојдат тука во Парламентот за да работиме. Демократијата не познава друг начин на работа освен аргументирана дебата и меѓусебно уважување, рече Вељаноски. Вељановски беше единствен предлог за функцијата претседател на собранието, од страна на комисијата за избори и именување. Претходно на предлог на комисијата за верификација на мандатите собранието ги констатира мандатите на сите 123 пратеници, согласно конечниот ...
сите 28 | | | веќе видена

И во наредните четири години македонското Собрание ќе го води досегашниот спикер Трајко Вељаноски. На денешната конститутивна седница, Комисијата за избори и именувања го предложи, а мнозинството го изгласа Вељаноски за претседател на Собранието. Седницата беше отворена со звуците на македонската химна, а во присуство на странски амбасадори и истакнати личности од јавниот живот. Ја водеше најстариот пратеник од осмиот пратенички состав, Стојан Миланов од Социјалистичката партија. Верификационата комисија смета дека нема основа за оспорување на освоените мандати на 123-те избрани пратеници. Комисијата му предлага на Собранието да ги верификува мандатите на избраните пратеници во Собранието на Република Македонија. Александар Николовски, претседател на Верификационата комисија. Од вкупно 123 избрани претставници на предвремените парламентарни избори, на седницата присуствуваа 85 пратеници. Како што беше најавено, во салата не се појавија членовите на опозициските СДСМ и нејзините коалициски партнери, како и ...
сите 45 | | | веќе видена