ДУИ

Ѓорге Иванов со свечената изјава дадена во Собранието на Македонија, без присуство на опозицијата и ДУИ, го започна вториот мандат како Претседател на државата. Ја повика опозицијата да биде разумна како и да се оствари дијалог со кој би се покажала демократската капацитативност на државата. Иванов во делот на надворешната политика рече дека евроатлантските интеграции остануваат како главна заложба. Во говорот потенцираше дека е претседател на сите и дека заложбата на некои партии за консензуален кандидат е противуставна.
сите 41 | | | веќе видена

Легитимитетот на претседателот на Република Македонија, исто како, и легитимитетот на пратениците, на градоначалниците, на советниците, се добива единствено и само на избори, и единствено и само од избирачите во Република Македонија, смета универзитетската професорка Татјана Каракамишева-Јовановска, коментирајќи одлуката на ДУИ да не го почитува легитимитетот на претседателот на РМ. -Ниту една партија во системот не е ниту може да биде над избирачите, над граѓаните во РМ и над нивната на избори изразена волја за тоа кој ќе ги претставува и застапува нивните интереси во институциите на системот. Без разлика дали легитимитетот ќе се разгледува од дескриптивен, или од нормативен аспект, ако веќе се навлегува во неговата теоретска димензија, едно е неспорно, а тоа е дека легитимитетот на граѓаните, односно поддршката на граѓаните дадена за некој политичар е, пред се, морална обврска, а потоа и политичка обврска (облигација) за сите, а посебно за претставниците на политичките партии, која мора да ја почитуваат ...
сите 2 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде ...
сите 88 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде ...
сите 59 | | | веќе видена

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, ...
сите 59 | | | веќе видена

Изборите одредија кој ќе биде претседател, кој пратеник, кој ќе ја составува Владата, кој ќе управува со државата во наредните години. Од нив се бара посветеност и одговорна работа. Сериозност и промисленост. Секој што добил мандат мора да е свесен и одговорен за ова, изјави Иванов на инаугурацијата. -Токму тој мандат, токму таа доверба, денес некои опозициски партии ја доведуваат во прашање, одбивајќи да ги признаат резултатите од изборите. Како претседател, загрижен сум за тие реакции и постапки, бидејќи сум и нивен претседател. Денес јасно ќе кажам: Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата „претседател на Република Македонија“, всушност ги бојкотираат граѓаните кои гласале на претседателските избори. Оние што го бојкотираат Собранието за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните, кои гласале и за нив, истакна Иванов. Иванов излезе со повик до опозицијата: -Ја повикувам опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Демократијата ...
сите 110 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани, истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието, со што започна неговиот втор мандат како шеф на државата. Иванов во обраќањето пред пратениците и дипломатскиот кор истакна дека кога пред пет години ја презел функцијата, светот се наоѓал во глобална финансиска криза, но сега кризите полека се надминуваат. Во такви сложени услови неопходно е, смета Иванов, Македонија успешно да ги брани своите интереси. Иванов нагласува дека бил и ќе остане претседател на сите граѓани и ја повика опозицијата да биде разумна и да започне со дијалог во институциите на системот. Ѓорге Иванов, гласање за парламентарни 2014 (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) - Денес од ова место повикувам да се надминат теснопартиските интереси. Ја повикувам опозицијата да биде доследна на демократските принципи. Демократијата функционира ...
сите 61 | | | веќе видена

На денешната инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов не присуствуваа опозициската СДСМ, ДУИ и партијата на Руфи Османи. Во собраниската сала се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ Чедомир Саздовски. На почетокот на обраќањето пред пратениците, претседателот Иванов изрази огромна благодарност до граѓаните кои придонеле да се одржат мирни, фер и демократски избори. Иванов во обраќањето пред пратениците и дипломатскиот кор истакна дека кога пред пет години ја презел функцијата светот се наоѓал во глобална финансиска кризи но со тек на време кризите полека се надминуваат. -Во такви сложени услови неопходно е, смета Иванов, Македонија успешно да ги брани своите интереси. Иванов нагласува дека бил и ќе остане претседател на сите граѓани. Иванов изјави дека ДИК ефикасно ги спровела изборите, а им се заблагодари и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ за непристрасноста при следењето на изборниот процес во Македонија за време на изборите.
сите 116 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат. Во говорот по свечената изјава, Иванов повика да се надминат тесно-партиските и личните интереси и опозицијата да остане доследна на демократските принципи и вредности. Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Им искажа огромна благодарност на граѓаните на Република Македонија кои придонесоа, како што рече, да се одржат мирни, фер и демократски избори, на кои победи демократијата, граѓаните, Македонија. - Исто така и честитам на Државната изборна комисија што ефикасно ги спроведе изборите. Со тоа го подигна стандардот за демократските избори во Република Македонија. Им благодарам на домашните и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за непристрасноста во следењето на изборниот процес во Македонија. Оценките за изборите што ги даде ...
сите 116 | | | веќе видена

Со денешната свечена заклетва на претседателот ќе спласне и наелектризираната предизборна атмосфера, која, како што знаеме, беше проследена со нагласена „национална реторика“ од партиите што ја добија мнозинската поддршка од македонскиот и албанскиот електорат Во наредниот период нè очекуваат повремени влошувања на односите меѓу владејачките партии Појасна сликата за постизборна Македонија Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов. По постигнатиот договор на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ за партиципирање во новата влада, денеска се очекува пратениците на интегративците со своето присуствo на инаугурацијата на Иванов да заборават на своите претходни изјави за избор на „консензуален претседател“. Со денешната свечена заклетва на претседателот ќе спласне и наелектризираната предизборна атмосфера, која, како што знаеме, беше проследена со нагласена „национална реторика“ од партиите што ја добија мнозинската поддршка од ...
сите 240 | | | веќе видена