ДУИ

Ситуацијата околу парламентарните и претседателските избори во земјата, евроатлантската интеграција како и судскиот процес за случајот Смилковско езеро, биле темите на кои разговарале лидерот на ДУИ, Али Ахмети и амбасадорот на ОБСЕ, Ралф Брет. Амбасадорот на ОБСЕ му ја честиташе победата на Ахмети на изборите на 27 април и го оцени изборниот процес наведувајќи дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети се заблагодари на мисијата на ОСБЕ за набљудувањето на изборите и се наврати на одлуката на ДУИ, како победничка партија кај Aлбанците, да коалицира со победничката партија кај македонскиот блок ВМРО-ДПМНЕ. Ахмети потенцираше дека ДУИ одлучи да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. Во врска со пишувањето на медиумите Ахмети ги отфрли сите шпекулации во медиумите за барањата на ДУИ и ...
сите 7 | | | веќе видена

Парламентарните и претседателските избори, евроатлантската интеграција, како и судскиот процес за случајот Смилковско езеро биле теми на денешната средба на амбасадорот на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет со лидерот на ДУИ Али Ахмети, во седиштето на партијата во Тетово. Како што соопштуваат од ДУИ, на средбата амбасадорот Брет му ја честитал победата на Ахмети на изборите од 27 април и навел дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети, во однос на одлуката на ДУИ, да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ потенцирал дека партијата одлучила да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година, а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. - Ахмети се изјасни дека страните разговараат околу усогласувањето на платформите како и за подготовка на заедничка владина програма, додека пак поделбата на власта и начинот на фукционирање на коалицијата ќе се договара на ...
сите 8 | | | веќе видена

Како што соопштуваат од ДУИ, на средбата амбасадорот Брет му ја честитал победата на Ахмети на изборите од 27 април и навел дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети, во однос на одлуката на ДУИ, да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ потенцирал дека партијата одлучила да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година, а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. - Ахмети се изјасни дека страните разговараат околу усогласувањето на платформите како и за подготовка на заедничка владина програма, додека пак поделбата на власта и начинот на фукционирање на коалицијата ќе се договара на крајот. Но, од сите овие фази, за ДУИ поголема важност има првата точка на договорот со кој се става акцент на евроатлантската интеграција на земјата во пресрет на самитот на НАТО, извештајот за напредок на Македонија од Европската Комисија за проширување и самитот на ...
сите 9 | | | веќе видена

Амбасадорот на ОБСЕ му ја честиташе победата на Ахмети на изборите на 27 април и го оцени изборниот процес наведувајќи дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети се заблагодари на мисијата на ОСБЕ за набљудувањето на изборите и се наврати на одлуката на ДУИ, како победничка партија кај Aлбанците, да коалицира со победничката партија кај македонскиот блок ВМРО-ДПМНЕ. Ахмети потенцираше дека ДУИ одлучи да се фокусира во изнаоѓањето напредок во една единствена точка до крајот на оваа година а тоа е евроатланската интеграција на земјата и регионот. Во врска со пишувањето на медиумите Ахмети ги отфрли сите шпекулации во медиумите за барањата на ДУИ и распределба на владините ресори заедно со сите спомнати можни имиња. Лидерот на ДУИ потенцирал дека страните разговараат околу усогласувањето на платформите како и за подготовка на заедничка владина програма, додека пак поделбата на власта и ...
сите 10 | | | веќе видена

Претставници од Исламската верска заедница не присуствувале на инаугурацијата на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. НОВА ги контактираше ИВЗ, но од таму велат дека во моментот не можеле да ни одговорат бидејќи „тие што биле надлежни за одговарање на нашето прашање биле на пат од кој што ќе се врателе наредната недела“, по што и ќе одговореле. Аналитичарот Рамадан Рамадани, за НОВА вели дека прашањето е дали ИВЗ е во служба на сите муслимани во земјава или е во служба на политичката партија ДУИ. „Со вака необразложено неприсуство на инаугуарцијата на претседател на држава, ИВЗ е во ризик да биде разбрана како подогранок на ДУИ што дополнително ја компромитира нејзината позиција како преставник на муслиманите во Македонија“, додава Рамадани. Според Рамадани, ова отвора прашања дали ИВЗ ги претставува сите муслимани како што се Турците, Ромите, Бошњаците, македонските муслимани и други и брани нивните верски права и слободи или е во служба на една политичка партија. Вчера ДУИ не се појави на инаугурацијата ...
сите 7 | | | веќе видена

Аналитичарите имаат поделени мислења околу тоа какви ќе бидат односите меѓу старо-новите партнери во новата Влада. Тоа што претседателот Ѓорге Иванов стана претседател кој интегративците не го признаваат, а не го добија ниту спикерското место во парламентот, само го потврдува фактот дека политиката ја води владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која, пак, не е во позиција да биде уценувана, вели професор Алајдин Демири. Груевски ги доживува барањата на Албанците како уцени. Али Ахмети нема капацитет да уценува за тоа како ќе изгледа новата влада, затоа што неговото заложништво веројатно не може да му овозможи да прави поинаква влада или да авансира барања за Албанците. Алајдин Демири, универзитетски професор. „Груевски ги доживува барањата на Албанците како уцени. Али Ахмети нема капацитет да уценува за тоа како ќе изгледа новата влада, затоа што неговото заложништво веројатно не може да му овозможи да прави поинаква влада или да авансира барања за Албанците“, вели Демири. По ваквиот развој на настаните, според ...
сите 6 | | | веќе видена

Порталот на албански јазик „Шкипмедиа“ објавува дека веќе почнал „пазарот“ на функции помеѓу коалиционите партнери ВМРО ДПМНЕ и ДУИ. ДУИ, според нив, по се изгледа ќе ја добие Управата за јавни приходи, додека ВМРО ДПМНЕ ќе го крои раководството во Македонски пошти. Според порталот, ДУИ ќе го земе и Министерството за образование на наука.
сите 2 | | | веќе видена

Иванов се обврза дека ќе биде претседател на сите, укажувајќи дека го избираат граѓаните, а не заедниците. ДУИ, пак, која не присуствуваше на инаугурацијата, рече дека не ја признава легитимноста на претседателот, а ја признава легалноста на неговиот избор ИНАУГУРАЦИЈА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ЗА НОВ ПЕТГОДИШЕН МАНДАТ Гласовите што ги добив за да ја извршувам функцијата претседател немаат ниту етнички ниту религиски предзнак. Претседателот го избираат граѓаните, а не заедниците. Бев и ќе останам претседател на сите граѓани, без оглед за кого гласале. Вака вчера се обрати во Собранието претседателот Ѓорге Иванов, повикувајќи да се надминат теснопартиските и личните интереси и укажувајќи дека „демократијата функционира кога се почитуваат правилата на игра, кога се почитуваат законите и Уставот“. Иванов се обврза дека ќе ја гарантира унитарноста на државата, дека ќе го брани уставното име. Притоа останува и определбата за НАТО и за ЕУ, како и волјата за соработка со соседите. На инаугурацијата не ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонска пошта повеќе нема да биде во „владение“ на ДУИ, оти раководството на ова јавно претпријатие во иднина ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ, кое пак ќе се откаже од Управата за јавни приходи (УЈП), дознава порталот Шќипмедиа , повикувајќи се на извори во ДУИ за резултатите од преговорите. Меѓу другите промени за кои известува Шќипмедиа е и тоа дека нов министер за образование и наука ќе биде кадар на ДУИ, а на вицепремиерското место се враќа Абдилаќим Адеми, преземајќи го ресорот за Рамковен договор од сопартиецот Муса Џафери. Фото: Плусинфо
сите 2 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. „Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција “, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на МРТ од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. „Поранешниот лидер на партијaта н е ...
сите 2 | | | веќе видена