ГРОМ

ГРОМ, партијата на Стевчо Јакимовски, најверојатно ќе биде третиот партнер во владата, јави Либертас , повикувајќи се на извори од партијата. Според информациите на порталот, Груевски му ветил на Јакимовски дека вечерва е крајниот рок во кој тој ќе му соопшти дали во Владата ќе има простор за неговата партија. Исто така, пишува Либертас, не е исклучено Министерството за образование да му припадне на ГРОМ, а на негово чело да застане претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски. „До овој момент немало комуникација меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Карпош, иако се претпоставува дека мандатот на Чедомир Саздовски и желбата да Груевски зад себе да има 62 пратеника ќе надвладее над внатрепартиската битка за ресори и распределбата на министерствата со ДУИ“, пишува Либертас.
сите 11 | | | веќе видена

Во Македонија лани биле регистрирани 116 инциденти предизвикани од омраза, се наведува во направената анализа за 2013 и 2014 година за инцидентите сторени од омраза, кои вчера Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија ја презентираше на прес-конференција. - Хелсиншкиот комитет е единствената организација којашто ги нотира инцидентите сторени од омраза во соработка со МВР - рече претставничката од Комитетот, Уранија Пировска. Како што информираат од ХК, од минатогодишните 116 инциденти предизвикани од омраза, само три биле пријавени во Хелсиншкиот комитет, додека за сите останати било известено од медиумите. Анализата покажува дека најчести жртви на злосторствата од омраза се малолетниците и припадниците на ЛГБТ-заедницата, а меѓу жртвите од насилство во автобуси подеднакво се застапени и Македонците и Албанците. -Повеќето од автобусите сообраќаат меѓу населени места со Македонци и Албанци, а од сите напади во автобуси дури 66 отсто се случија во автобусите со број 9 и 65, каде што живее етничко ...
сите 9 | | | веќе видена

Засега до Антикорупциската комисија, само ДПА и ГРОМ доставиле финални финансиски извештаи за изборната кампања. Дваесеттина дена по завршувањето на претседателските и предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се уште ги немаат поднесено финалните извештаи. Ако вие имате една нетранспарентност во финансирањето на политичките партии особено на изборните кампањи, сомнежот е присутен и недозволиво е за оваа прашање да се разговара само вака медиумски. Драган Малиновски, поранешен антикорупционер. Поранешниот антикорупционер Драган Малиновски, вели дека постојат повеќе санкции кој законот ги предвидува за неподнесување на финансиски извештаи и незаконско финансирање на изборната кампања. „Една од санкциите е прекршочна одговорност за организаторот на кампањата и се движи од 4.000 до 5.000 евра. Најсериозна санкција која е регулирана во изборниот законик е затворска казна од најмалку 5 години“, изјави Малиновски. x Неодамна невладината организација Транспаренси Интернешанал Македонија поднесе ...
| | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. „Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција “, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на МРТ од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. „Поранешниот лидер на партијaта н е ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчките весници и онлајн медиуми јавија дека Ѓорге Иванов ја положи свечената заклетва за претседател на Република Македонија, а најголем интерес од неговото обраќање предизвика делот во кој што повтори дека се обврзува да ги штити Уставот и уставното име. “ Нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. Нема да прифатам никакви идеи или предлози кои што претставуваат закана за македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на коегзистенција”, е цитатот на македонскиот претседател пренесен во грчкиот печат. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, Прототема, Елефтеротипија, Реал, Нафтеборики и други информираат и дека на заклетвата не присуствуваше опозицијата предводена од СДСМ и ДУИ на Али Ахмети. И случувањата во СДСМ остануваат во фокусот на грчкиот печат. Прототема пишува дека на конгресот на СДСМ беше изгласано Зоран Заев да остане лидер на партијата. “ Поранешниот лидер на партијaта на ...
сите 3 | | | веќе видена

Жестока преписка и обвинувања на релација СДСМ – Стевчо Јакимовски се разви по конгресот на СДСМ, на кој му беше изгласана довербата на Зоран Заев и понатаму да ја води партијата. Лидерот на ГРОМ испровоциран од говорот на Рамила Шекеринска на Конгресот на СДСМ во кој таа рекла дека струмичкиот градоначалник доколку сакал, на минатите избори можел да биде Стевчо, испрати писмена реакција до јавноста. Во неа вели дека токму Заев бил првиот кој му честитал откако се решил сам да се кандидира. Јакимовски вели дека ја чува СМС- пораката и дека може да ја објави доколку Шекеринска инсистира. „На 16 февруари 2013 година, примив две пораки. Едната од Бранко Црвенковски, другата од Зоран Заев. За Шекеринска е многу поинтересна онаа што ми ја напиша Заев и која уште можам да и ја покажам. А таа гласи вака: „Се гордеам што имам таков другар во партија“. Е па сега нека се договорат, ќе се гордеат со мене или ќе се срамат?!“, вели Јакимовски. Според него, Заев во екот на отпорот на СДСМ, постојано му се јавувал на ...
сите 286 | | | веќе видена

Ова е решено на денешниот координативен состанок, на иницијатива на членот на Советот на општина Карпош и претседател на Комисијата за јавни дејности, образование и социјална заштита,  проф. д-р Зоран Поповски и стручниот секретар на Детскиот ликовен центар Харалампие Манчев. На состанокот присуствувале и претставници од амбасадите на Црна Гора и Србија во Македонија и директорот на Бугарскиот културно-информативен центар во Република Македонија Димитар Христов. Традиционалната  детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ ја организираат општина Карпош и Детскиот ликовен центар од оваа општина. Освен традиционалната ликовна колонија  се планира да биде организирана и работилница на која децата ќе се запознаваат со употреба на нови и креативни сликарски техники. Учениците ќе ги придружува по еден ликовен педагог. За гостите од другите држави е предвидено и запознавање со културните и туристичките знаменитости на Карпош и Скопје. На колонијата се очекува да присуствуваат и деца од Стари ...
| | веќе видена

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, и лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска повторно излегоа со меѓусебни обвинувања за тоа дали неговиот потег да излезе од СДСМ и самостојно да оди на локалните избори бил исправен или не. Јакимовски, предизвикан од говорот на Радмила Шекеринска на вчерашниот конгрес дека и Заев можел да го следи неговиот пример за учество на локалните избори, нагласи дека токму лидерот на СДСМ бил тој што му се јавил да му честита за одлуката што ја донел за учество на изборите. Јакимовски тврди дека Заев во пораката напишал дека се гордее дека има таков другар и оти сè уште ја чува пораката во својот телефон. Лидерот на ГРОМ уште и вели дека токму Заев непосредно пред локалните избори постојано му се јавувал на Груевски и го молел да го продолжи рокот за кандидирање за да може во меѓувреме да го убеди Црвенковски да учествуваат на изборите. СДСМ на ова реагираше со соопштение во кое стои дека Јакимовски изнесува целосни невистини. „Коалиционерот на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во општина ...
сите 279 | | | веќе видена

Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата Заев останува лидер на социјалдемократите. Поделеноста на конгресот очигледна. Поранешните функционери лобирале Пендаровсјки да дојде на челната позиција во партијата. Но според информациите кои кружат во јавнсота тој се колебал дали да го прифати предлогот. Додека пендаровски размислувал, Заев пак ги убедувал делегатите да му гласаат доверба, со ветување дека ќе ги следи насоките од екс лидерот Црвенковски. Откако поранешните пратеници Гордан Георгиев и Митре Вељановски, како и екес претседателот на скопската организација Есад Рахиќ побарале негова оставка, тој надвор од салата пред хотелот Александар Палас им ветил дека ќе работи како што ќе диктира Црвенкосвки. По големиот изборен пораз, тој повторно остана на чело на партијата, но и на ставот дека изборите биле нелегитимни.Сепак, контра неговите ...
сите 18 | | | веќе видена

На осмата детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ во септември ќе учествуваат и младите сликарски таленти од основните и средни училишта од Тиват, Нови Београд, Сремски Карловци, Врњачка бања и Триадица, збратимени општини со Карпош. Ова е решено на денешниот координативен состанок, на иницијатива на членот на Советот на општина Карпош и претседател на Комисијата за јавни дејности, образование и социјална заштита, проф. д-р Зоран Поповски и стручниот секретар на Детскиот ликовен центар Харалампие Манчев. На состанокот присуствувале и претставници од амбасадите на Црна Гора и Србија во Македонија и директорот на Бугарскиот културно-информативен центар во Република Македонија Димитар Христов. Традиционалната детска ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ ја организираат општина Карпош и Детскиот ликовен центар од оваа општина. Освен традиционалната ликовна колонија се планира да биде организирана и работилница на која децата ќе се запознаваат со употреба на нови и креативни сликарски техники. Учениците ќе ги ...
сите 2 | | | веќе видена