Образование

ГРОМ, партијата на Стевчо Јакимовски, најверојатно ќе биде третиот партнер во владата, јави Либертас , повикувајќи се на извори од партијата. Според информациите на порталот, Груевски му ветил на Јакимовски дека вечерва е крајниот рок во кој тој ќе му соопшти дали во Владата ќе има простор за неговата партија. Исто така, пишува Либертас, не е исклучено Министерството за образование да му припадне на ГРОМ, а на негово чело да застане претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски. „До овој момент немало комуникација меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Карпош, иако се претпоставува дека мандатот на Чедомир Саздовски и желбата да Груевски зад себе да има 62 пратеника ќе надвладее над внатрепартиската битка за ресори и распределбата на министерствата со ДУИ“, пишува Либертас.
сите 11 | | | веќе видена

Судирот на струмичкиот автобус со воз кај Сарамзалино, состојбата на патниците и кривичната пријава против возачот на автобусот за малку ги засенија вестите за политичките превирања во врска со откажувањето на новите пратеници на СДСМ од своите освоени мандати и од внатрешните состојби во партијата по конгресот во неделата на кој Заев, по тајното гласање, остана на првата функција. Громогласно за Заев, опонентите во сенка. Дневник. x За конгресот на СДСМ Дневник информира со следниов наслов: „Громогласно за Заев, опонентите во сенка“. Вечер, пак, прашува „Што може да се очекува по реизборот на раководството - Заев и Шеќеринска ќе тераат по старо“ - предвидува весникот. „СДСМ испорача ултиматум за влез во Собранието: Кривични пријави, техничка влада и нови избори“ - ја насловува Дневник информацијата за ставовите изнесени на Конгресот на СДСМ. Во врска со повикот од Вељаноски до опозицијата да влезе во Парламентот, а како потсетување на физичката пресметка со опозициските пратеници ланскиот 24 декември ...
сите 6 | | | веќе видена

Во ситуација кога критичарите го обвинуваат претседателот Ѓорге Иванов дека не е доволно посветен на евроатлантските интеграции и оти почесто гледа кон исток, а не кон ЕУ, на само три дена по инаугурацијата за вториот претседателски мандат тој патува во работна посета на Брисел, каде што се среќава со претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Веројатно поради тежината на политичката ситуација и тешките хипотеки и на премиерот и на одделни министри, мислам дека можеби ќе се потрудат за некаков компромис. Мерсел Биљали, универзитетски професор. Универзитетскиот професор Мерсел Биљали вели дека актуелната политичка криза и претстојниот самит на НАТО во септември можеби ја поттикнале власта да работи на забрзување на евроатлантските интеграции. „Веројатно поради тежината на политичката ситуација и тешките хипотеки и на премиерот и на одделни министри, мислам дека можеби ќе се потрудат за некаков компромис“, вели Биљали. Архивска фотографија. x ...
| | веќе видена

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

Социјалдемократите се фатени на дело. Нивните правни ујдурми со кои ги манипулираа граѓаните пред изборите излегоа на површина. Професорката по уставно право на Правниот факултет во Скопје Татјана Каракамишева за Сител вели дека опозицијата сама се заплетка во своите правни ујдурми. Наместо да го трошат времето за правни игри и правни ујдурми подобро би било да се сконцентрираат на прашања врзани со развојот на државата и со стратегии за тоа како Македонија треба да изгледа во наредниот период врзано од нивниот аспект, како СДСМ да понуди одредени концепти кои што би биле конкурентни на власта, наместо да се занимаваат со вакви игри и играрии“ - вели Каркамишева за Сител. Таа додава дека кндидатите за пратеници се жртви на партиските политики бидејќи со вериикацијата на мандатото во Собранието, согласно законот тие ги губат своите работни места кои претходно ги имале. Според Каракамишева, одлуките за враќање на мандатите самопокажуваат дека СДСМ во предизборието ги манипулираше своите гласачи. „Фатени се ...
сите 3 | | | веќе видена

Социјалдемократите се фатени на дело. Нивните правни ујдурми со кои ги манипулираа граѓаните пред изборите излегоа на површина. Професорката по уставно право на Правниот факултет во Скопје Татјана Каракамишева за Сител вели дека опозицијата сама се заплетка во своите правни ујдурми. Наместо да го трошат времето за правни игри и правни ујдурми подобро би било да се сконцентрираат на прашања врзани со развојот на државата и со стратегии за тоа како Македонија треба да изгледа во наредниот период врзано од нивниот аспект, како СДСМ да понуди одредени концепти кои што би биле конкурентни на власта, наместо да се занимаваат со вакви игри и играрии“ – вели Каркамишева за Сител. Таа додава дека кндидатите за пратеници се жртви на партиските политики бидејќи со верификацијата на мандатото во Собранието, согласно законот тие ги губат своите работни места кои претходно ги имале. Според Каракамишева, одлуките за враќање на мандатите самопокажуваат дека СДСМ во предизборието ги манипулираше своите гласачи. „Фатени се ...
сите 4 | | | веќе видена

Бројот на загинатите во рударската несреќа од вторникот попладне во рудникот за јаглен во градот Сома во западната турска покраина Маниса, се зголеми на 274, објави во средата навечер министерот за енергетика и природни ресурси Танер Јилдиз, додека полицијата со солзавец и умени куршуми ги растера антивладините синдикални протести кои се изродија во безредија како реакција на најголемата рударска трагедија во турската историја. „Пожарот во рудникот продолжува. Поради високата концентрација на јаглерод моноксид, спасувачката операција се одвива тешко. Спасувачите сѐ уште не можат да влезат во зоните кои се многу зачадени”, изјави за медиумите министерот. Повеќе од 80 рудари и спасувачи се хоспитализирани со симптоми на задушување со јаглерод моноксид. Трагедијата се случи во вторникот попладнето, кога експлодирал поради неисправност електричниот трансформатор на 150 метри длабочина што предизвикало уривање и ги спречило рударите да излезат од окното. Потоа избил пожар. Рударите носеле маски за дишење во ...
сите 53 | | | веќе видена

„Пожарот во рудникот продолжува. Поради високата концентрација на јаглерод моноксид, спасувачката операција се одвива тешко. Спасувачите сѐ уште не можат да влезат во зоните кои се многу зачадени", изјави за медиумите министерот. Повеќе од 80 рудари и спасувачи се хоспитализирани со симптоми на задушување со јаглерод моноксид. Трагедијата се случи во вторникот попладнето, кога експлодирал поради неисправност електричниот трансформатор на 150 метри длабочина што предизвикало уривање и ги спречило рударите да излезат од окното. Потоа избил пожар. Рударите носеле маски за дишење во времето на несреќата, меѓутоа се претпоставува дека досега кислородот во тие апарати е потрошен. Се додава дека недостигот од кислород за нив е најголемата опасност, бидејќи останале на затрупани во тесните копови на околу 2 километра длабочина и на 4 километри од влезот во рудникот. Во времето на несреќата кога се вршела промена на смените во рудникот имало 787 рудари, од кои 363 биле веднаш евакуирани. Се стравува дека под земја се ...
сите 71 | | | веќе видена

За распределба на Министерствата за транспорт и врски, финансии, како и Управата за јавни приходи кршат копјата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ при договорот за формирање влада. Извори во партијата на Али Ахмети за Телеграф.мк брифираат дека работните тела на двете партии кои треба да ги „испеглаат“ разликите за поделба на министерските места, се среќаваат секојдневно. И едната и другата страна е свесна до каде може да одат во барањата во согласност со бројот освоени пратенички места. Шеесет и еден мандат што ги освои ВМРО-ДПМНЕ , наспрема 19 на ДУИ , ѝ даваат комоција да го води главниот збор во разговорите. - За ДУИ, речиси, сигурно се резервирани министерствата за Труд и социјална политика, за екологија, образование, вицепремиерските места за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор, како и министерското место во транспорт и врски. Новина е и тоа што за партијата веќе не е интересно министерството за одбрана. Главната причина што се нафативме да го водиме ова министерство - членството во НАТО, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Демократската Унија за интеграција нема дилеми дека заеднички приоритет на новата Влада ќе биде македонската евроатланска интеграција. Според нив, заедничкото соопштение од двете партии во преговори е потврда дека договореното ќе се реализира. Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ. Артан Груби, ДУИ. „Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ, изјави Артан Груби од ДУИ. x Јавен изговор пред своите гласачи, а не реална точка на преговори се изјавите на ДУИ дека во преговорите за новата Влада цел им се исполнување на евроинтеграциите до крајот на годината. Вака политичките аналитичари го коментираат однесувањето на интегративците во преговорите за новата Влада. Доколку навистина сакаат тоа да биде врвен приоритет, досега ќе го ...
сите 16 | | | веќе видена