Дневен печат - Несреќата кај Сарамзалино и конгресот на СДСМ

Судирот на струмичкиот автобус со воз кај Сарамзалино, состојбата на патниците и кривичната пријава против возачот на автобусот за малку ги засенија вестите за политичките превирања во врска со откажувањето на новите пратеници на СДСМ од своите освоени мандати и од внатрешните состојби во партијата по конгресот во неделата на кој Заев, по тајното гласање, остана на првата функција. Громогласно за Заев, опонентите во сенка. Дневник. x За конгресот на СДСМ Дневник информира со следниов наслов: „Громогласно за Заев, опонентите во сенка“. Вечер, пак, прашува „Што може да се очекува по реизборот на раководството - Заев и Шеќеринска ќе тераат по старо“ - предвидува весникот. „СДСМ испорача ултиматум за влез во Собранието: Кривични пријави, техничка влада и нови избори“ - ја насловува Дневник информацијата за ставовите изнесени на Конгресот на СДСМ. Во врска со повикот од Вељаноски до опозицијата да влезе во Парламентот, а како потсетување на физичката пресметка со опозициските пратеници ланскиот 24 декември ...
| | веќе видена | слични

Клоновите на СДСМ подобри од оригиналот Клоновите (коалиционери) нападнаа иако млако и без некој посебен ефект, но го сторија програмираното од лидерот. Дејството се случува во 2014 година во Македонија, иако личи и звучи како дел од истоимената епизода на „Војна на ѕвездите“ од далечната 2002 година. Случајно или не, но ова е период кој е запишан со веќе избледени златни букви на Бихаќка, година кога последен пат победија на парламентарни избори. Пировата победа на СДСМ, пак, следуваше токму по војна, но не на ѕвездите, туку во Македонија, војна која тогашните „независни“ новинари, според широко прифатеното странско сценарио, ја нарекоа конфликт. Тогаш, како што и било запишано во последните сцени, дојде шумарот персонифициран во САД и во ЕУ и ги „смири“ Македонците и Албанците. Во 2002 година ја добија власта, а 12 години потоа последиците од работењето или, подобро кажано, неработењето на партијата и лошиот избор на нивните избраници на раководни функции ги чувствуваат и „новите“ генерации на СДСМ. Или и ...
| | веќе видена | слични

Зошто конгресот на СДСМ не расчисти ништо во таа партија? Тие западнаа во криза по заминувањето на Црвенковски на функцијата претседател на Република Македонија во 2004 година и веќе цели 10 години не успеваат да излезат од бурата Само за потсетување, во првите 12 години постоење на СДСМ тие имаат еден „неприкосновен“ лидер, Бранко Црвенковски, а во изминативе десет години на челото на таа партија беа Бучковски, Шекеринска, Заев (како местобљустител), Црвенковски, па повторно Заев (овој пат како полнокрвен претседател). Во својот прв период СДСМ е партија што ја изнесе Македонија од патеката на демократизацијата, која започна во доцните 1980-ти и ја врати на еднопартиски и авторитарни шини. Да биде апсурдот поголем, токму партијата на чие наследство се повикува СДСМ, СКМ, тогаш ја започна демократизацијата, но сега е јасно дека со Глигоров и Црвенковски, како и со нивниот СДСМ, демократизацијата никогаш не беше возможна. Во тој најтемен и најбеден период на современата македонска историја беше спроведена ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат критиките за раководството на СДСМ и тоа од поддржувачите на опозицијата. По новинарите Орданоски, Ефтов, Ивановски и колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите вели со поддршката за двоецот Заев - Шекеринска на Конгресот во Уште еден жесток удар на поддржувачите на опозицијата врз раководството на СДСМ.Колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите во колумна за порталот Окно го критикува начинот на кој Заев и Шекеринска ја водат партијата. Според Мицковски на Конгресот во Неделата делегатите со гласовите за водечката двојка ги легитимирале двете најголеми зла и двајцата најголеми губитници во СДСМ. Мицковски не штеди на негативни лвалификации за Заев за кого смета дека е дел од милионерски клан од Муртино, а Шекеринска ја нарекува сноб кој пере пари преку кирии. Според Мицковски претседателот на СДСМ и неговата заменичка ги интересира само власт. Заев како што вели колумнистот близок до СДСМ не знае да води национална политика. Тој и ...
| | веќе видена | слични

Какви треба да бидат изборите за да бидат легитимни и признаени од СДСМ? Дали како оние во 2004 година, кои за нив се сосема чисти иако во извештаите на ОБСЕ беа забележани огромен број на нерегуларности или, пак, како последните претседателски и пр Какви треба да бидат изборите за да бидат легитимни и признаени од СДСМ? Дали како оние во 2004 година, кои за нив се сосема чисти иако во извештаите на ОБСЕ беа забележани огромен број на нерегуларности или, пак, како последните претседателски и предвремени парламентарни избори, кои според сите релевантни домашни и меѓународни институции, поминаа во фер и демократска атмосфера. Инаку физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, полнење на гласачки кутии, групно гласање, фалсификување на изборите во 2004 година. И овие детали се дел од податоците кои тогаш ги регистрирале набљудувачите на ОБСЕ во Македонија, кога Бранко Црвенковски победи, а изборите СДСМ ги призна за демократски. За ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денешното рочиште за случајот „Тотал“ каде обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ Латас, е одложено за 17 октомври, поради отсуство на член ...
сите 332 | | | веќе видена

Ќе бидеме обединети повеќе од било кога... Ќе навиваме за Македонија и ќе бидеме горди на вас... Честото за победата!, напиша Илија Димовски на Твитер, ...
сите 268 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 165 | | | веќе видена

Властите им објавија војна на лажните вести, пропагандата и дезинформациите. Премиерот Зоран Заев, на првиот состанок на акционата група за координирање на ...
сите 55 | | | веќе видена

 Кога станува збор за измама, обично прво на што помислуваме е секс. Но, понекогаш мамењето може да се случи и надвор од спалната соба. Накратко, емотивна ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дневен печат - Несреќата кај Сарамзалино и конгресот на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: