Панчо Минов

Одлична вест за овој регион е влегувањето на „Филип Морис“ во Тутунскиот комбинат во Прилеп, велат прилепчани за време на нашата посета на градот под Марковите кули. Единствено „жолтото злато“, како што го нарекуваат тутунот, може да го препороди градот, бидејќи речиси на секое семејство тоа му се единствените приходи. Од тутунот, велат, некогаш се живееше подобро, но и сега не е лошо благодарение на субвенциите што ги добиваат земјоделците. Во прилепската чаршија, помладите и постарите, како и секогаш имаат различни теми за муабет. За помладите генерации најважен е новиот лик на градот, што полека почнува да личи на модерен град, додека, пак, постарите се грижат за новата сеидба што е на прагот. Сепак, и едните и другите нагласуваат дека за градот вистински да заживее потребно е да се отворат повеќе работни места. Прилеп пред избори (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Бранислав е 26-годишен дипломиран економист, кој поради тоа што не може да најде работа, работи како келнер. Долго време вели дека се ...
| | веќе видена

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ Стевчо Јакимовски попладнево во прилепската населба Рид имаше средба со граѓаните и земјоделците од Прилеп. - Во земјоделството мора да се трудиме да ги намалиме трошоците, а тоа е можно само преку даночни олеснувања. Треба да се укинат данокот на доход за земјоделците, водениот надомест, да се укине ДДВ-то за суровини, репроматеријали, опрема, резервни делови, семенскиот материјал и за ѓубривата, а треба да се укинат акцизата и ДДВ-то за нафтата. Со тоа ќе се намалат трошоците во земјоделството, ќе се зголемат нивната профитабилност, конкурентност, и на таков начин би можеле да го зголемат извозот, а ние би имале поевтина храна, рече Јакимовски. Тој предлага, како што рече, друга насока на поттикнување во земјоделството - да се развива конзервната индустрија и да се отвораат нови пазари. Јакимовски денеска го посети и Кавадарци и на земјоделците, пазарџиите и локалните жители им ги претстави аграрните мерки во изборната програма на неговата партија. ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ Стевчо Јакимовски попладнево во прилепската населба Рид имаше средба со граѓаните и земјоделците од Прилеп. - Во земјоделството мора да се трудиме да ги намалиме трошоците, а тоа е можно само преку даночни олеснувања. Треба да се укинат данокот на доход за земјоделците, водениот надомест, да се укине ДДВ-то за суровини, репроматеријали, опрема, резервни делови, семенскиот материјал и за ѓубривата, а треба да се укинат акцизата и ДДВ-то за нафтата. Со тоа ќе се намалат трошоците во земјоделството, ќе се зголемат нивната профитабилност, конкурентност, и на таков начин би можеле да го зголемат извозот, а ние би имале поевтина храна, рече Јакимовски. Тој предлага, како што рече, друга насока на поттикнување во земјоделството - да се развива конзервната индустрија и да се отвораат нови пазари. Јакимовски денеска го посети и Кавадарци и на земјоделците, пазарџиите и локалните жители им ги претстави аграрните мерки во изборната програма на неговата партија. ...
сите 5 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ Премиерот Никола Груевски на митингот што коалицијата „За подобра Македонија“ го одржа во Дебар го повика лидерот на СДСМ да поднесе неотповиклива оставка како градоначалник, ако е толку сигурен дека по изборите ќе биде премиер. Груевски на дебрани им кажа дека во програмата на ВМРО-ДПМНЕ има 2.046 нови проекти. На митингот зборуваше и Никола Попоски, носител на листа во изборната единица 6, кој кажа дека имаат предвидено проекти за најмладите, за учениците, 300 илјади таблети за средношколците и за основците во следните 4 години. - Верба за заедништво и просперитет е тоа на што постојано работиме, посветеноста со која работиме и отчетноста се првата карактеристика поради која навистина има разлика - нагласи Попоски. Најголем дел од активностите на ВМРО-ДПМНЕ е да ги задржи луѓето тука, во Македонија, а поради тоа фокусот на програмата е во економијата СДСМ Поддршка за промени и за нов почеток побара екипата на СДСМ од граѓаните во Муртино. Зоран Заев, претседателот на СДСМ, на граѓаните им ...
сите 9 | | | веќе видена

ГРОМ во Кавадарци и во Куманово Сакаме во Европската унија, но не по секоја цена. Името мора да си го сочуваме. Идентитетот мора да си го сочуваме. Не влегуваме во никакви компромиси. Но, тоа не значи дека не сакаме во Европската унија, изјави вечерва на митинг во Кавадарци претседателскиот кандидат на ГРОМ, Зоран Поповски. Поповски рече дека за време на изборната кампања се сретнал со многу граѓани од регионот. - Јас ќе бидам вашиот мегафон, адвокат пред органите на власта. Сакам да знаете дека во кабинетот половина од луѓето ќе бидат ангажирани исклучиво за работа со граѓаните и со нивните проблеми - изјави Поповски. Посочи дека доколку стане претседател, нема да потпишува закони за извршување на буџет со којшто ќе бидат предвидени средства само за главниот град и за метрополата. Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на митингот на оваа партија и коалицијата во Кавадарци го соопшти ставот за името на оваа партија, а пред присутните на градскиот плоштад во Кавадарци говореше и носителот на листата во ...
сите 8 | | | веќе видена

Лидерот на Гром заедно со своите коалициони партнери во понеделникот на митингот во Кавадарци ја побараа поддршката од кавадарчани за да ги променат сегашните текови во државата. Јакимовски истакна дека граѓаните во Македонија се соочуваат со низок стандард, негрижа на власта кон селаните кои постојано мигрираат кон градските населени места како и со постојан одлив на младите надвор од државните граници. Тој побара мислење од граѓаните дали е чесно во време на светска економска криза тие да живеат во сиромаштија, а Владата секоја година да има поголем буџет за 150 милиони денари. Говорејќи за малата група на граѓани кои се збогатија на сметка на својот народ Јакимовски ја прозва власта за која рече дека дозволила наместо чесните луѓе, со пари да се наполнат лихварите, извршителите, нотарите. „Наместо да отворат „војна” против криминалците, пред очите на десетте илјади полицајци во државата секојдневно се случуваат грабежи, тепачки и напади, а обичните граѓани стравуваат за својата и безбедноста на децата”, ...
сите 16 | | | веќе видена

Јакимовски истакна дека граѓаните во Македонија се соочуваат со низок стандард, негрижа на власта кон селаните кои постојано мигрираат кон градските населени места како и со постојан одлив на младите надвор од државните граници. Тој побара мислење од граѓаните дали е чесно во време на светска економска криза тие да живеат во сиромаштија, а Владата секоја година да има поголем буџет за 150 милиони денари. Говорејќи за малата група на граѓани кои се збогатија на сметка на својот народ Јакимовски ја прозва власта за која рече дека дозволила наместо чесните луѓе, со пари да се наполнат лихварите, извршителите, нотарите. „Наместо да отворат „војна" против криминалците, пред очите на десетте илјади полицајци во државата секојдневно се случуваат грабежи, тепачки и напади, а обичните граѓани стравуваат за својата и безбедноста на децата", рече лидерот на Гром. Гром, рече Јакимовски, ќе се заложи за директна помош на домашните компании од чии извоз и нови производи ,отворање на нови пазари и пласман на производство ...
сите 16 | | | веќе видена

Граѓанската опција за Македонија синоќа ги посети Тиквешијата и Кавадарци, од каде порача дека сака да ги заштити вработените со минимална плата од 250 евра. - Ние имаме сè, зеленило и планини, чист воздух, но ни фали едно нешто, а тоа e лидер. Ни фали водач, ни фалат храбри победници како нашиот лидер Стевчо Јакимовски, како претседателскиот кандидат Зоран Поповски. Ве уверувам дека ќе ја вратиме демократијата, ќе го вратиме единството и достоинството во Кавадарци и Тиквешијата. Мора да има единство за сите и законот да важи за сите граѓани, ќе има каде да се пофалите и пожалите. Кавадарци и Тиквешијата ќе бидат центар на винаријата – рече носителот на листата во четвртата изборна единица, Панчо Минов. Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, рече дека треба да има повеќе пари за народот и за претпријатијата, а помалку за владата. - Така ќе ни живне и народот и стопанството. Да ги намалиме буџетските расходи, да ги намалиме давачките за да може да здивне и стопанството во Република Македонија. Сметаме дека ...
сите 14 | | | веќе видена

Сакаме во Европска Унија, но не по секоја цена. Името мора да си го сочуваме. Идентитетот мора да си го сочуваме. Не влегуваме во никакви компромиси. Но тоа не значи дека не сакаме во Европската Унија, изјави вечерва на митинг во Кавадарци, претседателскиот кандидат на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Зоран Поповски. Поповски рече дека за време на изборната кампања се сретнал со многу граѓани од регионот. - Јас ќе бидам вашиот мегафон, адвокат пред органите на власта. Сакам да знаете дека во кабинетот половина од луѓето ќе бидат ангажирани исклучиво за работа со граѓаните и со нивните проблеми, изјави Поповски. Посочи дека доколку стане претседател нема да потпишува закони за извршување на буџет со којшто ќе бидат предвидени средства само за главниот град и за метрополата. - Мора придобивките на буџетот да ги уживаат сите граѓани на Република Македонија, рече Поповски во Кавадарци. Лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски на митингот на оваа партија и коалицијата во Кавадарци го соопшти ставот околу името ...
сите 21 | | | веќе видена

 Идентитетот мора да си го сочуваме. Не влегуваме во никакви компромиси. Но тоа не значи дека не сакаме во Европската Унија, изјави вечерва на митинг во Кавадарци, претседателскиот кандидат на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Зоран Поповски. Поповски рече дека за време на изборната кампања се сретнал со многу граѓани од регионот. - Јас ќе бидам вашиот мегафон, адвокат пред органите на власта. Сакам да знаете дека во кабинетот половина од луѓето ќе бидат ангажирани исклучиво за работа со граѓаните и со нивните проблеми, изјави Поповски. Посочи дека доколку стане претседател нема да потпишува закони за извршување на буџет со којшто ќе бидат предвидени средства само за главниот град и за метрополата. - Мора придобивките на буџетот да ги уживаат сите граѓани на Република Македонија, рече Поповски во Кавадарци.  Лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски на митингот на оваа партија и коалицијата во Кавадарци го соопшти ставот околу името на оваа партија. - Замислете да се судите со комшија и да добиете ...
сите 21 | | | веќе видена