Панчо Минов

Претседателскиот кандидат од редовите на Граѓанската опција за Македонија во неделата одржа митинг во Богданци од каде на граѓаните им порача дека доколку да добие довербата и претседателскиот мандат, ќе биде претседател на сите граѓани, адвокат и мегафон на народот, порачувајќи дека Македонија не е изолиран остров. Тој рече дека ќе се посвети на подобрување на добрососедските односи и дека без провокации може да се решат сите проблеми. Од партијата ГРОМ на митингот на земјоделците им ветија поевтино производство со укинување на данокот за земјоделска дејност и надоместокот за вода како и укинување на акцизата и ДДВ – то за нафта за земјоделците, мерки кои ГРОМ ги нуди во својата програма за престојните предвремени парламентарни избори. ГРОМ предлага зголемување на надоместокот за самовработување од 3 на 5 илјади евра и меки кредити, како и субвенционирано вработување на лица до 20 години во период од 2 години. На митингот во Богданци поддршката од граѓаните ја побара и претседателот на општинскиот обор на ...
сите 5 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ Еднократен отпис на долговите на корисниците на социјална помош, невработени и на лица што имале семејна трагедија за струја, парно, банки и за радиодифузна такса најави членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ставрески, како еден од 2.046 проекти предвидени во програмата на партијата. Од септември ќе почне еднократниот отпис на долговите на граѓаните за да се помогне да се надминат последиците од економската криза. - Иако Македонија добро се справи со кризата, последиците врз одделни фирми и граѓани не можеа целосно да се избегнат. Кај граѓаните тоа е најизразено преку неможност навремено да ги плаќаат достасаните обврски, што води кон голем број извршни и судски решенија - рече Ставрески. Тој најави отпишување на неплатените сметки за електрична енергија што се тужени и неплатени подолго од 12 месеци. Право на отпишување на долговите ќе имаат лица корисници на социјална помош, лица што над 12 месеци се евидентирани како невработени, лица што поради семејна несреќа не можат да ги ...
сите 23 | | | веќе видена

Ќе ви доаѓаат разно-разни месии, ќе ви нудат разно-разни посластици. Каква шапка и да ви понудат, земете ја, ставете ја на глава, но никако не менувајте го тоа што ви е во главата. Никако не менувајте го своето мислење и на 13 и на 27 април излезете и гласајте според сопственото убедување, порача вчера во Богданци лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, алудирајќи дека во кампањата се ветуваат брда и долини, а и многу се лаже. Четиринаесеттиот митинг на ГРОМ, кој вчеравечер се одржа во Богданци, на граѓаните на оваа општина им ги претстави претседателскиот кандидат на коалицијата, проф. д-р Зоран Поповски, и кандидатите за пратеници од четвртата изборна единица, на чија листа предводник е Панчо Минов. Кандидатот на ГРОМ за претседател на Република Македонија, проф. д-р Зоран Поповски, пак, на граѓаните им порача дека доколку да добие довербата и претседателскиот мандат, ќе биде претседател на сите граѓани, адвокат и мегафон на народот, порачувајќи дека Македонија не е изолиран остров. Тој рече дека ќе се ...
сите 24 | | | веќе видена

Тој рече дека ќе се посвети на подобрување на добрососедските односи и дека без провокации може да се решат сите проблеми. Од партијата ГРОМ на митингот на земјоделците им ветија поевтино производство со укинување на данокот за земјоделска дејност и надоместокот за вода како и укинување на акцизата и ДДВ - то за нафта за земјоделците, мерки кои ГРОМ ги нуди во својата програма за престојните предвремени парламентарни избори. ГРОМ предлага зголемување на надоместокот за самовработување од 3 на 5 илјади евра и меки кредити, како и субвенционирано вработување на лица до 20 години во период од 2 години. На митингот во Богданци поддршката од граѓаните ја побара и претседателот на општинскиот обор на ГРОМ, Гоце Петрушев, како и носителот на листата, Панчо Минов.
сите 5 | | | веќе видена

- Ми дадовте голема одговорност да се борам за вас граѓаните. Ќе бидам претседател на сите граѓани. И таму каде што како претседател ќе немам директни надлежности, ќе бидам ваш адвокат, ваш мегафон, рече кандидатот за претседател од ГРОМ Зоран Поповски на митингот во Богданци. Македонија не е изолиран осторов сам по себе, ќе работам на добрососедските односи. Верувам дека без провокации може мирно да ги решеме проблемите, рече Зоран Поповски, претседателски кандидат од ГРОМ. Поевтино земјоделско производство, преку укинување на данокот за земјоделска дејност. Укинување на надоместокот за вода за земјоделците. Укунување на акцизата и ДДВ- то за нафта. Ова се само дел од мерките кои ги предлага ГРОМ во однос на земјоделството во нивната изборна програма. Субвенционирање на вработувањето на млади лица до 20 години во период од 2 години, зголемување на надоместокот за самовработување од 3 на 5 илјади евра и меки кредити, предлага ГРОМ. На митингот во Богданци, ГРОМ ја претстави и кандидатската листа за ...
сите 18 | | | веќе видена

Коалицијата ГРОМ испрати соопштение во кое ги претставува кандидатите за пратеници од оваа коалиција. "Во извонредна и многу позитивна атмосфера, со громогласни аплаузи и скандирање на имињата, беа поздравени 120-те кандидати за пратеници на коалицијата ГРОМ, кои вечерва, 5 април 2014 година, во преполната сала на Домот на културата „Трајко Прокопиев“ во Куманово, на свечена конвенција им беа претставени на поширокото членство на партијата и на јавноста. Чинот на обзнанувањето на кандидатските листи на ГРОМ, својата свеченост ја манифестираше низ говорите на лидерите на коалиционите партнери на Граѓанска опција на Македонија. Прв на членовите на ГРОМ им се обрати Кире Гештаковски, претседател на Сојузот на слободни демократи, кој посочи дека најголемиот патриот во Македонија е токму меѓу членството на ГРОМ. Алудирајќи на лидерот на Граѓанска опција за Македонија, Стевчо Јакимовски, Гештаковски истакна дека политиката на ГРОМ е против тоа за името на земјата да се одлучува на референдум. - Оваа генерација ...
сите 8 | | | веќе видена

Чинот на обзнанувањето на кандидатските листи на ГРОМ, својата свеченост ја манифестираше низ говорите на лидерите на коалиционите партнери на Граѓанска опција на Македонија (ГРОМ). Прв на членовите на ГРОМ им се обрати Кире Гештаковски, претседател на Сојузот на слободни демократи, кој посочи дека најголемиот патриот во Македонија е токму меѓу членството на ГРОМ. Алудирајќи на лидерот на Граѓанска опција за Македонија, Стевчо Јакимовски, Гештаковски истакна дека политиката на ГРОМ е против тоа за името на земјата да се одлучува на референдум. „Оваа генерација политичари нема право во името на нашите предци и во името на нашите поколенија да одлучува за името на земјата на референдум", порача Гештаковски. Лидерот на Либерална партија, пак, Ивон Величковски, говореше за тоа што ги обединува коалициските партнери во ГРОМ. „Нас нè спојуваат визијата и идејата дека ГРОМ не е трета опција, туку дека таа е вистинската опција . Нè спојува потребата на граѓаните за поинаков концепт, потребата за сплотување без ...
сите 14 | | | веќе видена

Кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април почнува денеска, а од претседателската кампања остануваат уште седум дена. На 12 и 13 април, поради првиот круг од претседателските избори, кампањата за предвремените парламентарни Кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април почнува денеска, а од претседателската кампања остануваат уште седум дена. На 12 и 13 април, поради првиот круг од претседателските избори, кампањата за предвремените парламентарни ќе биде прекината, според одлуката на Државната изборна комисија (ДИК). Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. ВМРО-ДПМНЕ вечер кампањата ќе ја започне со митинг во Скопје, СДСМ со митинг исто така во Скопје во недела, ДУИ веќе одржа конвенција за промоција на кандидатите, ГРОМ во недела во Куманово ќе ги промовира своите кандидати... ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и ...
сите 10 | | | веќе видена

Кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април почнува денеска, а од претседателската кампања остануваат уште седум дена. На 12 и 13 април, поради првиот круг од претседателските избори, кампањата за предвремените парламентарни ќе биде прекината, според одлуката на Државната изборна комисија (ДИК). Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. ВМРО-ДПМНЕ вечер кампањата ќе ја започне со митинг во Скопје, СДСМ со митинг исто така во Скопје во недела, ДУИ веќе одржа конвенција за промоција на кандидатите, ГРОМ во недела во Куманово ќе ги промовира своите кандидати… ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ имаат поднесено листи во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија). ДПА има поднесено листи за ИЕ 1, 2, 3, 5, 6, 7 и 8, НДП за ИЕ 1, 2, 5, 6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, ...
сите 10 | | | веќе видена

Кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април почнува денеска, а од претседателската кампања остануваат уште седум дена. На 12 и 13 април, поради првиот круг од претседателските избори, кампањата за предвремените парламентарни ќе биде прекината, според одлуката на Државната изборна комисија (ДИК). Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. ВМРО-ДПМНЕ вечер кампањата ќе ја започне со митинг во Скопје, СДСМ со митинг исто така во Скопје во недела, ДУИ веќе одржа конвенција за промоција на кандидатите, ГРОМ во недела во Куманово ќе ги промовира своите кандидати... ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ имаат поднесено листи во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија). ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, ...
сите 10 | | | веќе видена