Антонио Милошоски

Заедничкото чествување на Светите Кирил и Методиј по стариот календар, отвора страници во новиот календар на македонско-бугарските односи, велат македонски политичари. Заедничкото чествување на празникот на светите браќа Кирил и Методиј во Софија, на 11 мај, по стариот календар, организирано од бугарската (БАН) и македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), наиде на позитивни реакции во двете земји. Главниот впечаток на јавноста во двете земји, е дека академиците им одржаа лекција на политичарите, кои со години, „намерно или ненамерно“ ги држат подзатворени вратите за отворена и искрена соработка. „Кирил и Методиј ги обединија Бугарија и Македонија“, „Македонија и Бугарија заедно на празникот на светите браќа“ беа дел од насловите во бугарските медиуми, кои известуваа за заедничката прослава. Во рамките на прославата, и поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, присуствуваше на литургијата што ја одржа бугарскиот патријарх Неофит во „Свети Александар Невски“. Добра вест Сепак, ...
сите 60 | | | веќе видена

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена

ПотпретседателотСубхи Јакупи рече дека на сите пратеници што вчера не дојдоа во ДИК уверенијата ќе им бидат испратени на домашната адреса и додаде декане добиле никаквоизвестување од СДСМ за неприфаќањена мандатите ДИК ГИ распредели ПРАТЕНИЧКИТЕ МАНДАТИ Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нивните коалициски партнери, ГРОМ, ДУИ, ДПА вчера од Државната изборна комисија (ДИК) ги подигнаа уверенијата за пратенички мандат. Пратениците од опозициската СДСМ не се појавија на доделувањето, а времето предвидено за нив вработените во комисијата го пополнија со редење на столчињата, преместување на картичките со имињата и подредување на шишињата со вода. Откако поминаа 20 минути од времето предвидено за СДСМ и коалицијата, бидејќи претседателот на комисијата и членот на СДСМ, Никола Рилковски и Виолета Дума, не се појавија, вработените ги отстранија картичките со имињата и ги изнесоа уверенијата предвидени за опозициските пратеници. Свечените уверенија ги доделуваше потпретседателот на ДИК, Субхи Јакупи, кој кажа дека на ...
сите 2 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) вчера и формално им ги додели уверенијата на пратениците кои на предвремените парламентарни избори добија мандат да ги претставуваат граѓаните во парламентот. Во стилот на целиот изборен процес, така и вчерашното доделување на уверенијата помина во знакот на партиската поделеност. Уверенијата не ги подигнаа социјалдемократите кои останаа доследни на најавите дека не ги признаваат изборните резултати. Уверението не го подигна ниту Руфуи Османи од НДП кој исто така има забелешки на изборниот процес. Покрај кај пратениците, поделеност имаше и меѓу членовите на ДИК кои во нецелосен состав и официјално им го предадоа пратеничкото место на избраните политичари. Наместо претседателот на ДИК Никола Рилковски, уверенијата ги подели неговиот заменик Субхи Јакупи, а отсутна беше и Виолета Дума која е член во ДИК на предлог на СДСМ. Уверенијата од ДИК ги подигнаа новоизбраните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“, ДУИ, ДПА и ГРОМ. ...
сите 4 | | | веќе видена

Потпретседателот на ДИК, Субхи Јакупи, ги додели уверенијата за пратеници на партиите-учеснички во изборниот процес, оценувајќи ги изборите како фер и демократски. На врачувањето на уверенијата не присуствуваа претседателот Никола Рилкоски и членовите на ДИК од СДСМ, кои не дале образложение за своето отсуство СДСМ не ги подигна уверенијата за пратеничките мандати од предвремените парламентарни избори кои вчера Државната изборна комисија ги додели на партиите кои учествуваа во изборниот процес. Потпретседателот на ДИК, Субхи Јакупи, ги врачи уверенијата на кандидатите за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, ДПА, ГРОМ и информираше дека уверенијата на кандидатите за пратеници од СДСМ ќе им бидат доставени на домашните адреси. Претседателот на ДИК, Никола Рилкоски и членовите на СДСМ во Комисијата не присуствуваа на доделувањето на уверенијата. -ДИК направи распоред како да ги врачи уверенијата на сите мандати кои ги добија од политичките партии. Точно во 11 часот беше закажано за СДСМ да им ги врачиме уверенијата ...
сите 5 | | | веќе видена

Уверенијата на коалицијата предводена од СДСМ како и единствениот мандат на партијата на Руфи Османи НДП останаа неподигнати во Државната изборна комисија. Нивните најави дека нема да ги подигнат се остварија. Новоизбраните пратеници од опозицијата не се појавија на свечената седница на која се доделуваа уверенијата за пратенички мандат. Седницата на ДИК ја бојкотираа и претседателот и членот кои се од редовите на СДСМ Никола Рилковски и Виолета Дума. На почетокот на седницата прв се појави Бедредин Ибраими кој на шега рече – еве јас дојдов, па сега што и да се случи тука сум, алудирајќи на бојкотот на доделувањето на уверението за претседател на Ѓорге Иванов. Сепак, уверенијата на пратениците ги доделуваше заменик претседателот на ДИК Субхи Јакупи кој рече дека телефонски бил известен од Рилковски оти нема да присуствува и бил замолен тој да го преземе доделувањето на пратеничките уверенија. За тоа што ќе се случи со одбиените пратенички мандати тој рече дека нивната судбината сега останува на ...
сите 9 | | | веќе видена

Кандидатите на опозицијата кои освоија 34 пратенички места на предвремените парламентарни избори не дојдоа на врачувањето на уверенијата во ДИК. Уверението за својот мандат не дојде да го подигне и лидерот на НДП, Руфи Османи, чија партија освои едно пратеничко место на изборите. Додека траеше врачувањето на уверенијата на новите парламентарци од редовите на ВМРО ДПМНЕ, своето дојде да си го подигне и премиерот Никола Груевски, кој само се заблагодари и не сакаше ништо дополнително да коментира. За тие што денеска не ги подигнаа уверенијата, ние ќе им ги испратиме лично, бидејќи имаме и адреси на кандидатите што учествуваа на изборите. Субхи Јакупи, потпретседател на ДИК. Потпретседателот на ДИК, Сухби Јакупи вели дека до нив не стигнало никакво известување од опозицијата за неприфаќањето на мандатите, така што сè е во согласност со изборните прописи. x „За тие што денеска не ги подигнаа уверенијата, ние ќе им ги испратиме лично, бидејќи имаме и адреси на кандидатите што учествуваа на изборите. Тие имаат ...
сите 12 | | | веќе видена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДПА , ДУИ и ГРОМ ги добија уверенијата за пратенички мандати. СДСМ не се појавија на доделувањето , ниту испратија официјално писмо до Државната изборна комисија за своето отсуство, уверенијата ќе им стигнат дома, вели потпретседателот на ДИК. Не присуствуваше и претседателот на Комисијата Никола Рилкоски, кој требаше да ги дели уверенијата и Виолета Дума, членови предложени од СДСМ. Уверение за пратеник доби и премиерот Никола Груевски . За Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ изборите се доказ за волјата на народот , демоктратска зрелост покажуваат пратениците кој ќе ја оправда довербата пред гласачите. ДУИ се квалификуваа како шампиони на предвремените парламентарни избори. Државната изборна комисија им честиташе на новоизбраните пратеници и на партиите за успешно спроведените избори, кои поминале во духот на изборниот законик, фер и демократски. Христина Јованова
сите 12 | | | веќе видена

Избраните пратеници од ВМРО -ДПМНЕ на предвремените парламентарни избори, одржани на 27 април, денеска се здобија со уверенија за пратенички мандат. На свеченото врачување на уверенијата за пратенички мандати присуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на пратеничката листа во Првата изборна единица, Никола Груевски. Уверенија добија и избраните пратениците од ДПА, ДУИ и ГРОМ, додека избраните претници од СДСМ, кои што веќе најавија дека нема да ги прифатат пратеничките мандатии, не се појавија во Државната изборна комисија во закажаниот термин. За време не свеченото доделување на уверенијата за пратенички мандати не се појавија ниту претседателот на ДИК, Никола Рилковски, кој е предложен од СДСМ, како и Виолета Дума, член на комисијата, исто така на предлог на СДСМ. Субхи Јакупи, заменик-претседателот на ДИК, порача дека уверенијата на избраните од опозицијата ќе им бидат испратени по пошта на домашна адреса. Јакупи појасни дека Рилковски и Дума по телефон го известиле дека нема да присуствуваат на ...
сите 21 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Државната изборна комисија Субхи Јакупи денеска ги врачи уверенијата на избраните пратеници на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 27 април. Пратениците од СДСМ, како што најавија, не дојдоа да ги подигнат уверенијата, а на доделувањето не присуствуваа ниту претседателот на ДИК Никола Рилковски и членовите на Комисијата од СДСМ. Уверението, како што најави партијата, не дојде да го подигне ниту пратеникот на НДП. Уверенијата од ДИК ги подигнаа новоизбраните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“, ДУИ и ДПА и ГРОМ. Уверението за избран пратеник го прими и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, а на чинот на доделувањето не присуствуваа лидерите на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи. За оние што не ги земаа уверенијата, Јакупи рече дека ќе им бидат испратени на домашни адреси на кандидатите. ДИК, според Јакупи, досега не била известена, ниту усно, ниту писмено дека СДСМ нема да ги прифати мандатите. - Вчера ДИК ги објави конечните резултати за ...
сите 22 | | | веќе видена