Академиците им одржаа лекција на политичарите во Скопје и Софија

2 копии

Заедничко одбележување на Илинденското востание, е следниот чекор од соработката помеѓу Македонската и Бугарската Академија на науките и уметностите. Вчера во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонската академија на науките и уметностите вчера и денес се одржуваат „Денови на Бугарската академија на науките во МАНУ" од каде првите луѓе на ...
| | веќе видена | слични

Кoнечно МАкедонија и Бугарија ќе направат чекор напред po децениското тапкање во место. Политичката дволичност сега се обидуваат да ја потиснат, најпосле ...
| | веќе видена | слични

Денови на БАН во МАНУ, дали научниците ќе ги урнат бариерите на политиката меѓу Бугарија и Македонија. При толкување на историските теми треба да се гледа ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на БАН Стефан Воденичаров од говорницата на МАНУ порача дека со историјата треба да се занимаваат научниците, а не политичарите.Академиците ...
| | веќе видена | слични

Ова го изјави претседателот на Бугарската академија на науки (БАН) Стефан Воденичаров по денешната манифестација „Денови на Бугарската академија на науките во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Бугарската академија на науки (БАН), Стефан Воденичаров порачал дека научниците треба да говорат за историјата, а не политичарите, додавајќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заедничко одбележување на илинденското востание на ниво на Академии меѓу Македонија и Бугарија, би бил следниот чекор кој би требалоп да порозлезе од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Системот на ‘Мој термин’ никогаш не беше блокиран. Имаше малку термини на Клиниката за пулмологија, но и тие беа доволни. Повторувам дека не се враќаат на ...
сите 457 | | | веќе видена

Врховниот суд на Република Македонија уште не ги пратил во Кривичен суд Скопје, списите за предметот „Тенк”, со кој се потврдува казна од 4 години затвор за ...
сите 154 | | | веќе видена

Комисијата за заштита од заразни болести останува на препораката дека училиштата може да почнат со работа. За дневниот престој се чекаат конечните бројки од ...
сите 399 | | | веќе видена

Не можеме да влијаеме на одлуките на норвешките власти, но треба да забележиме дека секоја влада обезбедува исклучок за спортските тимови. Ние сме на позиција ...
сите 124 | | | веќе видена

Собранието попладнево ја продолжи 13 седница, на чиј дневен ред е Предлогот за именување на заменици на министри во Владата. Координаторот на пратеничката ...
сите 281 | | | веќе видена

Претепан лекар или медицинска сестра во клиника, секојдневна слика во македонското здравство. Неколку дена по ред јавноста е сведок на немилите настани што се ...
сите 60 | | | веќе видена

Во утринската емисија на БТВ Новините денеска проф. Кирил Топалов, член на бугарскиот дел од Заедничката македонско-бугарска комисија за прашања од историјата ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Академиците им одржаа лекција на политичарите во Скопје и Софија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: