Владо Бучковски

Заедничкото чествување на Светите Кирил и Методиј по стариот календар, отвора страници во новиот календар на македонско-бугарските односи, велат македонски политичари. Заедничкото чествување на празникот на светите браќа Кирил и Методиј во Софија, на 11 мај, по стариот календар, организирано од бугарската (БАН) и македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), наиде на позитивни реакции во двете земји. Главниот впечаток на јавноста во двете земји, е дека академиците им одржаа лекција на политичарите, кои со години, „намерно или ненамерно“ ги држат подзатворени вратите за отворена и искрена соработка. „Кирил и Методиј ги обединија Бугарија и Македонија“, „Македонија и Бугарија заедно на празникот на светите браќа“ беа дел од насловите во бугарските медиуми, кои известуваа за заедничката прослава. Во рамките на прославата, и поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, присуствуваше на литургијата што ја одржа бугарскиот патријарх Неофит во „Свети Александар Невски“. Добра вест Сепак, ...
сите 60 | | | веќе видена

Ќе остане ли Заев на лидерското столче на социјалдемократите или монозинството делегати ќе побараат да понесе одговорност за изборниот пораз – најголемата опозициска партија утре ќе одлучува на Конгрес. Гласањето на доверба на актуелното партиско раководство е на агендата. Според аналитичарите клучен конгрес за иднината на опозицијата. Откако поранешното раководство на СДСМ како и дел од членовите на иницијативниот одбор кој бараше Црвенковски да остане шеф на партијата објави отворена војна против двоецот Заев – Шекеринска, партискиот терен го претворија во бојно поле за делегат повеќе. Тие побараа Заев да понесе одговорност за изборниот пораз и тврдеа дека имаат мнозинство од делегатите на конгресот што ќе гласаат недоверба. Според Арсовски сето ова навестува на остра реторика. Врвот на Бихаќка промени не очекува. Смета на мнозинството делегати пак да му ја дадат поддршката на Заев. Околу превирањата во опозицијата не остана имун ни екс лидерот Бранко Црвенковски кој по една година политичка изолација ...
сите 222 | | | веќе видена

Пишува: Ерол Ризаов Опозицијата има причини да не ги признае изборните резултати од претседателските и вонредните парламентарни избори. Тоа го потврдува и Извештајот на ОБСЕ, ОДИХР во кој нема ни една директна и индиректна оценка дека тоа беше слободно и демократско изјаснување на граѓаните. Констатирани се повеќе суштински неправилности кои не дозволуваат ниту честитки на победниците од името на влади и држави, претседатели и премиери, ниту квалификатив на чиста и голема победа. Меѓутоа, опозицијата ќе мора да признае еден друг пораз што може самата да си го нанесе по неделното изјаснување за доверба на претседател на најголемата опозициска партија и тоа без оглед на изборниот резултат. Тоа би било гаснење на последната надеж за уривање на режимот, или за пресуден притисок врз Груевски да ги одблокира демократските процеси во Македонија. Гласањето за доверба на Зоран Заев стана главна тема во државата во една мошне деликатна постизборна ситуација во која се најдоа Груевски и Ахмети, по јавната медиумска ...
сите 218 | | | веќе видена

Без поддршка од народот СДСМ нема никогаш да дојде на власт, па и цел Вашингтон и цел Брисел да стојат зад нив, тврдат аналитичарите Од конгресот на партијата во 2013 год. ШТО МИСЛАТ АНАЛИТИЧАРИТЕ ПРЕД КОНГРЕСОТ НА НАЈГОЛЕМАТА ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА Кој и да се избере за лидер на СДСМ, нема да донесе никаква промена на курсот по кој сега се движи партијата. Доказ за тоа е „единството“ што во јавноста членовите и раководството, сегашно и поранешно, сакаат да го покажат во одлуката за бојкот. Експертите сметаат дека тоа што сите го поддржаа бојкотот значи дека кој и да биде лидер на СДСМ, нема да има никаква квалитативна промена во партијата и единствената дилема ќе им е кој ќе ги брои гласовите за гласањето за лидер на опозицијата. Тие додаваат дека иако нема нималку демократичност во одлуките што ги носат на своите конгреси, СДСМ секогаш кога губи на избори лицемерно се повикува на флоскулата нефер и недемократски избори. КОНГРЕСИ НА СДСМ Дека во СДСМ нема демократија може да се заклучи и по досегашните ...
сите 192 | | | веќе видена

Каков расплет или нов заплет ќе донесе неделниот конгрес во оваа епизода од долгиот серијал судири што ја тресат левицата од 2004 година Долг и мачен конгрес очекуваат социјалдемократите во недела, кога ќе се одлучува дали актуелното раководство ја има се' уште довербата на членството, по неуспехот на неодамнешните парламентaрни и претседателски избори што опозицијата реши да не ги признае. Несогласувањата што тлеат во СДСМ уште од ланската зима, околу моделот на политичката битка со владејачката ВМРО-ДПМНЕ, во изминатите десетина дена добија драматични размери. Особено откако долгогодишниот партиски водач Бранко Црвенковски зазеде страна контра актуелниот лидер Зоран Заев. Атмосферата на поделби и судири се очекува да се рефлектира и на дебатата на утрешниот конгрес. Од соодносот на гласови „за“ и „против“ Заев зависи дали делегатите на СДСМ ќе се соберат во наредните 30 дена на нов конгрес - за избор на друго раководство. Или, пак, на чело на партијата ќе остане гарнитурата која доби поддршка пред една ...
сите 187 | | | веќе видена

Воопшто не сфативме што значат европските идеи и вредности, а Македонија на патот до ЕУ не е ни до Виена, ни поблиску до Брисел, туку е вратена назад во Скопје, на слеп колосек, оценува поранешниот премиер Бучковски. „Ако патот кон Европската Унија го претставиме како едно патување од Скопје до Брисел, Република Македонија во 2009 стигнала до Будимпешта, а во 2010 до Виена. Ниту останала во Будимпешта, ниту се вратила во Белград. Продолжила да се движи кон Брисел“. Вака во 2010 година, тогашниот вицепремиер за европски прашања, Васко Наумовски, се обиде симболично да го опише напредокот на Македонија на патот кон ЕУ. Четири години подоцна, би било погрешно да се констатира дека ништо не се сменило. Промени има, но дали во посакуваната насока? До која европска станица денес е стигната Македонија? „Веќе не сме во Виена, ни поблиску до Брисел, туку сме вратени назад во Скопје“, вели поранешниот премиер Владо Бучковски. „Повторно сме дома, на слеп колосек. За жал, на повидок не гледам никакви сигнали дека ...
сите 4 | | | веќе видена

„Расипаниот телефон“ на релација Црвенковски-Заев-Пендаровски само го потврдува хаосот во кој се наоѓа СДСМ пред неделниот конгрес. Очигледно е дека фотелјата на Заев е сериозно разнишана и дека партијата е во длабока криза, која и натаму ќе се продлабочува. Познавачите на политичките случувања во опозицијата се децидни дека пред СДСМ е бурен викенд и дека ќе биде тешко да се предвиди што ќе се случува на конгресот, на кој во игра се неколку сценарија. Според нив, интервјуто на поранешниот лидер на СДСМ внесе вознемиреност меѓу актуелното раководство, кое сметаше дека речиси сигурно и во следниот период ќе остане на нејзино чело. Владимир Божиновски од Институтот за истражување и за креирање политики нагласува дека е очигледно дека во СДСМ нема единствен став и дека има разединетост кај раководството. - Не е добро за партијата кога клучните фигури, како што се поранешниот лидер, сегашниот претседател и кандидатот за шеф на државата, излегуваат со различни мислења. Треба да се почека да се види што ќе се ...
сите 37 | | | веќе видена

Апелациониот суд ја одложи расправата за случајот „Тенковски делови“ во кој екс премиерот Владо Бучковски доби 3 години затворска казна. Одлуката доаѓа на барање на одбраната. Случајот по втор пат се наоѓа пред скопска апелација откако првиот пат беше укината пресудата и вратена во повторно судење минатата година. Во повторената постапка, Бучковски и екс началникот на генералштабот на АРМ Методи Стамболиски беа осудени на три години затвор, а обвинетите Нелко Менкиновски, раководител на секоторот за логистика, Ацо Ѓурчески, советник во министерството за одбрана и Митре Петковски по три години затворска казна. Сите се товарат дека сториле кривично дело злоупотреба на службената положба и треба солидарно да ја вратат отштетата која изнесува повеќе од 2 милиони евра. Поранешните први луѓе на одбраната се осомничени за злоупотреби на набавка на тенковски делови вредни повеќе од два милиони евра со набавка на четирипати повеќе од потребните резервни делови за тенковите.
| | веќе видена

Посредникот Метју Нимиц рече дека, со оглед на ситуацијата во светот и загриженоста за безбедноста, сега е погодно време за решавање на спорот за името. Дали ваквата порака значи дека кризата во Украина ќе ги забрза проширувањето на НАТО и нашето членство таму или, пак, ја карактеризира Македонија како безбедносен проблем, за чие решавање може да се бараат отстапки од нас ШТО ЗНАЧИ СТАВАЊЕТО НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ВО БЕЗБЕДНОСЕН КОНТЕКСТ Спорот за името меѓу Македонија и Грција во домашната јавност веќе два месеца се поврзува со кризата во Украина, со теории дека е можно да се забрза зачленувањето на нашата земја во НАТО за да се зацврстат позициите на Западот во регионот. Општ е впечатокот дека Русија во украинскиот случај се покажала како многу посилен конкурент отколку што западните сојузници претпоставувале. Поради тоа поврзувањето на проширувањето на НАТО со источната криза не се сведе само на теоретски размислувања на македонските аналитичари (кои се речиси едногласни дека врската постои). Имаше повици ...
сите 4 | | | веќе видена

Како наближува конгресот на опозициската СДСМ, се погласни се превирањата на Бихаќка. Двоецот Заев – Шеќеринска и дел од поранешното раководство во трка по делегати за претстојниот партиски конгрес. Заев за да добие доверба, поранешните функционери за да се изгласа недоверба. И едните и другите тврдат дека до недела ќе ја имаат поддршката на своја страна. За Заев да го помине партискиот конгрес му треба мнозинството од присустните делегати, од Бихаќка за 24 Вести тврдат дека повеќе од една половина пред 10 месеци застанаа зад Заев и очекуваат тие повтрорно да му ја дадат подрршката. Од друга страна, партиски извори кои најотворено на последниот ЦО побараа оставка од раководството на СДСМ децидни - Заев и Шеќеринска мора да понесат одговорност за изборниот пораз, но и за стратегијата која дожевеала неуспех. Тврдат, на тој став се повеќето делегати и тие работат - на Заев да му се изгласа недоверба. Освен конгресните математики на првите Социјалдемократи, нови главоболки им создава и човекот кој собираше ...
сите 21 | | | веќе видена