Хабиб Максути

Да ги вработат младите, како од пушка одговараат граѓаните на Велес на прашањето што очекуваат од политичарите по парламентарните избори. Ниту овој најголем град во третата изборна единица, не е имун на невработеноста, како прв проблем на луѓето од третата изборна единица. - Моите деца работат, но посакувам да има работа и за другите. Да се отвори некое фабриче, 20 души, 50 души, би било посакувано за младите - вели пензионерот Павле Андовски. Со исти очекувања е и Трајанка, жителка на велешката Општина Чашка. - И кај нас се живее како и секаде - за некого е добро, за некого не е. Децата не ми се вработени, тоа ни е маката. Вработување да има за младите, ќе биде најдобро - вели Трајанка. Трајнака И. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Во ладниот ден, предизборната атмосфера, речиси, и не се чувствува. Дека има избори укажуваат единствено билбордите со ликовите на претседателските кандидати Ѓорге Иванов и на Стево Пендаровски поставени на влезот од Велес и во центарот околу зградата на судот. Во едно кафуле, ...
| | веќе видена

За разлика од овие избори, кога за столче во Собранието ќе се борат 14 партии, на претходните парламентарни избори во 2011 свои листи со кандидати за пратеници поднеле 18 партии и коалиции Државната изборна комисија денес треба да соопшти дали листите со кандидати за пратеници се доставени како што налага Изборниот законик. Во изминатите 48 часа членовите на ДИК утврдуваа дали партиите ќе треба да ги поправат евентуалните недостатоци. Четиринаесет партии во саботата доставиле листи со кандидати за пратеници до Државната изборна комисија за предвремените парламентарни избори, кои ќе се одржат на 27 април. Листи со пратеници поднеле ВМРО-ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз, Демократската унија за интеграција (ДУИ), ВМРО-НП, Демократската партија на Албанците (ДПА), Националната демократска преродба (НДП), ГРОМ, Коалицијата Достоинство за Македонија", Алијансата за позитивна Македонија, Партијата за европска иднина, Народното движење за Македонија, ПДП и Партијата за економски промени 21 и СДПМ. Редоследот на ...
сите 20 | | | веќе видена

Политичките партии ги доставија кандидатските листи во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ без изненадувања кога се во прашање носителите на листите. СДСМ отиде со невообичаен потег - го нема раководството на листите, а за една недела направи измени на 17 позиции на кандидатските листи. Избегнат е судир Никола Груевски – Зоран Заев или Никола Груевски-Радмила Шекеринска во скопска единица.Еве кој против кого „ќе игра“ на парламентарните избори на 27 април: Изборна единица 1 ВМРО-ДПМНЕ - Никола Груевски СДСМ - Рената Дескоска Алијансата за позитивна Македонија - Љупчо Зиков ГРОМ - Чедомир Саздовски Достоинство – Благоја Марковски ВМРО НП - Слободан Близнаковски ДУИ - Ермира Мехмети ДПА – Беким Фазлиу. Изборна единица 2 ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Јанкулоска СДСМ - Петре Шилегов Алијансата за позитивна Македонија - Владо Бучковски ГРОМ - Виктор Цветковски Достоинство - Горан Зафировски ВМРО НП - Љупчо Балкоски ДУИ - Реџаил Исмаили ДПА - Орхан Ибраими НДП - Џезаир Шаќири Изборна единица 3 ВМРО-ДПМНЕ - ...
сите 7 | | | веќе видена

Политичките партии ги доставија кандидатските листи во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ без изненадувања кога се во прашање носителите на листите. СДСМ отиде со невообичаен потег - го нема раководството на листите, а за една недела направи измени на 17 позиции на кандидатските листи. Избегнат е судир Никола Груевски – Зоран Заев или Никола Груевски-Радмила Шекеринска во скопска единица. Еве кој против кого „ќе игра“ на парламентарните избори на 27 април: Изборна единица 1 ВМРО-ДПМНЕ - Никола Груевски СДСМ - Рената Дескоска Алијансата за позитивна Македонија - Љупчо Зиков ГРОМ - Чедомир Саздовски Достоинство – Благоја Марковски ВМРО НП - Слободан Близнаковски ДУИ - Ермира Мехмети ДПА – Беким Фазлиу. Изборна единица 2 ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Јанкулоска СДСМ - Петре Шилегов Алијансата за позитивна Македонија - Владо Бучковски ГРОМ - Виктор Цветковски Достоинство - Горан Зафировски ВМРО НП - Љупчо Балкоски ДУИ - Реџаил Исмаили ДПА - Орхан Ибраими НДП - Џезаир Шаќири Изборна единица 3 ВМРО-ДПМНЕ - ...
сите 8 | | | веќе видена

Четиринаесет партии на 29 март годинава доставија листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија за претстојните парламентарни избори За парламентарните избори Листи за пратеници поднеле ВМРО-ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз, Демократската унија за интеграции (ДУИ), ВМРО-НП, Демократската партија на Албанците (ДПА), Националната демократска преродба (НДП), ГРОМ, коалицијата „Достоинство за Македонија“, Алијансата за позитивна Македонија, Партијата за европска иднина, Народното движење за Македонија, ПДП и Партијата за економски промени 21 и СДПМ. ДИК има рок од 48 часа да утврди дали листите се доставени во согласност со одредбите на Изборниот законик ВМРО-ДПМНЕ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ќе ја предводи листата во изборната единица еден. Во двојката на чело ќе биде Гордана Јакуловска. Никола Тодоров е прв на листата во тројката. Во четворката ќе биде Зоран Ставрески, додека носител во петтата изборна единица ќе биде Антонио Милошоски. Во шестата изборна единица листата ќе ја ...
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски, на претстојните предвремени парламентарни избори, традиционално, ќе биде носител на кандидатската листа во првата изборна единица Четиринаесет партии доставија листи со кандидати за пратеници до Државната изборна комисија за претстојните парламентарни избори, закажани за 27 април. До саботата на полноќ, кога истекуваше рокот, листи за пратеници поднесоа ВМРО-ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз, Демократската унија за интеграции (ДУИ), ВМРО-НП, Демократската партија на Албанците (ДПА), Националната демократска преродба (НДП), ГРОМ, коалицијата Достоинство за Македонија", Алијансата за позитивна Македонија, Партијата за европска иднина, Народното движење за Македонија, ПДП и Партијата за економски промени 21 и СДПМ. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски, на претстојните предвремени парламентарни избори, традиционално, ќе биде носител на кандидатската листа во првата изборна единица. Носител на листата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 14 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и потпретседателката на партијата, Радмила Шекеринска, избегнаа директен дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски. Ниту едниот ниту другиот нема да влезат во трка со Груевски во изборната единица 1. Иако сосема логично, се очекуваше дека Шекеринска ќе истрча како носител на кандидатската листа на СДСМ во скопска единица, нејзиното име, барем засега, не се појави на листата на носители на кандидатските листи за претстојните парламентарни избори. СДСМ сѐ уште ги нема официјализирано кандидатските листи, а тоа се очекува да се случи за некој час. Сепак, според првичните единици, наместо очекуваниот дуел Шекеринска – Груевски или Заев – Груевски, ќе имаме дуел меѓу Рената Тренеска-Дескоска и Груевски. Се очекува во скопска двојка Петре Шилегов да се соочи со министерката Гордана Јанкуловска, иако листите сѐ уште не се официјализирани. Од албанските политички партии, пак, во шестата изборна единица ќе има лидерски дуел меѓу ДУИ и ДПА, односно на Али Ахмети и ...
сите 95 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и потпретседателката на партијата, Радмила Шекеринска, избегнаа директен дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски. Ниту едниот ниту другиот нема да влезат во трка со Груевски во изборната единица 1. Иако сосема логично, се очекуваше дека Шекеринска ќе истрча како носител на кандидатската листа на СДСМ во скопска единица, нејзиното име, барем засега, не се појави на листата на носители на кандидатските листи за претстојните парламентарни избори. СДСМ сѐ уште ги нема официјализирано кандидатските листи, а тоа се очекува да се случи за некој час. Сепак, според првичните единици, наместо очекуваниот дуел Шекеринска – Груевски или Заев – Груевски, ќе имаме дуел меѓу Рената Тренеска-Дескоска и Груевски. Се очекува во скопска двојка Петре Шилегов да се соочи со министерката Гордана Јанкуловска, иако листите сѐ уште не се официјализирани. Од албанските политички партии, пак, во шестата изборна единица ќе има лидерски дуел меѓу ДУИ и ДПА, односно на Али Ахмети и ...
сите 93 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и потпретседателката на партијата, Радмила Шекеринска избегнаа директен дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски. Ниту едниот, ниту другиот нема да влезат во трка со Груевски во скопска единица. Иако сосема логично, се очекуваше дека Шекеринска ќе истрча како носител на кандидатската листа на СДСМ во скопска единица, нејзиното име, барем засега, не се појави на листата на носители на кандидатските листи за претстојните парламентарни избори. СДСМ сѐ уште ги нема официјализирано кандидатските листи, а тоа се очекува да се случи за некој час. Сепак, според првичните единици наместо очекуваниот дуел Шекеринска – Груевски или Заев-Груевски, ќе имаме дуел Рената Тренеска-Дескоска vs Груевски. Се очекува во скопска двојка Петре Шилегов да се соочи со министерката Гордана Јанкуловска, иако листите сѐ уште не се официјализирани. Од албанскитеполитички партии пак во шестата изборна единица ќе има лидерски дуел меѓу ДУИ и ДПА односно на Али Ахмети и Мендух Тачи. За ...
сите 95 | | | веќе видена

Професорката Рената Тренеска Дескоска најверојатно ќе биде носител на пратеничката листа на СДСМ за првата скопска изборна единица. Тоа значи дека на претстојните предвремени парламентарни избори во првата изборна единица нема да има лидерски дуел меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Во ниту една изборна единица како носители не се јавуваат луѓето од раководството на СДСМ.Во кумановска двојка опозицијата ќе ја предводи портпаролот Петре Шилегов. Досегашниот пратеник Маријанчо Николов е прв во третата изборна единица, а Хари Локвенец ќе ја предводи четворката. Претседателот на СДСМ во Битола, Васко Ковачевски е носител на листата во петата изборна единица, а Стојко Пауновски ќе ги води социјалдемократите во шестата изборна единица.Во првата изборна единица се и Софија Куновска, претседателот на младите на СДСМ, Стефан Богоев и Солза Грчева.Ова се уште не се официјални информации, затоа што можно е Заев сепак да остане на свој терен и листата да ја предводи во четвртата изборна единица. Извори од СДСМ додаваат дека сепак ...
сите 120 | | | веќе видена