Пеце Смилевски

Сите тројца пратеници од ИЕ 7 (Европа и Африка), ИЕ 8 (Северна и Јужна Америка) и од ИЕ 9 (Австралија и Азија), според првичните информации, се од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ и на претседателскиот кандидат Ѓорѓе Иванов во сите три изборни единици во дијаспората, каде што гласањето помина во мирна, фер и демократска атмосфера. Сите тројца пратеници од ИЕ 7 (Европа и Африка), ИЕ 8 (Северна и Јужна Америка) и од ИЕ 9 (Австралија и Азија), според првичните информации, се од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Според обработените податоци до затварањето на весникот, во ИЕ 7 гласале 6.516 граѓани, што е 44,28% излезност. Од процесирани 70 отсто од избирачките места до доцна синоќа, ВМРО-ДПМНЕ има освоено 3.658 гласа или 56,14% од гласовите. Кандидат за пратеник во оваа изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата е Ристо Манчев. ДУИ има 1.932 гласа или 29,65%, СДСМ има само 402 гласа или 6,17%, а НДП и ДПА се со најмала поддршка - 260 гласа (3,99%) односно 53 гласа (0,81%). ...
сите 68 | | | веќе видена

Зачувувањето на уставното име и економијата се најважните предизборни теми што ги засегаат Македонците кои не живеат во државава. Насто Палиовски, кој долги години живее во Германија вели дека за него е битно роднините кои живеат во Македонија да бидат вработени и да имаат подобар живот. - Сакам да инвестирам во родниот крај и со тоа да придонесам за подобрување на економијата во државата. Веќе неколку години имам подготвено проект што ќе вработи значаен број луѓе. Што се однесува до останатите теми што нè засегаат, дијаспората во никој случај не би прифатила промена на уставното име - објаснува Палиоски. Здруженијата на Македонците од дијаспората велат дека изборите во Македонија се секојдневна тема на разговор меѓу иселениците, а згора на тоа и модерната технологија си го направи своето, па сега буквално знаат сѐ што се случува во родниот крај. Сепак, голем дел од нив не можат да гласаат поради големата оддалеченост од местата каде што се гласа, но и поради долгата процедура да се извади македонски пасош. ...
сите 2 | | | веќе видена

Поголемите европски градови се местата на кои најмногу иселеници се пријавиле да гласаат за предвремените парламентарни избори. Изборната единица Европа и Африка предничи со интересот, следуваат САД, па, потоа Австралија со Азија, покажуваат податоците од Државната изборна комисија (ДИК). Според ДИК, вкупно за гласање на парламентарните избори се пријавиле 22.154 Македонци во странство кои ги исполнуваат условите. Од нив, 4.131 се во Берн, 3.749 се во Венеција, а во Виена има регистрирано 1.840 потенцијални гласачи. Државна изборна комисија (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Во Швајцарија има значителна македонска заедница. Иако Берн е на прво место по бројот на пријавени гласачи, тамошните активисти имале проблеми да ги мотивираат Македонците да се регистрираат. - Тешко е да се натераат луѓето да гласаат. Баравме од владата да има пунктови за гласање во Лозана, Женева, Цирих и во Тичино, но тоа сега не можеше да се направи. Во Тичино има доста гласачи, но оттаму до Берн е 280 километри во еден правец. Се ...
сите 57 | | | веќе видена

Партиите од власта и од опозицијата, покрај на домашен терен, интензивно се подготвуваат за освојување на гласови и меѓу иселениците. ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ ги истакнаа своите кандидати за парламентарните избори во дијаспората.Тројцата пратеници, кои се добиваат на сметка на поддршката меѓу иселениците, ги натера партиите од македонскиот и од албанскиот блок активно да се ангажираат во дијаспората. Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за влез во Собранието од Австралија, ќе биде Васко Наумоски, на местото на Мики Додевски. Кандидатите за пратеници од Америка и од Европа остануваат исти како за минатите избори, Павле Саздов и Ристо Манчев. СДСМ во седмата изборна единица во Европа го кандидираше Гелал Абдиевиќ, во Америка кандидат е Јани Хаџи Еленов, а во Австралија Пеце Смилевски. Гласовите на ДУИ во Европа ќе ги бара преку Исмаил Белули, во Америка е кандидиран Тефик Абдулахи, а во Австралија Дритон Малиќи. Кандидати за пратеници има и ДПА, Шпенд Саити за Европа и Ферки Бектеши за Америка. Македонците што живеат во ...
| | веќе видена

Фото: Фаланга Македонската заедница од Мелбурн доделува награда од 1 милион долари за оној кој го познава и докаже дека кандидатот за пратеник Васко Наумовски бил член на ВМРО-ДПМНЕ или каков било активист во Австралија, инвеститор или бизнисмен како што сака да го прикаже и промовира владејачката партија. Дали некој воопшто го познава овој човек кој ни е вметнат да мораме да го гласаме? Дури ниту во Комитетот во Мелбурн не го познаваат, каков срам, се вели во соопштението од македонската заедница. Тие се крајно револтирани од односот на раководството на ВМРО-ДПМНЕ кое не ги земало предвид нивните предупредувања за кандидат за пратеник да не биде избран еден од трите предложени имиња: Милорад Додевски, Валентин Ристевски или Васко Наумовски. - Ако сте во право со вашиот однос кон нас, кон дијаспората, сте се запрашале ли зошто дијаспората е разочарана и сосема во мал број се пријавува и има интерес за изборите. На секоја империја, диктатура и едноумие му дошол крајот и ова ќе помине. Вие си ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Политичките партии ги доставија кандидатските листи во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ без изненадувања кога се во прашање носителите на листите. СДСМ отиде со невообичаен потег - го нема раководството на листите, а за една недела направи измени на 17 позиции на кандидатските листи. Избегнат е судир Никола Груевски – Зоран Заев или Никола Груевски-Радмила Шекеринска во скопска единица.Еве кој против кого „ќе игра“ на парламентарните избори на 27 април: Изборна единица 1 ВМРО-ДПМНЕ - Никола Груевски СДСМ - Рената Дескоска Алијансата за позитивна Македонија - Љупчо Зиков ГРОМ - Чедомир Саздовски Достоинство – Благоја Марковски ВМРО НП - Слободан Близнаковски ДУИ - Ермира Мехмети ДПА – Беким Фазлиу. Изборна единица 2 ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Јанкулоска СДСМ - Петре Шилегов Алијансата за позитивна Македонија - Владо Бучковски ГРОМ - Виктор Цветковски Достоинство - Горан Зафировски ВМРО НП - Љупчо Балкоски ДУИ - Реџаил Исмаили ДПА - Орхан Ибраими НДП - Џезаир Шаќири Изборна единица 3 ВМРО-ДПМНЕ - ...
сите 7 | | | веќе видена

Политичките партии ги доставија кандидатските листи во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ без изненадувања кога се во прашање носителите на листите. СДСМ отиде со невообичаен потег - го нема раководството на листите, а за една недела направи измени на 17 позиции на кандидатските листи. Избегнат е судир Никола Груевски – Зоран Заев или Никола Груевски-Радмила Шекеринска во скопска единица. Еве кој против кого „ќе игра“ на парламентарните избори на 27 април: Изборна единица 1 ВМРО-ДПМНЕ - Никола Груевски СДСМ - Рената Дескоска Алијансата за позитивна Македонија - Љупчо Зиков ГРОМ - Чедомир Саздовски Достоинство – Благоја Марковски ВМРО НП - Слободан Близнаковски ДУИ - Ермира Мехмети ДПА – Беким Фазлиу. Изборна единица 2 ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Јанкулоска СДСМ - Петре Шилегов Алијансата за позитивна Македонија - Владо Бучковски ГРОМ - Виктор Цветковски Достоинство - Горан Зафировски ВМРО НП - Љупчо Балкоски ДУИ - Реџаил Исмаили ДПА - Орхан Ибраими НДП - Џезаир Шаќири Изборна единица 3 ВМРО-ДПМНЕ - ...
сите 8 | | | веќе видена

СДСМ и коалиционите партнери ги објавија корегираните кандидатски листи за пратеници. Погледнете во продолжение кои се кандидатите во секоја од деветте изборни единици. Изборна единица број 1 1. РенатаДескоска 2. Софија Куновска 3. Стефан Богоев 4. Љубомир Јосифовски 5. Дуфе Кукоски 6. Солза Грчева 7. Лидија Димова 8. Сафет Бишевац 9. Кире Наумов 10. Бобан Јанкоски 11. Анета Симеска Димоска 12. Далибор Богдановски 13. Драган Ацевски 14. Дарко Каевски 15. Тамара Баара 16. Андреја Кнежевски 17. Драган Баварчиќ 18. Невена Спасовска 19. Христијан Јосифовски 20. Ангела Велинова Изборна единица број 2 1. Петре Шилегов 2. Љубиша Николиќ 3. Соња Мираковска 4. Љубица Буралиева 5. Благоја Стојановски 6. Самка Ибраимовски 7. Марина Алексовска 8. Мирослав Јовановиќ 9. Сенат Смаиловиќ 10. Иво Скилевски 11. Селда Ујкановиќ 12. Милица Бубало 13. Ленче Шегмановиќ Комненовиќ 14. Жаклина Јовановска 15. Владислав Трајковски 16. Виктор Груев 17. Филип Јаневиќ 18. Јасминка Спасовска 19. Шаип Рамадани 20. ...
сите 9 | | | веќе видена

СДСМ денеска ја објави конечната листа на пратеници што вчера ја доставија до ДИК. Носителите на листите остануваат исти кои беа изгласани на конгресот на партијата. Изборната единица број 1 1. Рената Дескоска 2. Софија Куновска 3. Стефан Богоев 4. Љубомир Јосифовски 5. Дуфе Кукоски 6. Солза Грчева 7. Лидија Димова 8. Сафет Бишевац 9. Кире Наумов 10. Бобан Јанкоски, 11. Анета Симеска Димоска 12. Далибор Богдановски 13. Драган Ацевски 14. Дарко Каевски 15. Тамара Баара 16. Андреја Кнежевски 17. Драган Баварчиќ 18. Невена Спасовска 19. Христијан Јосифовски 20. Ангела Велинова Изборната единица број 2 1. Петре Шилегов 2. Љубиша Николиќ 3. Соња Мираковска 4. Љубица Буралиева 5. Благоја Стојановски 6. Самка Ибраимовски 7. Марина Алексовска 8. Мирослав Јовановиќ 9. Сенат Смаиловиќ 10. Иво Скилевски 11. Селда Ујкановиќ 12. Милица Бубало 13. Ленче Шегмановиќ Комненовиќ 14. Жаклина Јовановска 15. Владислав Трајковски 16. Виктор Груев 17. Филип Јаневиќ 18. Јасминка Спасовска 19. Шаип Рамадани 20. Пасал Сетинов ...
сите 12 | | | веќе видена

СДСМ ги објави кандидатските листи за пратеници од СДСМ и коалиционите партнери На нивната интернет страна Изборната единица број 1 1. Рената Дескоска 2. Софија Куновска 3. Стефан Богоев 4. Љубомир Јосифовски 5. Дуфе Кукоски 6. Солза Грчева 7. Лидија Димова 8. Сафет Бишевац 9. Кире Наумов 10. Бобан Јанкоски, 11. Анета Симеска Димоска 12. Далибор Богдановски 13. Драган Ацевски 14. Дарко Каевски 15. Тамара Баара 16. Андреја Кнежевски 17. Драган Баварчиќ 18. Невена Спасовска 19. Христијан Јосифовски 20. Ангела Велинова Изборната единица број 2 1. Петре Шилегов 2. Љубиша Николиќ 3. Соња Мираковска 4. Љубица Буралиева 5. Благоја Стојановски 6. Самка Ибраимовски 7. Марина Алексовска 8. Мирослав Јовановиќ 9. Сенат Смаиловиќ 10. Иво Скилевски 11. Селда Ујкановиќ 12. Милица Бубало 13. Ленче Шегмановиќ Комненовиќ 14. Жаклина Јовановска 15. Владислав Трајковски 16. Виктор Груев 17. Филип Јаневиќ 18. Јасминка Спасовска 19. Шаип Рамадани 20. Пасал Сетинов Изборната единица број 3 1. Марјанчо Николов 2. Ален Георгијев ...
сите 3 | | | веќе видена